Genel Hatları İle Emekli Maaşı Hesaplama

Emekli maaşı hesaplama yapabilmek için çok sayıda formülü bilmek gerekir. Bu formüller karışık olsa bile hesaplama motorları tarafından kolayca hesaplama yapılabilir. Ancak hesaplama motorları sizlere güvenli ve net bilgi veremez. Sitemizde bulunan EMHESİS aracı sayesinde, emekli maaşınızı kolayca hesaplayabilir, ne kadar maaş alacağınızı en yakın rakamlar ile öğrenebilirsiniz. Maaş hesaplamalarında kullanılan tüm değişkenler EMHESİS sistemimizde bulunur. Emekli maaşı hesaplama ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, genel olarak emekli maaşı hesaplama formülü yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Bu sayede en güncel bilgiler ile hesaplama yapılır. Sizlere genel hatları ile emekli maaşı hesaplama hakkında detaylı bilgi verelim;

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır, hangi veriler kullanılır;

Emekli maaşları üç ayrı döneme göre hesaplanmaktadır. 2000 yılı öncesi, 2000- 2008 yılları arası ve 2008 yılı sonrası şişe girenler için farklı hesaplama yapılmaktadır. Bunun nedeni, emekli maaşlarında ve emeklilik kriterlerinde, bu tarihlerde reformlar yapılmış olmasıdır. Emekli maaşları 4A, 4B ve 4C için ayrı yarı hesaplanır. Bunların içinde ne kolay hesaplama yapılan sigorta birimi devlet memurlarıdır.

Emekli maaşlarının hesaplanabilmesi için en az 3600 gün sigorta priminizin yatırılmış olması ya da emekli olmak için tahsis talep formunun verilmiş olması gerekir. Tahsis talep formu, emeklilik dilekçesi olarak adlandırılır. Bu formda açıkça emekli olmak istediğinizi beyan edersiniz ve hangi bankadan maaş almak istediğinize kadar çeşitli bilgileri doldurabilir ve tercihlerinizi yapabilirsiniz.

SSK için emekli maaşı hesaplama yöntemleri;

SSK’dan emekli olabilmek için sigorta prim gün sayınızın doldurulmuş olması, emekli olmak için gerekli yaşın tamamlanmış olması ve fiili hizmet süresinin tamamlanmış olması gerekir. Fiili hizmet süresi sigortalı olma yılı olarak da ifade edilebilir. Kanunda belirtilen bu şartları yerine getirdiğinizde emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Peki, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabilirsiniz ve bunu nasıl öğrenebilirsiniz?

SSK’dan emekli olmak için erkeklerin ve kadınların yaş sınırları farklılık gösterir. Ayrıca sigortalı olma sürelerinde de farklılıklar bulunur. Ancak emekli maaşları aynı oranlar üzerinden hesaplanır. Buna göre;

 • 2000 yılı öncesinde sigorta başlangıcı olan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken gösterge sistemi dikkate alınır. Bu sisteme göre 2000 yılı öncesinde ne kadar çok çalıştıysanız o kadar fazla maaş alırsınız. Bu dönemin aylık bağlama oranı diğer dönemlere göre daha yüksektir ve alacağınız emekli maaşı diğer dönemlerden daha fazla olur. 1990 ve 2000 yılları arasında sigorta başlangıcı yapılmamış ancak boşluğu olan kişilerin ya da o dönemdeki asgari ücretten sigorta primi yatmış olan kişilerin alacakları emekli maaşı, diğerlerinde göre daha düşük olacaktır. Bu dönemde yapılan emekli maaşı hesaplama sonucunda kısmi aylığınız hesaplanacaktır.
 • 2000 ve 2008 yılları arasında sigorta başlangıcınız yapıldıysa, emekli maaşınız farklı göstergeler ile hesaplanacaktır. Bu dönemde daha önce kullanılan gösterge katsayısı sisteminin yerine TÜFE ve büyüme hızı hesaba dahil edilir ve aylık bağlama oranının miktarı düşürülür. Bunun anlamı çalışırken yatan primlerinizin maaşınızı daha az etkilediğidir. Bu dönemdeki kısmi aylığınız hesaplanırken prim gününüz ve ortalama aylık kazancınız dikkate alınır.
 • 2008 yılından sonra çalışmaya başladıysanız da emekli maaşınızı oldukça düşürecek göstergeler kullanılacaktır. Bu dönem, emekli maaşının en düşük olarak hesaplandığı dönemdir. Bu dönemde çalışırken yatırmış olduğunuz primler, emekli maaşınızı en az etkileyen dönemdir. Yani 2000 yılı öncesinde olduğu gibi ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok emekli maaşı alırsınız sistemi bu dönemde kaldırılmıştır. Bu dönemdeki emekli maaşınız hesaplanırken güncelleme katsayısı kullanılır. Ancak aylık bağlama oranı düşürülmüştür ve büyüme hızı bir önceki dönemdeki gibi tamamen alınmaz. Büyüme hızının emekli maşınıza bu dönemdeki çalışmalarınız için %30’dur.

Emekli maaşı hesaplama, bu üç dönemde hesaplanmış olan kısmi aylıkların toplanması ile yapılır ve net olarak emekli olacağınızda aldığınız maaş bu şekilde hesaplanır.

BAĞ-KUR için emekli maaşı hesaplama yöntemleri;

Bağ kurlular için de tıpkı SSK’da olduğu gibi 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere üç yarı dönemde hesaplama yapılmaktadır. Ancak BAĞ-KUR için 2000 öncesinde basamağa göre prim ödeme vardır. 2008 ‘e kadar geçerli olan bu basamak yöntemi daha sonra ortadan kaldırılmış ve asgari ücret üzerinden BAĞ-KUR primleri ödenmeye başlamıştır.

 • SSK’da 2000 öncesi dönemde primin 6,5 katına kadar ödenmesi söz konusu iken BAĞ-KUR’da 1’den 24’e kadar basamak sistemi ile prim ödemesi yapılmaktaydı. Bu da, 2000 öncesi dönemde ne kadar çok prim yatırırsanız, emekli olduğunuzda o kadar fazla maaş alabileceğiniz anlamına gelmektedir.
 • 2000 yılı öncesinde BAĞ-KUR yatırmaya başladıysanız, tıpkı SSK’da olduğu gibi emekli maaşınız daha fazla olacaktır. Bu dönemde gösterge katsayısı ile hesaplama yapılır ev aylık bağlama oranı yüksektir.
 • 2000 ile 2008 yılları arasında hesaplanan kısmi aylıklarda ise gösterge katsayısı sistemi yerine TÜFE ve büyüme hızı dikkate alınır. Aylık bağlama oranı ise bir önceki döneme daha düşüktür. Bu nedenle bu dönem için hesaplanan kısmi emekli maaşı oranı diğer döneme göre hesaplanandan daha düşük olacaktır.

2008 sonrası dönemde emekli maaşı hesaplama için büyüme hızının %30‘u dikkate alınır. Yine güncelleme katsayısı kullanılır fakat alacağınız emekli maaşı diğer dönemlerden çok daha düşük olur.

Bu üç dönemde hesaplanan kısmi emekli maaşları toplanarak da asıl alacağını maaş tutarı elde edilir.

Devlet memuru için emekli maaşı hesaplama yöntemleri;

Sigorta birimleri içinde emekli maaşı en kolay hesaplanan gruptur. Sevlet memurlarının emekli maaşını hesaplayabilmek için ek göstergesini, kademesini, hizmet süresini ve derecesini ilmek yeterli olmaktadır. Bunların dışında eklene bazı kalemler ile de maaş hesaplanabilir. Bu verilere göre yeni işe başlayan bir devlet memuru bile emekli olduğunda ne kadar maaş alabileceği hakkında yakın bir tahminde bulunabilir.

Devlet memurları hangi dönemde işe başlamış olursa olsun;

 • Gösterge rakamı
 • Ek gösterge rakamı
 • Memur maaş katsayısını güncellenmiş hali
 • Taban ve kıdem aylıkları
 • Kanunda memurun unvanına göre yer alan oran
 • Memurun hizmet süresi
 • Özel hizmet tazminatı
 • Varsa diğer tazminatlar ile emekli olduklarında alacakları maaşı hesaplayabilirler.

Devlet memurlarının maaşlarını etkileyen en önemli faktör ek gösterge rakamıdır. Bu rakam memurların unvanlarına bağlı olarak değişmektedir.

Sonuç;

Sonuç olarak SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için hesaplanan emekli maaşları farklılık gösterir. SSK ve BAĞ-KUR için işe girme tarihleri önemli iken bir devlet memuru için önemli değildir. Bu formülleri uğraşıp karışık hesaplar yapmak yerinde sitemizde bulunan hesaplama aracı ile emekli olduğunuzda ne kadar maaş alabileceğinizi en yakın tahminle ile öğrenebilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama yöntemi için kullanılan tüm hesaplama araçlarının yanılma payı vardır çünkü SSK ve BAĞ-KUR için emekli maaşları kişilere göre farklılık gösterecektir.

EMHESİS sistemi sayesinde emekli maaşınızı en yakın değerde hesaplayarak alacağını miktara göre yaşam standardınızı ayarlayabilirsiniz. Bazen SGK tarafından hesaplanan emekli maaşlarında yanlışlık ya da hatalı hesaplama olabilir. EMHESİS ile hesapladığınız maaş ile aldığınız maaş arasında çok fazla fark varsa, ilgili yerlere itiraz edebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf