Emekli Maaşı Hesaplama 2018

Emekli maaşları, her yıl Ocak ve Temmuz olmak üzere iki farklı zam ile verilir. Bu zamlar devlet tarafından belirlenir ve emeklilerin alacakları zamlara enflasyon artış oranına göre bir oran ile zam uygulanır. Bu zam oranları ise yine Ocak ve Temmuz aylarında belirlenmektedir. Her yıl olduğu gibi 2018 yılı için de emekli maaşlarında yapılacak azam oranı yalnıza Ocak ayı için belirlenmiştir. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR için farklı, devlet memurları için farklı zam oranları belirlenmektedir. Emekli maaşının hesaplanması ise oldukça farklı bir kavramdır. Emekli maaşının hesaplanabilmesi için öncelikle kişilerin emeklilik için dilekçelerini vermiş olmaları gerekir. Bu aşamadan sonra e-devlet ve SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden hesaplama yapılır.

Emekli maaşı hesaplama formülleri oldukça karışıktır ancak yine de insanlar emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını merak edip hesaplama yapmak isterler. Sizlere en son yapılan zam oranlarına göre en düşük emekli maaşları ve bu maaşların nasıl hesaplanacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

Emeli maaşı hesaplama işlemi için SGK’nın resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresini tıklamanız gerekir. Bu adrese tıklamanızın ardından karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Emekli Maaşı Hesaplama 2018

Bu ekranda yer alan bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra ne kadar maaş alabileceğinizi ortalama olarak hesaplayabilirsiniz. Öncelikle T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekir. Çünkü hemen hemen tüm işlemler kimlik numarası ile yapılmaktadır. Bunun ardından SGK sicil numaranız girmeniz gerekir. Bu numarayı ise e-devlet hizmet dökümü belgesi üzerinden alabilirsiniz. Bu bilginin de ardından kimliğinize ait olan baba adı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ile ve doğum tarihi bilgilerinizi gün, ay ve yıl şeklinde girdikten sonra “sorgula” diyerek, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama işlemlerinizi e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu sistem üzerinden SSK, BAĞ-KUR ve emekli Sandığı için ayrı ayrı hesaplama yapmanız gerekir. SSK için emekli maaşınızı hesaplamak isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresine tıklamanız gerekir. BAĞ-KUR için e-devlet üzerinden emekli maaşınızı hesaplayabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama adresini tıklayabilirsiniz. Emekli Sandığı emekli maaşı hesaplayabilmek için de https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu adresler üzerinden işlemlerinizi yapabilmeniz için kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Kimlik doğrulamasını da PTT şubelerinden alacağınız şifre ile ya da mobil imza, e-imza, kimlik kartı veya internet bankacılığı gibi yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik doğrulamasının ardından sorgulama işlemleriniz otomatik olarak yapılacaktır. Ayrıca emeklilik hakkında pek çok işleminizi de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

2018 emekli maaşı rakamları ne kadar oldu;

2018 yılına girilmesi ile birlikte emeklilerin Ocak ayından itibaren alacakları zamlı maaş oranları belirlenmiştir. Enflasyon oranında yapılan bu zamlara göre en düşük SSK emeklisi maaşının miktarı 1570 TL, en düşük BAĞ-KUR emeklisi maaşı 1405 TL ve en düşük memur emeklisi maaşı ise 1978 TL’ye yükselmiştir. Bu rakamlara göre maaşlara yapılan zam oranları ise şöyledir;

  • Memur emeklileri için uygulanmış olan zam oranı %1,66
  • BAĞ-KUR emeklileri için uygulanmış olan zam oranı %5,69
  • SSK emeklileri için uygulanmış zam olan zam oranı %5,69

Neden enflasyon oranında zam yapılır;

Enflasyon oranı, yıllık ya da üç aylık dönemlerde enflasyon oranının artış göstermesi anlamına gelir. Bu da paranın değe kaybetmesi ve insanların mevcut paraları ile alım gününün azalması anlamına gelir. Devlet işçi, memur ve BAĞ-KUR birimlerinden çalışanlarına ya da emeklilerine enflasyon oranında zam yaparak, onların alım güçlerinin aynı kalmasını sağlar. Bu sayede inşaların yaşam standartları, artan enflasyon karşısında zarar görmez. Kısacası devletin enflasyon artış oranında zam yapmasının nedeni, emeklilerin ya da çalışanların alım güçlerini kaybetmemesi içindir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf