Emekliler Müjde! Avans Geliyor

Yeni emekliler ve daha önce emekli olmuş kişiler için avans çalışmaları yapılıyor. Devleti emekli olmaya hak kazanmış kişiler için yapacağı avans çalışmalarının kapsamını genişletmeye hazırlanıyor. Buna göre yeni emekli olacak kişilere asgari ücretin 3 katı kadar avans imkânı tanınacak.

Avans nasıl veriliyor;

Yeni emekli olacak kişilere 90 güne kadar maaş bağlanması gerekiyor. 90 günden sonra maaş bağlanmayan kişilere ise mağdur olmamaları için SGK tarafından avans veriliyor. Verilecek olan bu avansın miktarının asgari ücretin 3 katın çıkması için çalışma başlatıldı. Emekli olmak için tüm şartları taşıyor ancak maşları bağlanmamış olan kişiler, bu çalışma sayesinde 4809 lira avans alarak rahat bir nefes alabilecek.

Eski emekliler de faydalanabilir;

Yeni avans formülünün mevcut emekliler için de uygulanması bekleniyor. Bu sayede emekliler faiz ödemeden SGK’dan avans alabilecek ve bunların geri ödemesini taksitler halinde yapabilecek. Mevcut emekliler bu avansı alabilmek için SGK’ya yazılı başvuru yapacak. Verilen avansın geri ödemesi ile emeklilerin maaşından 12, 24 ya da 36 taksite bölünerek alınabilecek.

Faizsiz verilecek;

Emeklilerin bankalardan kredi çekmesi her geçen gün zorlaşıyor. Bankalardan kredi çeken emekliler hem masraf hem de faiz ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca kredi için kesile hayat sigortası bedelleri de emeklilerin yaşları büyük olduğu daha fazla çıkıyor. Bütün bunlar, kredi için ödenen masrafların emeklilerin belini büktüğünü gösteriyor. SGK tarafından verilen avans projesi ile emeklileri bu masraflardan büyük ölçüde kurtaracak. Çünkü verilecek olan avans bedelleri için faiz alınmayacak ve geri ödemeler küçük taksitler halinde yapılabilecek.

Yeni emekliler için şartlar neler;

Yeni emekli olacak kişilere avans bağlanabilmesi için emeklilik başvurusunun yazılı olarak yapılması, 90 içinde maaşın bağlanmamış olması gerekiyor.

Sonuç;

SGK tarafından yeni bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmaya göre hem eski emekliler hem de yeni emekli olacak kişiler için asgari ücretin 3 katı kadar avans verilmesi sağlanacak. Bu sayede emekliler rahat bir nefes alabilecek ve bankalardan kredi çekmek zorunda kalmayacak. Verilen bu avansın geri ödemesi ise faizsiz olarak ve 36 aya kadar taksitlendirilmiş şekilde alınacak.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf