Emekli Maaşı Hesaplama Hakkında Merak Edilenler

Emekli maaşı hesaplama için pek çok formül ve pek çok terim kullanılır. Emekli olmak isteyen çok sayıda vatandaşımız halen maaşını nasıl hesaplayacağını bilmez. Maaş hesaplama için kullanılan pek çok terim hakkında çok sayıda kişi bilgi sahibi değildir. Manuel olarak emekli maaşınızı hesaplayabilmeniz için işe başlama tarihinizi bilmeniz, hizmet dökümü belgenizi elinize almanız ve hangi dönemler için hangi formüllerin kullanılacağını bilmeniz gerekir.  Sizlere bu makalemizde, emekli maaşı hesaplanırken kullanılan terimler ve merak ettikleriniz ile ilgili detaylı bilgi verelim;

Emekli maaşı hesaplama için kullanılan sigortalılık süresi nedir;

Sigortalılık süresi, emekli olmak için gerekli koşullardan biridir. Örneğin engelli bir kişinin emekli olabilmesi için en az %40 oranında engelinin bulunması, 3600 gün prim ödemiş olması ve 25 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olması gerekir. Sigortalılık süresi, hizmet süresi anlamına gelir ve emekli olmak için çalışmanız gereken yılları ifade eder. Hizmet süresini tamamlamadan emekli olmak, sadece özel şartlarda geçerlidir.

Prim ödeme gün sayısı emekli maaşı hesaplama üzerinde etkili mi?

Prim ödeme gün sayısı, bir dönem için ödemiş olduğunuz günleri ifade eder. Başka bir ifade ile bir iş yerinde tam zamanlı olarak çalışıyorsanız, sigorta priminiz 30 gün üzerinden yatar. Bu 30 gün pim ödeme gün sayısı olarak ifade edilir. Emekli olurken toplam yatırılan prim ödeme gün sayısına bakılır.

Emekli maaşı hesaplama için kullanılan prim ödeme gün sayısı, ortalama yıllık kazancın hesaplanmasında, ortalama aylık kazancın hesaplanmasında ve dönem ağırlıklarının hesaplanmasında kullanılır. Bu veriler, emekli maaşını direkt olarak etkileyen verilerdir. Örneğin; ortalama yıllık kazancın bulunabilmesi için (Güncellenmiş kazançlar toplamı X 2000-2008 arası yatırılan prim gün sayısı / toplam prim gün sayısı) X 360 formülünün kullanılması gerekir. Ortalama yıllık kazancın aylık bağlama oranı ile çarpılması sonucunda ise emekli maaşı tutarı elde edilir. Görüldüğü gibi prim ödeme gün sayılarının, emekli maaşında direkt etkisi bulunmaktadır.

Güncelleme katsayısı nedir?

Güncelleme katsayısı, 2000-2008 arası dönem ve 2008 sonrası dönem için yapılan emekli maaşı hesaplarında kullanılan bir veridir. Güncelleme katsayısı bu iki dönem için farklı hesaplanır. 2000-2008 arası dönem için güncelleme katsayısı bir önceki yılın TÜFE ve Büyüme Hızı rakamlarına göre hesaplanır. 2008 yılından sonra ise TÜFE ve Büyüme hızının %30’u alınarak güncelleme katsayısı bulunur.

Güncelleme katsayısı ortalama aylık kazanç rakamının bulunması için gereklidir. Bir yılın kazancının güncelleme katsayısı ile güncellenmesi sonucunda emekli maaşı hesaplanır.

Gösterge katsayısı nedir?

Gösterge katsayısı, 2000 yılından önce işe başlayan kişilerin emekli maaşı hesaplanırken kullanılan bir veridir. Gösterge rakamının bulunması için öncelikle ortalama yıllık kazancın bulunması gerekir. Bu dönemde ortalama yıllık kazanç son 10 yılın yatırılan kazançlarının 10’a bölünmesi ile elde edilir. Kanunda yer alan gösterge tablosundan, bulunan rakama en yakın değer esas alınır ve emekli maaşı hesaplama için kullanılır. 2000 yılından önce yapılan hesaplamalarda özel sektör çalışanları için gösterge tablosu, kamu sektörü çalışanları için ise üst gösterge tablosu esas alınır.

Aylık bağlama oranı nedir?

Aylık bağlama oranı, emekli maaşı hesaplama için kullanılan ve maaş başlanması için gerekli olan bir orandır. Her dönem için yılık ortalama kazançlar hesaplandıktan sonra aylık bağlama oranı ile çarpılır ve kısmi emekli maaşı hesaplanabilir. Aylık bağlama oranı her dönem için farklıdır. Ayrıca SSK ve BAĞ-KUR için de farklılık gösterir. Başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin aylık bağlama oranları, normal vatandaşlara göre daha yüksektir. Ayrıca engelli ve malul vatandaşların emekli maaşları hesaplanırken de aylık bağlama oranları daha yüksek hesaplanır.

Emekli maaşı zamları nasıl belirlenir?

Emekli olmak için öncelikle tahsis talep dilekçenizi vermeniz gerekir. Bu dilekçeyi vermenizin ardından maaşınız SGK tarafından hesaplanır ve bir sonraki ay başında hesaplarınıza yatırılır. Maaşınız hesaplanırken her dönem için kısmi emekli maaşınız bulunur. Bu kısmi maşalar toplanır ve son yapılan zamlar ile birlikte ek ödeme tutarı da maaşınıza eklenerek net emekli maaşınız hesaplanmış olur. Maaşınızdan vergi kesintileri yapıldıktan sonra hesaplarınıza yatırılır.

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için emekli maaşlarına yılda iki kez zam yapılır. Bu zamlar 6 ayda bir yapılır. Zamların hangi oranda yapılacağı ise son 6 aylık enflasyon rakamına göre belirlenir. Enflasyon artış oranında emekli maşalarına zam yapılır. Devlet memurlarına yapılan zamlar ise farklıdır. Devlet memurlarına ve memur emeklilerine yapılacak olan zamlar, 2 yılda bir yapılan toplu sözleşme ile belirlenir. Toplu sözleşmede belirlenen rakama ek olarak enflasyon artış oranında, enflasyon farkı zammı da yapılır. Memur emeklileri için de yılda iki kez zam yapılır.

Ek ödeme nedir?

Ek ödeme, emeklilerin maşalarına yapılan bir ödemedir. Bu ödeme eski adıyla vergi iadesidir. Daha önce emekliler, yaptıkları harcamaların fişlerini toplayıp bir zarfa tek tek yazarak bu ödemeyi alırdı ancak devlet emeklilerin harcadıkları vergin bir kısmını geri ödemenin kolay yolunu geliştirmiş ve her ay emeklilerin maaşlarına %4 oranında ek ödeme eklemiştir. Buna göre her emekli, her ay maşına %4 oranında ek ödeme almaktadır. Maaşlara yapılan zamlar ile birlikte ek ödeme rakamları da artış gösterir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf