Emekli Maaşınızı Kuruşu Kuruşuna Hesaplayın

Yıllarca çalışıp belirli bir yaşa geldikten sonra emekli maaşı almaya hak kazanabilmek için yaş ve süre şartlarını yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar yerine geldikten sonra emekli maaşı almaya hak kazanabilirsiniz. Peki emekli olduğunuzda alacağınız maaşı nasıl hesaplayabilirsiniz? Emekli maaşı hesaplama için SGK ve e-devlet internet sitelerini kullanabilirsiniz. Ancak buralardan yapacağınız hesaplamalar ortalama maaşınızı gösterecektir.  Maaşınızı kuruşu kuruşuna hesaplayabilmek için hangi birimden emekli olacaksanız o birime göre olan kuralları ve formülleri bilmeniz gerekir. Ancak bu formüller de karışık ve hesaplaması zor olduğu için SGK müdürlüklerine bu konu ile ilgili başvuru yapabilir ve maaşınızı hesaplatabilirsiniz.

Emekli maaşları her yıl enflasyon oranlarında, yılda iki kez olmak üzere zam alır. Bu zamlar, emeklilerin maaşlarının artan enflasyon karşısında erimemesi ve yaşam şartlarının kötüleşmemesi amacıyla yapılır. Bu zamanlar sayesinde emeklilerin alım gücünün düşmemesi sağlanır. Her yıl yapılacak olan bu zamlar Ocak ve Temmuz aylarında belirlenen oranlar ile bu aylardaki maaşlara yansıtılır.

Son dönem artışlarına göre emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

Haziran ayında açıklanmış olan enflasyon rakamlarına göre emeklilerin Temmuz ayında alacakları zam oranı belirlenmiştir. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR’dan emekli olan kişiler maaşlarını %5,89 emekli sandığından emekli olan kişiler ise maaşlarını %6,89 zamlı olarak almıştır. Bu zam oranlarına göre maaşınızın ne kadar yükseldiğini ve tam olarak ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Yapılan zam oranlarına en düşük maaşlar ise şu şekilde belirlenmiştir;

  • En düşük SSK emekli maaşı; 1485 lira
  • En düşük BAĞ-KUR emekli maaşı; 1330 lira
  • En düşük Tarım emeklisi maaşı; 1000 lira üzeri
  • En düşük Emekli Sandığı emeklisi maaşı; 1871 lira

Emekli maaşlarına yapılan zamlardan hangi emekli grubu yararlanabilir;

Emekli maaşlarına yapılan zamlardan SSK emeklileri, SSK tarım emeklileri, BAĞ-KUR emeklileri, BAĞ-KUR tarım emeklileri, banka emeklileri, iş kazalarından dolayı emekli maaşı alanlar, özel sigorta emeklileri, iş hastalıklarından dolayı maaş alanlar ve ölüm aylığı alanların eş ve çocukları yaralanabilmektedir. Doğal olarak emekli sandığı da dahil olmak üzere tüm emekliler, bu zamdan yaralanabilmiştir.

Memur maaşlarına yapılan zamlar hesaplanırken önemli olan bir nokta, maaşlara eklenen vergi iadesidir. Bu vergi iadeleri brüt alınan maaşa eklenmeden zam oranı hesaplanır. Bu nedenle alacağınız vergi iadesini brüt maaşınıza eklemeden zam oranını hesaplamanız gerekir.

Vergi iadesi eklemeleri emekli maaşlarına her ay eklenir. Son yapılan zamma göre ise emeklilerin alacakları vergi iadesi de yükselmiştir. Buna göre emekli maaşlarına %4 vergi iadesi yapılmaktadır. Vergi iadesini hesaplarken de maaşınıza yapılan zammı ekleyerek hesaplama yapmanız gerekir. Bunun sonucunda, emekli maaşlarına yapılan artış, alınan vergi iadesinin de artması anlamına gelir.

Emekli maaşı hesaplama nereden yapılabilir;

Emekli maaşı hesaplama SGK üzerinden yapılacaksa https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine, e-devlet üzerinden yapılacaksa da https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu adresine tıklanmalıdır. E-devlet üzerinde SSK, BAĞ-KUR ve emekli Sandığı için ayrı ayrı hesaplama bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlere tıklayarak maaş hesaplamanızı anında yapabilirsiniz. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, size en yakın olan SGK müdürlüklerine giderek bir dilekçe yazabilir ve emekli olduğunuzda alacağınız maaşın hesaplanmasını sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf