Emekliler Kredi Çekerken Dikkat Edin!

Emekli maaşları, yeni yapılan düzenlemeler ile haciz koyulamayan maaşlar arasına girdi. Normal şartlar altında çalışanların maaşlarına, ödemedikleri borçlarını tahsil etmek için haciz koyulabiliyor. Ancak bu haciz de maaşın tamamına değil bir kısmına koyulup, taksitler hakinde alınıyor. Devlet, yeni yapmış olduğu düzenleme ile emekli maaşlarının haciz altına alınamayacağını belirtti. Ancak bankalar, emekliler için kredi verirken bazı düzenlemeler ile bu kuralı ortadan kaldırıyor.

Kredi sözleşmelerini dikkatli okuyun;

Bankalar, emeklilere kredi vermek için adeta yarışa girmiş durumda. Her ay yapılan kampanyalar da emeklileri krediye teşvik ediyor. Ancak kredilerin geri ödenmemesi durumunda ise maaşlarının bir kısmına ya da tamamına el koyabilecekleri yönünde ibareleri, kredi sözleşmelerine ekliyor. Bunu bilmeyen emekliler de maaşlarına el koyulması durumu ile karşılaşıyor ve bu durumu yaşayan emeklilerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Emeklilerin maaşlarının haciz yoluyla kaybetmelerini sağlayan en önemli işlem kredi sözleşmeleridir. Bankalar, yeni bir uygulama ile kredi verdikleri emeklilerin imzaladıkları sözleşmelere, kredi taksitlerinin ödenmemesi halinde haciz koyabilecekleri hükmünü koymaya başladı. Kredi çeken emeklilerin büyük bir kısmı da, bankadan para almanın heyecanı ile sözleşmeyi okumadan imzalarlar. Bu sayede maaşlarına haciz koyulmasını, bilmeden bile olsa onaylamış olurlar. Doğal olarak kredini geciken taksitleri için maaşlarına banka tarafından el koyulduğunda da, itiraz etme haklarını kaybederler.

Kanuna göre SGK prim borçları ve nafaka ödemeleri dışında emekli maaşlarına haciz koyulamaz. Çalışanlar için ise durum biraz farklıdır. Yine kanuna göre çalışanların rızası olmadan ödemedikleri borçları için maaşlarının en fazla dörtte birine haciz koyulabilir. Çalışanın rızası alınmak koşulu ile de maaşın tamamı haciz konusu olabilir.

Kredi çeken emekliler, imzaladıkları sözleşmede yer alan “bankaya hesaba yatan paradan tek taraflı kesinti yapabilme yetkisi verildiği” ibaresine ya da “kredinin ödenmemesi durumunda, kredi çeken kişinin hesabına yatan paradan ya da emekli maaşından bankanın kesinti yapabileceği” ibaresine dikkat etmelidir.

Bütün bu ibareler sözleşmede açıkça ve büyük puntolarla yazılmıştır. Emekliyseniz ve bankalardan kredi çekmek istiyorsanız, sözleşmenizde yazan bu ibareye dikkat ederek maaşınıza haciz koyulmasını engelleyebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf