E-Devletten Silah Sorgulama Hizmeti

E-devlet her geçen gün büyümeye ve hizmetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. SRC belgesi ve pasaport durum sorgulama gibi hizmetlerden sonra adınıza kayıtlı ruhsatlı silah olup olmadığını sorgulayabileceğiniz bir uygulama daha eklendi. Silah ruhsatı sorgulama hizmeti İç İşleri Bakanlığının hizmetleri arasına eklendi. Kullanmak isteyen vatandaşlar, e-devlet giriş yaptıktan sonra İç İşleri Bakanlığının uygulamalarına giderek, bu hizmeti bulabilirler. Peki silah ruhsatı sorgulama işlemini nasıl yapacaksınız? İşte detaylar…

E-devlet giriş ile silah ruhsatı sorgulama nasıl yapılır?

İç işleri bakanlığının sunduğu hizmetler listesine geçtiğimiz günlerde eklenen silah ruhsatı sorgulama hizmeti için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Giriş yapmanızın ardından kimlik numaranıza kayıtlı olan ruhsatlı silah olup olmadığı, otomatik olarak sorgulanacaktır.

E-devlet giriş için bir şifreye sahip olmanız gerekir. Şifrenizi unuttuysanız, giriş sitesinde yer alan “Şifremi Unuttum” kısmına tıklayarak, cep telefonunuza gelen adımları ile yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Yeniden şifre oluşturabilmek için sisteme kayıtlı bir cep telefonu numaranızın olması gerekir. Numaranız kayıtlı değilse, PTT şubelerine giderek yeni bir şifre istemelisiniz.

Hiç şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine, kimlik belgeniz ile giderek ve belirli bir miktar ücret ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi zarfla ya da SMS olarak alabilirsiniz. SMS ile şifre alırsanız, cep telefonu numaranız otomatik olarak sisteme kaydedilecektir. Sisteme giriş yapmanızın ardından e-devlet hizmetlerini kullanabilmek için e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğrulamanız gerekir. Doğrulama işlemini yapmadan pek çok hizmeti kullanamazsınız.

PTT şubelerine gitmeden, online olarak şifre almak isterseniz de mobil imza, internet bankacığı, e-imza ve kimlik kartı gibi uygulamalar ile sisteme giriş yaparak, şifrenizi belirleyebilirsiniz. Bu uygulamaları nasıl kullanacağınız hakkında detaylı bilgiyi e-devlet giriş sayfasında bulabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra adınıza kayıtlı ruhsatlı silah olup olmadığını sorgulayabilmek için ana sayfada yer alan arama motoruna “Adıma Tescilli Silah Ruhsatı Sorgulama” yazmanız gerekir. Sorgulamayı yapabileceğiniz link, ekranda yer alacaktır. Bu linke tıkladıktan sonra sorgulamanız otomatik olarak yapılır. Bu sorgulama Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimleri için ayrı ayrı yapılır. Çünkü silah alırken bu iki birimden birine kayıt ettirmeniz gerekir.

Sorgulama sonucunda adınıza kayıtlı silah yoksa “Jandarma Genel Komutanlığı bilgi sisteminde adınıza kayıtlı silah bulunmamaktadır.” Uyarısını alırsınız. Aynı uyarıyı emniyet Genel Müdürlüğü için de alırsınız. Adınıza kayıtlı silah varsa, ruhsat numarası ve adres bilginiz ile birlikte bu ekranda görüntülenecektir.

Silah ruhsatınızla ilgili herhangi bir yanlışlık ya da hatayla karşılamanız durumunda ise ikamet ettiğiniz yerdeki silah ruhsatı veren birime başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuru sonucunda gerekli düzeltmeler yapılacaktır.

İç işleri bakanlığı e-devlet hizmetleri nelerdir?

İç işleri bakanlığı tarafından silah ruhsatı dışında pek çok hizmet sunulmaktadır. Sizlere bu hizmetler hakkında detaylı bilgi verelim;

 • E-içişleri evrak projesi hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile iç işleri bakanlığı bünyesinde bulunan evrakların takibini yapabilirsiniz.

 • Karar bilgileri sorgulama hizmeti;

Bu hizmet sayesinde vatandaşlar, il özel idarelerinde encümen ve meclis tarafından alınan kararları detaylı olarak inceleyebilir ve takip edebilirler.

 • Aynı isimli dernek sorgulama hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile dernek kurmak istiyorsanız ve Türkiye genelinde aynı isimle dernek olup olmadığını merak ediyorsanız, kolayca öğrenebilirsiniz.

 • Dernek kurucu üyeliği ve dernek organ üyeliği sorgulama hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile herhangi bir derneğe üyeliğiniz varsa ya da herhangi bir dernekte kurucu üyeliğiniz varsa, öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi iç işleri bakanlığında bulunan toplumla ilişkiler genel müdürlüğüne kayıtlı dernek bilgilerinden alınarak yapılmaktadır.

 • Dernek sorgulama hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile aradığınız kelime ya da sözcüklere ait dernek olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

 • Yardım toplama yetkisi sorgulama hizmeti;

Son zamanlarda dernek adına yardım toplayan çok fazla kişi ile karşılaşıyoruz. Bir dernek adına resmi olarak yardım toplama yetkisi verilen kişiler, mutlaka iç işleri bakanlığını ilgili birimine kayıt edilir. Kapınıza gelen kişinin dernek adına yardım toplama yetkisi olup olmadığını öğrenebilmek için bu hizmeti kullanabilirsiniz. Yetkili kişinin faaliyet numarasını, adını ve soyadını girerek, sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 • Apostil belge doğrulama hizmeti;

Apostil remi olan bir belgenin doğrulunun ispatlanması ve yurt dışında geçerli sayılması için kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama, uluslararası alanda yapılan belge alışverişindeki güvenirliliği sağlar. Bu uygulama sayesinde apostil belgenin üzerindeki bilgileri girerek, belgenin doğru olup olmadığının kontrol edebilirsiniz. Bunun için apostil sıra no, apostil doğrulama kodu ve apostil tasdik tarihi bilgilerini girerek sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.

 • Bilgi edinme başvuru sorgulama hizmeti;

Bu hizmet ile bilgi edinme kanunu kapsamına göre yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını takip edebilirsiniz.

 • Personel alımına ilişkin sıvan başvurusu hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile kamu düzeni ve güvenliği müsteşarlığı tarafından yapılacak olan personel alımları için sınav başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu hizmet ile son başvuru tarihine kadar başvuru yapabilir, yarım kalan başvurularınızı tamamlayabilir, tamamlanmış olan başvurularınızı güncelleyebilir ve iptal edebilirsiniz.

 • Randevu talep başvuru hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile iç işleri bakanlığına bağlı merkez ve taşra birimlerine randevu talebinde bulunabilir, daha önce yapmış olduğunuz randevu başvurularını görüntüleyebilirsiniz. Randevu talebinde bulunabilmek için adres, konu, başvurulacak birim ve randevu tarihi gibi bilgileri girmeniz gerekir.

 • Randevu talep başvuru takip hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile daha önce yapmış olduğunuz merkez ve taşra birimleri için başvurularınızın durumunu takip edebilir, randevu talebinizin kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

 • İnsan hakları ihlal bildirimi hizmeti;

İnsan haklarının ihlal edildiği bir durumla karşılaşırsanız, bu ihlalle ilgili tüm detayları girebileceğini bu uyulama sayesinde gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız bu başvuru, iç işleri bakanlığı tarafından dikkatle incelenecektir.

 • İnsan hakları ihlal bildirimi sorgulama hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile daha önce yaptığınız insan hakları ihlal bildirimi başvurularınızın sonuçlarını sorgulayabilirsiniz. Bu bildirimin sonuçları, iç işleri bakanlığı tarafından yanıtlanır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf