Gelir Testi Sonucu Sorgulama

Gelir testi, hiçbir şekilde sosyal güvencesi bulunmayan kişiler için yapılmakta olan özel sağlık sigortasıdır. Bu sigortayı 18 yaşından büyük olan erkekler ve SSK, BAĞ-KUR ya da emekli sandığına bağlı olmayan kişiler yaptırabilir. Bu sigortayı yaptırabilmek için yapılan gelir testi sonucuna göre ödeme yapılması gerekir. Bu testin sonucuna göre kişiler ya hiç ücret ödemezler ya da gelir durumlarına göre belirli oranlarda ücret ödeyerek sağlık alanında genel sağlık sigortasından yararlanabilirler. Gelir testi, genel sağlık sigortasının 2014 yılında zorunlu hale getirilmesi sonucunda önem kazanmıştır. Çalışmayan ya da sosyal güvencesi bulunmayan kişilerin genel sağlık sigortası yaptırabilmesi için öncelikle gelir testi yaptırması gerekir. Bu testi yaptırabilmek için de başvuruda bulunmalısınız. Gelir testini sonucunuzu ise e-devlet giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Sizlere gelir testinin nasıl yapılacağı ve nasıl sorgulanacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş ile gelir testi sonucu sorgulama;

E-devlete giriş yaparak, başvuru yapış olduğunuz gelir testinizin sonucunu kısa zamanda öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sisteme bir şifre alarak giriş yapmaktır. PTT şubelerinden bu şifreyi alabileceğiniz gibi isterseniz mobil imza, e-imza, internet bankacılığı ve kimlik kartı uygulamaları ile de sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama adresini tıklayabilirsiniz. Bu adresten kimlik doğrulaması yapmanız gerekir.

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

 

Kimlik doğrulamasını yaparak e-devlet giriş işleminizi gerçekleştirdikten sonra ise gelir testi sonucunuz anında sorgulanacaktır. Sorgulama sonrasında karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

 

Gelir Testi Sonucu Sorgulama

 

Başvurunuz var ise ve sonuçlanmışsa, yukarıdaki ekrandan ayrıntılı bilgilerini takip edebilirsiniz.

Gelir testi için nasıl başvuru yapılır;

Gelir testi sonucunda çıkan ödemeler SGK aracılığı ile gerçekleştiği için genellikle başvuruların da SGK aracılığı ile gerçekleşeceği düşünülmektedir. Ancak bu düşünce doğru değildir. Gelir testinizi yaptırabilmek için bulunduğunuz bölgenin kaymakamlıklarına müracaat etmeniz gerekir. Çünkü bu işlemi kaymakamlıklar yapar. Bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığına giderek gelir testi için başvuruda bulunmak istediğinizi belirtirsiniz. Ardından size verilen formu eksiksiz şekilde doldurarak, doldurmuş olduğunuz bilgilerin doğru olduğunu taahhüt edersiniz yani belgeyi imzalarsınız. Bunun ardından ise formunuz değerlendirilir ve bağlı olduğunuz SGK müdürlüklerine iletilir. SGK genel sağlık sigortanız için ödemeniz gereken prim miktarını belirler ve bu sigorta için ödeme işlemlerinizi SGK aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru sırasında önemli olan nokta başvuru yapmış olduğunuz evrakları mahallenizin muhtarına onaylatmanız gerektiğidir. Onaylatmış olduğunuz belgeler ve 2 adet vesikalık fotoğrafınız ile birlikte kimlik fotokopinizi de alarak tekrar kaymakamlığa teslim etmeniz gerekir. Teslimin ardından gelir testi sonucunuzu bekleme başlarsınız ve bu testin sonucunu öğrenmek için e-devlet giriş yapmanız yeterli olacaktır. İsterseniz kaymakamlığa giderek de şahsen başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Gelir testi ücretleri nasıl belirlenir;

Yapılan gelir testi sonucunda genel sağlık sigortanız için ödeyeceğiniz ücretler, aylık kazancınızın tespiti ile gerçekleşir. Bir aile içinde kişi başına düşen aylık kazanç üzerinden 4 farklı ödeme planı oluşturulur. Bu planları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

  • İlk plan; aylık geliri asgari brüt ücretin üçte bir oranın az olan kişilerin yer aldığı gruptur. Bu grupta olan kişilerin genel sağlık sigortaları devlet tarafından ödenir.
  • İkinci plan; aylık geliri asgari brüt ücretin üçte birinden asgari ücretin tamamına kadar olanların yer aldığı gruptur. Bu grupta olanlar brüt asgari ücretin üçte birinin %12’si oranında prim öder.
  • Üçüncü plan; aylık geliri brüt asgari ücret tutarından bu tutarın iki katına kadar olan kişilerin yer aldığı gruptur. Bu grupta olan kişiler ise brüt asgari ücret tutarının %12’si tutarında ücret öderler.
  • Dördüncü plan; aylık geliri brüt asgari ücretin iki katından fazla olan kişilerin yer aldığı gruptur. Bu grupta olan kişiler ise brüt asgari ücretin 2 katının %12’si tutarında ücret öderler.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf