Emekli Olanlar Avans Alabilecek

Emekli olmaya hak kazanmış olan kişiler dişlekçe erdiklerinde bazen maaşları hemen ağlanmaya bilir. Normal şartlar altında dilekçe verilen aydan bir sonraki ayın başında emekli maaşının bağlanması gerekir. Ancak bazı durumlarda maaşın bağlanması gerçekleşemez. Bu durumda kanun ve genelge ile emekli olmak için dilekçe vermiş ancak maaşları bağlanmamış olan kişilere avans verileceği açıklanmıştır. Ancak pek çok emeklinin bu konudan haberi olmadığı için maaş günlerini bekledikleri görülmektedir.

Başvuru yapmak gerekiyor;

Yapılan açıklamaya göre SGK tarafından üç maaşa kadar ödenen emekli maaşı için avans ödemesini başvuru halinde ödemesi yapılır. Emekli olmak için dilekçe vermiş olan kişilere 90 içinde maaş bağlanmaması durumunda gelir ve aylıklar için avans ödemesi yapılır. Bu ödemenin yapılması için 90 günün sonunda maaşı bağlanmamış olan kişilerin SGK’ya bir dilekçe ile başvuru yapması gerekir.

Ödenecek olan avans miktarı gelirler için aylık asgari ücretin 2 katını, aylıklar için de asgari brüt ücretin 3 katını aşmayacak şekilde ödenmektedir. Bu aylık 3 aylık maaş için ödenir. Bu avans tutarları ise emekli maaşından mahsup edilmek suretiyle ödenmektedir.

Kanunda belirtilmiş;

Emekli olacak kişilere avans verilmesi durumu kanunda belirtilmiştir. Bu kanuna göre emekli olmaya hak kazanmış kişilerin aylıkları, gerekli olan süre içinde ödenmezse, yetkili kurum tarafından avans ödemesi yapılacaktır. Buna göre tahsis talep formunu ulaştırmış olan kişilere 90 gün içinde emekli maaşı bağlanmaması halinde, ilerdeki alacaklarından düşülmek koşulu ile avans ödemesi yapılacaktır.

Sonuç;

Emekli olmaya hak kazandıysanız ve maaşınız 90 içinde bağlamadıysa, zor durumda kalmamanız ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri mağdur etmemeniz için devlet tarafından avans ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeyi alabilmek için 90 günlük sürenin dolması ve yazılı talepte bulunmanız gerekir. Talebinizin ardından en kısa süre içinde gelirler için asgari brüt ücretin iki katını aylıklarda ise asgari brüt ücretin üç katını aşmayacak şekilde ödeme yapılmaktadır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf