Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı, çalışma hayatınız boyunca yatan sigorta primleri sonucunda, emekli olduğunuzda alacağınız maaş anlamına gelir. Hayatınızı idam ettirebilmeniz için bu maaşın ne kadar olacağını bilmeniz gerekir. Emekli olduğunuzda hayat standardınızın düşmemesi için bu maaşı bilmeniz kritik öneme sahiptir. Maaş hesabını yapabilmek eskiden mümkün değilken artık internet üzerinden bu hesabı yapabilmeniz için imkân sağlanmıştır. Emekli maaşı hesaplama, herkesin merak ettiği bir konudur. Sizlere bu hesaplamayı nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

Emekli maaşı hesaplama SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı için ayrı ayrı yapılmaktadır. Bu kategorilerin hepsi için hem SGK internet sitesi üzerinden hem de e-devlet sistemi üzerinden hesaplama yapmanız mümkündür. Her kategori için farklı hesaplama formülleri bulunur. Kendiniz hesaplama yapmak isterseniz de bu formüller ile yapabilirsiniz. Ancak bu noktada emeklilik süreleri, prim süreleri, hangi tarihte başlayanlar için hangi yaşta emekli olacakları gibi verilerin bilinmesi gerekir. Bu verilere, aylık ortalama kazanç, aylık bağlama oranı gibi hesaplamalar dahil edilince ortaya kafa karıştırıcı sonuçlar çıkar. En iyi hesaplama yöntemi, resmî kurumların sunmuş olduğu hesaplama araçlarıdır. Bu sayede maaşınızı kolayca hesaplayabilirsiniz ve pek çok formül ile kafanızı karıştırmazsınız.

SSK yani 4A için emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

SSK’lı olarak sigortanız yatıyorsa, iki şekilde emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz. Bunlardan ilki SGK’nın internet sitesidir. https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine tıklayarak buradaki bilgileri doldurup, emekli maaşınızı ortalama olarak hesaplatabilirsiniz. İkinci bir yöntem ise e-devlet sistemi üzerinden yapılan hesaplamadır. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresini kullanarak bu hesaplama için gerekli olan sayfaya gidebilirsiniz. Buradan kimliğinizi doğrulayabilir ve hesaplama işleminizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

BAĞ-KUR yani 4B için emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

BAĞ-KUR’u olan kişiler için de iki tür sorgulama geçerlidir. SGK’nın internet sitesinde yer alan https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ kısmına giriş yaparak hesaplamanızı yapabilirsiniz. İkinci olarak ise https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi adresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapabilir ve buradan emekli maaşı hesaplama işleminiz kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı yani 4C için emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

Emekli Sandığı’na bağlıysanız yine https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine giriş yaparak SGK üzerin alacağınız maaşı hesaplatabilirsiniz. İkinci olarak ise https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi adresi üzerinden e-devlete giriş yaparak, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama neden önemlidir;

Emekli maaşınızı hesaplamanız, emekli olduğunuz zaman ne kadar aylık alacağınızı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu sayede hayatınızı idame ettirmek için bu paranın yeterli olup olmadığı hakkında fikir edinebilir ve bu maaşa göre planlarınızı yapabilirsiniz. Bununla birlikte, internet üzerinde yapılan hesaplamalar ortalama olarak yapılır ancak emekli olduğunuzda alacağınız maaş, bu ortalamanın altına düşmeyecektir. Eğer emekli olduktan sonra aldığınız maaş, sizin hesapladığınızdan bile düşükse hemen müdahale edebilir ve maaşınızın tekrar hesaplanması için gerekli birimlere başvuru yapabilirsiniz.

Yazmış olduğunuz dilekçe karşılığında maaşınız tekrar hesaplanır ve eksik tutar varsa, geçmiş dönem hesaplanarak hesabınıza yatırılır. Burada önemli olan nokta başvurunuzu nereye yapacağınızdır. Eğer emekli olduğunuzda aldığınız aylığın eksik olduğunu düşünüyorsanız, SGK müdürlüklerine giderek dilekçe konusunda yardım isteyebilirsiniz. Bununla birlikte bağlı olduğunuz birimdeki bölge müdürlüklerine, konuyla ilgili açıklayıcı olan bir dilekçeyi kendiniz de yazabilir ve PTT aracılığı ile gönderebilirsiniz. Dilekçenizin işleme alınabilmesi için ek olarak maaşınızın düşük olduğunu kanıtlayan belgeyi de eklemeniz gerekir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf