Emekli Maaşı Hesaplama Hakkında Bilinmeyenler

Emekli maaşı hesaplama, emekli olmak isteyen her vatandaşın merak ettiği en önemli konudur. Bu hesaplamayı internet üzerinden kolaylıkla yapabileceğiniz gibi çeşitli formüller ile de hesaplayabilirsiniz. İnternet üzerinde bulunan hesaplama araçları, ortalama olarak maaşınızı gösterir ancak bu araçlar bazı formülleri kullanarak hesaplama yapar. Eğer maaşınızı net olarak hesaplamak isterseniz, dilekçe yoluyla SGK müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Onların doğru olarak hesaplayıp hesaplamadığını kontrol etmek için de hesaplama formüllerini bilmeniz gerekir. Sizlere emeklilik maaşı hesaplama konusunda gerekli olan tüm kavramları ve bunların ne anlama geldiğini açıklayalım;

Emekli maaşı hesaplama için kullanılan temel kavramlar nelerdir;

  1. Emeklilik nedir;

Emeklilik, bir kimsenin sigorta başlangıç tarihinden ölüm durumunda ya da malulen maaş bağlanması veya emekli olmak için dilekçesini vermiş olması anlamına gelir. Emekli olan bir kimse çalışmadan maaş alabilir. Çalışmış olduğu dönemlerde, belirli kuralları yerine getiren kişilerin, belirli bir yaştan sonra çalışmadan da devlet tarafından maaş alması şeklinde de ifade edilebilir.

  1. Sigortalılık süresi nedir;

Bu süre, bir kimsenin aktif olarak çalışmaya başladığı yani sigortasının ilk primini yatırmaya başladığı tarih ile ölümü ya da emeklilik dilekçesi vermesi halinde geçen süre olarak tanımlanır. Ölüm durumunda kişinin öldüğü tarihe kadar, sakatlık dolayısıyla zorunlu emeklilik kazandığı durumlarda ise sakatlık tarihine kadar geçen süreyi kapsar.

  1. Prim ödeme gün sayısı nedir;

Prim ödeme gün sayısı, kişinin emekli olmaya hak kazanmak için yatırmış olduğu primleri ifade eder. Yani emekli olabilmeniz için kanunda belirtilen gün kadar sigorta primi yatırmış olmanız gerekir.

  1. Emeklilik yaşı nedir;

Yaşlılık maaşı almak isteyen bir kişinin emekli olabilmesi için belirlenmiş olan yaş sınırıdır. Bu sınır, sigorta başlangıç tarihlerine göre belirlenmiştir. Emeklilik yaşı, kişinin emekli olmak için dilekçe verdiği tarihten doğum tarihinin çıkarılması yoluyla elde edilmektedir.

  1. Emekli maaşı için başvuru nasıl yapılır;

Kanunda belirtilen emeklilik şartlarını yerine getirdiyseniz, en son çalıştığınız iş yerinden ayrılmanız ve yazılı olarak istekte bulunmanız gerekmektedir. Buna göre Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile birlikte işten ayrıldığınıza dair belgenizi, en son çalıştığınız iş yerinize bağlı olan SGK müdürlüklerine vermeniz gerekir. Bu başvuruyu isterseniz e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

  1. Emekli maaşı bağlandığında nasıl bilgi alınır;

SGK, emekli maaşı hesaplama yapıp maaşınızı bağladıktan sonra, size yazılı yolla ve SMS yoluyla bilgilendirme yapacaktır. İlk maaşınız ise PTT ile anlaşmalı olan bankalardan birine yatırılır ve hangi bankaya yattığı, tarafınıza bildirilir.

  1. Emekli ikramiyesi nedir;

Emekli ikramiyesi, bir kişinin emekli olduğunda devlet tarafından aldığı toplu para olarak tanımlanabilir. 2015 yılına kadar kanunda 30 yıla kadar çalışanlara ikramiye ödeniyordu. Ancak 2015 yılında düzenlenmiş olan kanuna göre 30 yılın üzerinde çalışan kişiler de ikramiye almaya haz kazanmıştır. Bu kanuna göre 30 yılın üzerinde çalışan kişilerin her çalıştıkları fazla yıl için ek ikramiye almaya hak kazandığı da belirtilmiştir. Bu ikramiye, kişilerin çalışma hayatlarını tamamlamaları ve emekli olmak için gereken şartları yerine getirmeleri sonucunda verilen bir paradır ve ödül parası olarak da ifade edilebilir. Emekli olduğunuzda alacağınız ikramiyeyi hesaplamak için de https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do bağlantısını kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf