Emeklilik İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Emeklilik için gerekli olan yaş şartı, sigortalı olma süresi ve sigorta prim gün sayısı doldurulduktan sonra, gerekli evrakların verilmesi gerekir. Bu evrakları SGK müdürlüklerinden ya da il temsilciliklerinden elde edebilirsiniz. Evrakları eksiksiz olarak doldurduktan sonra ise teslim etmeniz gerekir. İşlemlerinizi bu aşamadan sonra takip edebilirsiniz. Evrak takip etmenin yolları online olarak sunulmaktadır. Devlet, kamu kurumlarında işlem sırası beklememek için online yollardan evrak takibi yapabilmenizi sağlar. Sizlere bu yollar hakkında detaylı bilgi verelim;

SGK üzerinden emeklilik işlemi nasıl takip edilir;

SGK’nın internet sitesi üzerinden emeklilik işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adreste karşınıza aşağıdaki sayfa gelecektir.

Emeklilik İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Yukarıdaki sayfada yer alan T.C. kimlik numarası bölümüne gerekli bilgiyi yazdıktan sonra evrakınızın kayıt yılını yazmanız gerekir. Emeklilik işlemleri için evraklarınızı hangi yıl verdiyseniz o yılı yazmanız gerekir. Ardından “Evrak Ara” kısmına tıklayarak, gerekli sorgulamayı yapabilir, evraklarınızın işleme alınıp alınmadığını takip edebilirsiniz.

E-devlet üzerinden emeklilik işlemleri takibi nasıl yapılır;

E-devlet, kamu kurumları ve vatandaşlar arasında bir köprü konumundadır ve vatandaşların tüm resmi işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan bir platformdur. Bu platform sayesinde emeklilik işlemlerinizi de takip edebilirsiniz. Bunun için sisteme ait bir şifrenizin olması gerekir. Bu şifreyi PTT aracılığı ile alabileceğiniz gibi farklı yöntemler ile sisteme giriş yaptıktan sonra da kendini oluşturabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ise 4A, 4B ve 4C için ayrı ayrı takip işlemi yapmanız gerekir.

4A için emeklilik işlemleri sorgulama;

Sigortanız SSK’lı olarak yatıyorsa https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresine tıklayarak emeklilik işlemlerinizi sorgulayabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Emeklilik İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Yukarıdaki ekrandan sisteme giriş yapmanız gerekir. Kimliğinizi doğruladıktan sonra ise aradığınız sayfa karşınıza gelecektir. Yukarıda görüldüğü gibi ekranın sol tarafında önerilen işlemler kısmı bulunmaktadır. Bu kısımdan 4B emekli aylık bilgisi ve 4C emeklilik işlemleri evrak takibi sorgulamalarına kısa yoldan erişebilirsiniz.

4B için emeklilik işlemleri sorgulama;

4B, Bağ kur için para yatıran kişilerin bağlı olduğu sigorta birimini ifade eder. BAĞ-KUR’dan da emekli olabilmek için yine bazı evrakları teslim etmeniz gerekir. Evrak tesliminin ardından işlemlerinizi sorgulayabilmek için ise https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi adresini tıklayabilirsiniz. Bu adresten karşınıza eğelen ekranda otomatik olarak sorgunuz yapılacak ve emekli aylığınız ile ilgili bilgi verilecektir.

4C için emeklilik işlemleri sorgulama;

Devlet memuru olarak yani 4C’li olarak emekli olabilmek için yine gerekli evrakları vermiş olmanız gerekir. https://www.turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi adresine tıklayarak, evrakları teslim etmenizin ardından, hangi durumda olduğunu ve nasıl işlem yapıldığını takip edebilirsiniz. Eğer anneniz ya da babanız da devlet memuru ise ve emekli olmuşsa, yine bu sorgulama ekranından onların emeklilik durumuna ait evrakların takibini de yapabilirsiniz. Yukarıdaki adrese tıkladıktan sonra kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapınız. Ardından karşınız aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Emeklilik İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Bu ekranda, sorgulama yapan kişinin devlet memurluğundan emekli olan annesi ve babasına ait bilgileri yer almaktadır. Emekli Sandığı’na gönderilen ve burada işleme alınan tüm evraklar için ayrı ayrı işlem sırası görülmektedir. Buna göre ekranın sağ tarafında yer alan “detay” kısmına tıklayarak, belgeleriniz ile ilgili detayları görüntüleyebilirsiniz.

Emeklilik İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Detay kısmından sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Görüldüğü gibi emeklilik işlemi için verilen evrakların hangi aşamalardan geçtiği listelenmektedir. Bu aşamalardan evrakınızın ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz. Yanlışlık ya da eksiklik olması durumunda ise SGK’ya başvuru yapabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf