Kategori: Haber

Emeklilerin İntibak Zammı Umutları Sürüyor

2000 yılından sonra emekli olanların umutları olan intibak yasası, anayasa Mahkemesi tarafından Meclis’e gönderildi. Bu yasaya göre aynı şartlarda 2000 yılından önce emekli olanlar ile 2000 yılından sonra emekli olanların maaşlarının eşitlenmesi bekleniyor. Geçtiğimiz dönemlerde 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşların, 2000 yılından öce emekli olanlar ile maaşlarının arasında uçurum olmasını dile getirmeleri gündeme gelmişti. Buna göre yeni bir yasa tasarısı hazırlandı. Bu yasaya göre intibak yapılırsa emeklilere 335 liraya kadar zam yapılabilecek.

Yasa için teklif hazırlığı yapılıyor;

2000 yılından sonra emekli olan milyonlarca kişinin emekli maaşlarının tekrar hesaplanması ve bu vatandaşların maaşlarına zam yapılması, gündemdeki en çok konuşulan konular arasında. Meclise verilecek olan yasaya göre bu emekliler için yeni maaş düzenlemesi bekleniyor. Bu yasa kapsamında emekli maaşı tekrar hesaplanacak olan milyonlar ise güzel haberi bekliyor.

Esnaf için yeni emeklilik şartı belirlensin;

Yeni yasaya göre esnaflar için yeni emeklilik koşullarının da gündeme alınması istenecek. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre BAĞ-KUR’u olan esnaf ve sanatkarlar çok daha fazla çalışarak daha fazla yoruluyor ancak daha uzun sürede emekli olabiliyor. 9000 gün prim ödeyerek emekli olan esnafın prim süresinin ise 7200 güne indirilmesi isteniyor. Ayrıca 60 günden fazla prim borcu olan BAĞ-KUR’lular sağlık alanında yardım alamıyor. İsteklerden biri de sağlık alanında prim borcu olan esnafın da yararlanmaya devam etmesi gerektiği yönünde.

Esnaflar ayakta tedavi olduklarında geçici iş göremezlik ödeneği alamıyorlar. Bu esnaflara ise tedavi süresince iş göremedikleri için rapor ücreti hakkı verilmesi isteniyor.

Sonuç;

Yeni yasa tasarısı ile 2000 yılından sonra emekli olanların intibak sayesinde maaşlarına 355 TL’ye kadar zam yapılması bekleniyor. Ayrıca esnaf ve sanatkarlar için de emeklilik koşullarında yenilik yapılması ve prim gün sayısının 7200 güne indirilmesi isteniyor. 60 günden fazla prim borcu olan esnafların ve sanatkarların sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam etmesi ve rapor ücreti hakkı getirilmesi gibi talepler de gündeme getiriliyor. Bu istekler için Meclis’ten gelecek olan güzel haberler bekleniyor. Meclis bu yasayı onaylarsa 5 milyondan fazla emeklinin maaşına zam yapılacağı gibi BAĞ-KUR’u olan vatandaşlar için de çeşitli avantajlar sağlanacak.

Son Yazılar

2020 SSK Emekli Maaşı Hesaplama

SSK, özel sektörde çalışanların ve işçilerin bağlı oldukları sigorta birimine verilen isimdir. Yeni adıyla 4A…

11 ay önce

Borçlanma Yaparak Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli olmak isteyen vatandaşların öncelikle hizmet süresi, prim gün sayısı ve yaş sınırı gibi koşulları…

2 sene önce

Emekli Maaşı Hesaplama Hakkında Merak Edilenler

Emekli maaşı hesaplama için pek çok formül ve pek çok terim kullanılır. Emekli olmak isteyen…

2 sene önce

E-Devlet E-Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-bordro işlemi devlet memurlarının aldıkları maaşlar için sunulan bir hizmettir. Devlet memurları her ayın 15.…

2 sene önce

5400 Günle Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bilindiği gibi bir kimsenin emekli olabilmesi için yaş artını, prim gün sayısını ve hizmet süresini…

2 sene önce

E-Devletten Silah Sorgulama Hizmeti

E-devlet her geçen gün büyümeye ve hizmetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. SRC belgesi ve pasaport…

2 sene önce