Er ve Asteğmenlere Erken Emeklilik

Başta Suriye olmak üzere pek çok cephede savaşan askerlerimiz için devlet tarafından emeklilik adına her geçen gün bir kolaylaştırma sağlanıyor. Türkiye’nin gurur duyduğu pek çok başarıya imza atan ve vatanı için hayatını tehlikeye atan askerlerimiz için son yapılan değişiklik ise 2 yıl erken emekli olabilmeleri. Er ve asteğmenler için getirilen yeni yasaya göre, bu askerlerimiz görevleri süresince yani 2 yıl erken emeklilik hakkı kazanacak. İşte detaylar…

Erler ve asteğmenler yararlanabilecek;

Yeni yasaya göre hem erler hem de asteğmenler için emeklilik kolaylaşacak. Buna göre askerliğinin sigorta başlangıcından önce yapmış olan er ve asteğmenler için emeklilik yaşını 2 yıl geri çekme yani öne alma hakkı sunuluyor. Bu sayede işe başlayan askerlerin emeklilik yaşı, başlangıç tarihine göre geriye alınabiliyor.

İşe başlamadan önce askerlik görevini yapan er ve erbaşların başlangıç tarihlerine bakılıyor ve emeklilik için ne kadar süre borçlanması gerekiyorsa o kadar süre geri çekilerek, erken emekli olmaları sağlanıyor.

Asteğmen için iki avantaj sunuluyor;

Asteğmenlerin emeklilik hesabında yıpranma payı da devreye giriyor. Buna göre asteğmenler için iki farklı durum ortaya çıkıyor. Asteğmenlerin yedek subay okulunda geçirdikleri süreler, emeklilik hesabına katılıyor. Asteğmen olarak göreve başladıkları süreler ise emeklilik tarihini öne alabiliyor. Yedek subaylar asteğmen olduktan sonra devlet memuru sayılıyor.

Askerlikten önce SSK yaptıranlar için işe başlangıç tarihleri, yedek subay olarak görev yaptıkları sürenin ¼’ü kadar geriye alınıyor. Askerlikten sonra SSK’lı olanlar içinse durum farklı. Buna göre askere gittikten sonra SSK’sını başlayan askerler, yedek subay olarak geçirdikleri sürenin ¼’ü kadar erken emekli olabiliyor. Bu sürelerdeki primler ise toplam prim hesabına dâhil ediliyor.

Sonuç;

Devlet, vatan, görevini yapmakta olan er ve asteğmenler için yeni bir yasa çıkardı. Bu yasaya göre askerden sonra işe başlayan er ve erbaşların emeklilik tarihi, 2 yıl öne alınabilecek. Ayrıca asteğmenler için yedek subay olarak geçirdikleri sürelerin emeklilik hesabına dâhil edilmesi ve asteğmen olduktan sonra da emeklilik tarihinin bir süre daha öne çekilmesi söz konusu. Yani asteğmenler, er ve erbaşlara göre daha erken emekli olabilecek.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf