Emekliler İçin Avans Müjdesi

Nakit ihtiyacı olan ve zaten geliri az olan emekliler için faizsiz kredi verilmesi alanında devlet harekete geçti. Eğer bu proje hayata geçerse nakit ihtiyacı olan emekliler bankalara başvurarak faizsiz kredi alabilecek ya da SGK’dan avans isteyebilecek. Haberin detayları ise şöyle…

Ne kadar ödenecek;

Yapılan açıklamaya göre emekliler SGK’ya başvuru yaparak avans alabilecek ve bu avansın miktarı maaşının 3 katı kadar olacak. Bu alınan avans ise 36 ay vade ile emeklinin maaşından kesilecek. Bu ödene avans için faiz uygulanmayacak.

Emekliler bankadan faizsiz kredi çekmek isterlerse de maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilecekler. Bunun için öncelikle devlet bankaları ile görüşülecek. Devlet ile kamu bankaları arasında anlaşma olmasının sonucunda emekliler faizsiz olarak bu krediyi çekebilecekler ve geri ödemesini ise maaşlarında yapacaklar.

Bankalardan çekilen kredinin geri ödemesinin kaç ay olacağını bankalar ya da emekliler belirleyecek. Bu konuda henüz netleşen bir şey yok.  Emekliler bu geri ödemeyi maaşlarından yapacağı için kredi bitene kadar, faizsiz krediyi aldıkları bankadan maaşlarını alacaklar. Bu sayede ödeme için zahmete girmelerine gerek kalmayacak.

Büyükanneler için destek gelebilir;

Mart 2017’de pilot olarak uygulanan büyükanneler için ödeme desteği projesi tamamlandı. Bu projenin artılarının ve eksilerinin değerlendirilmesi için Çalışma ve Aile Bakanlıklarının bir araya gelmesi bekleniyor. 3 yaşın altındaki torununa bakan ve bazı şartları yerine getiren büyük anneler devletten 425 lira destek almıştı ancak bu destek Türkiye’nin bazı bölgelerinde verildi. Eğer toplantıdan olumlu karar çıkarsa Türkiye’nin her yerindeki torununa bakan büyük anneler için para desteği verilecek.

Sonuç;

Emekliler, bayram için ikramiye müjdesi beklerken devlet tarafından faizsiz kredi verebilecekleri müjdesi geldi. Buna göre emekliler SGK’dan maaşlarının 3 katına kadar avans ya da kamu bankalarından maaşlarının 10 katına kadar kredi çekebilecekler. Bu kredilerin en güzel anı ise faizsiz olması. SGK’dan çekilen krediler 36 ay vadelendirilebilirken bankalardan çekilecek olan krediler için henüz vade belirlenmedi. Geri ödemeler ise emeklilerin maaşlarından yapılacak kesinti ile alınacak. Bu sayede emekliler kredi ödemesi için uğraşmak zorunda kalmayacak.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf