E-Devlete Nasıl Giriş Yapılır?

İnternetin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar artık her işlerini bilgisayarlar üzerinden halletmektedir. Özellikle alışveriş ve ödeme işlemlerinin internet üzerinden kısa bir süre içinde hallediliyor olması, zaman kaybını önler. Ancak halen devlet dairelerindeki evrak ve ödeme işlemleri uzun sürebilmektedir. Bunun nedeni ise evrakların ilgili birime iletilmesi, ilgili kişiler tarafından okunması ve ilgili cevabın yazılması işlemlerinin günler sürmesidir. Özellikle vergi borçları ve diğer ödemelerle ilgili yapılan kampanyalı ödemelerin on günlerinde, vergi dairelerinde uzun kuyrukların oluştuğunu hepimiz biliriz. Devlet bunların önüne geçmek, insanların ve kamu çalışanlarının işlerini hızlandırmak ve kamu ile ilgili tüm işlemlerini kolaylıkla yapabilmenizi sağlamak amacıyla e-devlet sistemini geliştirmiştir. Sizlere bu sistem hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet sistemi nedir, nasıl açıklanır;

E-devlet sistemi, devlet kapısı olarak da ifade edilebilir. Bu sistem üzerinden pek çok kamu kurum ve kuruluşuna ait işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanır. Çalışanlar, kurumlar ve vatandaşlar için özel olarak geliştirilen bu sistemde, kamu ile ilgili tüm işlemler yapılabilir ve takip edilebilir. Bu sistemin en önemli özelliği ise engelliler için de kullanışlı olmasıdır. Halen çalışmaları devam etse de engelliler için uygun kullanım metotlarının geliştirilmesine devam edilmektedir. Bu sistemi açıkladıktan sonra sık olarak sorulan bir başka soruyu cevaplayalım;

E-devlet sistemi ne gibi faydalar sağlar;

Sizlere e-devlet sisteminin sağladığı kolaylıklar ve faydalar hakkında detaylı açıklama yapalım;

 • Bu sistem elektronik ortamdaki kamu adreslerine tek bir tıkla erişmenize imkân sağlar.
 • Bu sistem üzerindeki tüm bilgeler güncel ve doğrudur. Sistem aracılığı ile tüm kurumlar ile ilgili son ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Kamu kurumları arasında gerçekleşen bilgi ve belge paylaşımları, bu sistem üzerinden yapılabilir. Bu sayede bürokrasi için harcanan zaman kaybı önlenmiş olur.
 • Bu uygulama sayesinde tek bir kimlik numarası ile bütün uygulamalara erişim sağlanabilir. Uygulamalara erişmek için ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek kalmaz. Yalnızca sisteme girerken kimliğinizi doğrulamanız yeterli olacaktır.
 • Bu sistem üzerinden vergi, harç gibi ödemeler yapılabilir. Bu ödemelerin yapılması için görevli olan ödeme birimleri bulunmaktadır. Bu sayede saatlerce araştırma yapmadan ve nereden ödeme yapacağınızı düşünmeden, tüm kamu ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu sistemin amacı tek bir kimlik doğrulaması ile kamu hizmetlerinin vatandaşlara kolay yoldan sunulmasını sağlamaktır. Ancak bu sisteme giriş yaparken kullanmış olduğunuz tüm bilgiler, koruma altındadır ve yalnızca sizin tarafınızdan görülebilir. Bu nedenle sisteme giriş yaparken özel şişli rus escort bayan bir şifre istenmektedir.
 • E-devlet sistemi, dünya tarafından tanınan ve örnek gösterilen bir sistemdir. Bunun nedeni ise tek bir şifre ile ve kolaylıkla bağlanılabilmesi, aynı zamanda oldukça güvenli olmasıdır.
 • Bu sistem bilgilerin yaralı bir şekilde kullanılmasını sağlayarak, etkin ve güçlü bir devlet yapısı oluşturmayı sağlar.
 • Bu sistem ile tüm devlet kurumlarının ortak veri tabanları oluşturulmuştur. Bu sayede kurumlar arasında farklılıklar ortadan kalkar ve kurumların uyumlaşması daha hızlı olur.
 • Bu sistem ile hantal olan devlet teşkilatları bile hızlanır ve bütün işlemler daha hızlı şekilde yürütülebilir. İş akışı hızlı şekilde sağlanacağı için işler birikmez ve hem çalışanlar hem de vatandaşlar mağdur olmaz.
 • Bu sistem sayesinde köyde, çok uzak bir yerde ya da yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlar devlete daha yakın olabilir. Kısacası bu sistem, devlet ve vatandaşlar arasındaki mesafeleri yakınlaştırabilir.
 • E-devlet ile kâğıt, posta ve diğer masrafların azaltılması sağlanır. Bu da devlete ve vatandaşa olumlu olarak geri dönüş sağlar.
 • Bu sistem üzerinden yapılabilen ileri ticaret işlemleri sayesinde, ticari yatırımlar büyür ve ülkenin kalkınması hızlanır.
 • Sistemde bulunan uygulamalar ve erişim kolaylığı sayesinde rüşvet ve yolsuzluk gibi tüm faktörler ortadan kalkar. Herkes kendi işini kendisi halledebilir.
 • Bu sistem sayesinde kayıt dışı ekonomi adı verilen vergi kaçakları en aza indirilir ve kayıt dışı olan ekonominin kontrolü sağlanır.

E-devlet sistemine giriş yapma yöntemleri nelerdir;

Bu sisteme giriş yapabilmek için bir şifrenizin olması gerekir. Bu şifreyi çok farklı yollardan oluşturabilir, sisteme kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz. Girmiş olduğunuz şifrenizi hemen değiştirmeniz ve akılda kalıcı bir şifre yapmanız hem güvenliğiniz açısından daha faydalı olacak hem de sisteme her girişinizde yeni şifre almanızı engelleyecektir. Sizlere e-devlet sistemine nasıl giriş yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

PTT yoluyla şifre alarak giriş yapma;

Bu sisteme PTT aracılığı ile bir şifre alarak giriş yapabilirsiniz. Bu sistem ilk olarak yürürlüğe girdiğinde, bu yöntemle şifre alınabiliyordu. Şifre alabilmek için size en yakın PTT şubesine kimlik kartınız ile başvurmanız gerekir. 2 TL karşılığında şifrenizi alabilir ve sisteme hemen giriş sağlayabilirsiniz. Ancak şifrenizi unutmanız durumunda tekrar bir şifre edinmeniz gerekir. Bunun için yine PTT şubelerine giderek 4 TL ödemeniz gerekir. Bunun nedeni şifrenizi unutmanızın karşılığında devletin ceza uyguluyor olmasıdır. Her şifre talebinizde ödediğiniz miktar artar ve 10 TL’ye kadar yükselir.

Bu yöntemle sisteme giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi adresini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adreste yer alan T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz bilgilerini doldurduktan sonra ‘sisteme giriş yap’ kısmına tıklayabilir ve giriş yapabilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız da https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum adresine tıklayarak yeni şifreniz için Gerekli olan bilgileri seçebilir ve şifrenizi tekrar edinebilirsiniz.

Devlet her vatandaşın PTT şubelerine gidemeyeceğiniz düşünerek bu sisteme giriş için farklı yöntemler de üretmiştir. Bu yöntemleri şu şekilde açıklayabiliriz;

Mobil imza ile giriş yapma;

E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için bir diğer yöntem de mobil imzadır. Sizlere bu yöntemle ilgili bilgi vermeden önce mobil imzanın ne demek olduğunu açıklayalım;

Mobil imza; GSM operatörleri tarafından verilen ve bu imza yoluyla hattınıza ait pek çok işlemi gerçekleştirmeniz için kolaylık sağlayan imza yöntemidir. Bu imza, ıslak imza niteliği taşıdığı için kamu kurumlarının internet sitelerinde de geçerlilik taşımaktadır. E-devlet sisteminde bu imzanın kullanılmasının nedeni de ıslak imza niteliği taşıyor olmasıdır.

Mobil imzaya sahip olabilmek için ön başvuru, başvuru ve aktivasyon işlemlerini tamamlamanız gerekir. Bu işlemler GSM şirketiniz tarafından sağlanacaktır. Bu nedenle adınıza kayıtlı olan hattın şirketine başvuruda bulunmanız ve bu imza karşılığında belirli bir ücret ödemeniz gerekir. e-devlet sistemine mobil imza ile giriş yaparken, herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Mobil imzanızı temin ettikten sonra ise https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Mobil-Imza# adresine tıklamanız gerekir. Bu adreste yer alan ilgili bölümlere

 • C. kimlik numaranızı yazmanız
 • Mobil imzanızın bulunduğu telefon numaranızı yazmanız
 • GSM operatörünüzü işaretlemeniz gerekir.

Bu bilgileri doldurduktan sonra ise ‘devam et’ kısmına tıklayarak sisteme girişinizi sağlayabilirsiniz.

Elektronik imza ile giriş yapma;

Islak imza ile eşdeğerde olan e-imza, elektronik ortamda bir belge ile imzanın kim olduğunun belirlenmesi işlemi ile elde edilir. Bu imza, yetkili kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bu yetkili kuruluşlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenmiş olan firmalardır. Bu firmalardan edineceğiniz e-imza için sizlere bir akıllı kart verilmektedir. Akıllı kart okuyucusuna kartınızı takarak imzanızı aktif edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet üzerinde kullanabilmeniz için de bilgisayarınıza kart sürücü yazılımını kurmanız gerekir. Bu yazılım imza sertifikasını alacağınız şirket tarafından gönderilir ya da bu şirketin internet adresinden alınabilir. Bu yazılımı indirip e-imzanız ile giriş yaptığınız zaman, imzanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. E-imza sertifikasını veren şirketlere ise www.btk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

E-devlet sistemine e-imza ile giriş yapabilmek için de https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza# adresini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adreste yer alan ilgili bölüme tıklayarak bilgisayarınıza e-imza uygulamasını indirmeniz gerekir. Bu uygulamayı mas üstüne kaydedin ve ilgili bölüme T.C. kimlik numaranızı yazın. Ardından masa üstünüze kaydettiğiniz e-imza uygulamanızı açın ve kodu girin. İmzalama işlemini gerçekleştirdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

T.C. kimlik kartı ile giriş yapma;

T.C. kimlik kartı, devletin yeni olarak uygulamaya koyduğu bir kart sistemidir. Bu sistem ile kimlik bilgileri tek bir kart altında toplanmaktadır. Çipli olan bu kimlik kartları sayesinde, pek çok yerde kolayca işlem yapılabilmektedir. Bu kartlar aynı zamanda pasaport olarak da kullanılmaktadır. Bu kartlar ile sisteme giriş yapabilmek için öncelikle kimliğinizi çipli kimlik kartlarına çevirmeniz gerekir. Bunun için size en yakın olan nüfus müdürlüğüne giderek eski kimlik belgenizi teslim etmeniz ve başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzun ardından size geçici kimlik belgesi verilir ve bu belge kartınız gelene kadar geçerlidir. Yeni kimlik kartınız ise adresinize posta yoluyla gönderilmektedir.

E-devlet sistemine kimlik kartı ile giriş yapabilmek için öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti# adresine tıklamanız gerekir. Bu adreste yer alan ilgili bölümden masa üstünüze kimlik kartı uygulamasını indirmeniz ve kaydetmeniz gerekir. Kimlik kartı ile sisteme giriş yapabilmek için iki yöntem bulunur. Bunlardan ilki standart kart okuyucu yöntemidir. Bu yöntemde T.C. kimlik kartı ve pin ile sisteme giriş yapılır ancak bilgisayarınızda standart kart okuyucu sürücüsünün kurulu olması gerekir. İkinci yöntem ise tuşlu kart okuyucu ile giriş yapma yöntemidir. Burada da T.C. kimlik kartı ve pin ile giriş yapmanız gerekir ancak bilgisayarınızda tuşlu kart okuyucusu sürücüsün kurulu olması gerekir.

İlgili olan programı bilgisayarınıza kurduktan sonra sayfada yer alan bölüme T.C. kimlik numaranızı girin. Ardından masa üstünde bulunan kart okuyucu uygulamanızı açın ve ekranda yer alan kodu girin. Kimlik kartı doğrulama işlemini yapın. Ardından ‘devam et’ kısmına tıklayın ve sisteme girişinizi gerçekleştirin.

İnternet bankacılığı ile giriş yapma;

Her banka, müşterilerine kolay ve hızlı hizmet sunabilmek için internet bankacılığı uygulamasını geliştirmiştir. Bu uygulama sayesinde mobil cihazlarınızdan bile bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankanız tarafından size özel verilen müşteri numarası ve şifre ile bu bankacılık uygulamasına giriş yapabilir, para yatırma, para çekme, kredi çekme, kredi başvurusu, kredi kartı ödeme, hesap açma ve kapama, birikim hesabı açma gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilir, hesabınızla ilgili yapılan tüm işlemleri görebilirsiniz.

Bankaların vermiş olduğu bu şifre ve müşteri numarasını kullanarak e-devlet sistemine giriş yapmanız da mümkündür. Bunun için öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresine tıklamanız gerekir. Bu adrese tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada yer alan bankalardan, sizin internet bankacılığını kullanmış olduğunuz bankayı seçin. Bu sayfada yer alan bankalar; Akbank, Albaraka, Anadolubank, Denizbank, QNB Finansbank, Enpara, Garanti, Halkbank, ING bank, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım şeklindedir. Buradan bankanızı seçtikten sonra giriş sayfasına yönlendirilirsiniz.

Burada önemli olan nokta, bankaların bazılarının QR kodu ile sisteme giriş yapmanıza imkân sağlamasıdır. QR kodu kullanmak istemiyorsanız bankanıza ait müşteri numaranız ya da T.C. kimlik numaranız ve bankacılık şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu bilgileri doldurup ‘giriş’ tuşuna bastıktan sonra cep telefonunuza gelen kodu kimse ile paylaşmadan ilgili bölüme girin ve e-devlet uygulamasına girişiniz yapın.

E-devlet şifresi kimler tarafından alınabilir;

Yukarıdaki işlemler ile giriş yapabilmeniz için 15 yaşından büyük ve T.C. vatandaşı olmanız gerekir. Bununla birlikte mavi kartlılar ve yabancı kimliklerinin üzerinde T.C. kimlik numarası bulunanlar kişiler de e-devlet şifresi alabilirler. Asıl kişiye vekalet eden kişiler de PTT kanalı ile başvuru yaparak, sisteme giriş yapmak için şifrelerini alabilirler. Mahkeme kararı işe kendilerine vasi tayin edilmiş olan kişilerin vasileri de bu şifreleri alabilirler. Bunun dışında bir arkadaşın ya da bir akrabanın, başka biri adına e-devlet şifresi almaya yetkisi yoktur ve bu kişilere kesinlikle bir başkası adına şifre verilmez.

Bu sisteme nasıl giriş yapıldığı hakkında bilgi verdikten sonra sistemde ne gibi bilgiler edinebileceğiniz ve hangi işlemleri yapabileceğiniz hakkında da bilgi verelim;

E-devlet sisteminden alabileceğiniz hizmetler nelerdir;

 • Kamu kurum ve kuruluşları arasındaki bilgi ve belgelerin paylaşımı işlemleri
 • Ödeme işlemleri
 • Bilgilendirme hizmetleri
 • Elektronik hizmetler
 • Kurum ve kuruluşlara ulaşabilmek için kısa yollar
 • Engelli erişimleri

Yukarıda sayılan tüm işlemleri, kamu kurum ve kuruluşları için yapabilirsiniz. Tüm belediyeler ile ilgili sorgulama gibi işlemlerinizi de yapabilirsiniz. Sık kullanılan uygulamalara, en çok kullandığınız kamu kurumunu ekleyebilir ve buradan, sürekli olarak kullandığınız hizmetlere kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sistem üzerinden hizmetlere giriş yapabilmek için ana sayfanı sağ kısmında bulunan ‘e-hizmetler’ bölümüne tıklamanız gerekir. Karşınıza çıkan sayfadan aradığınız hizmetin baş harfini tıklayabilirsiniz.

Örneğin; Sigortalar Genel Kurumuna girmek istiyorsanız, ‘S’ harfine tıklayabilir ve buradan SGK’yı seçebilirsiniz. Ardından yapmak istediğiniz işlemi bularak üzerine tıklamanız, işleminizin gerçekleşmesi için yeterli olacaktır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf