E-Devlet’e Giriş Yaparak Hizmet Dökümü Sorgulama

Son zamanlarda insanların en çok merak ettiği konu hizmet dökümüdür. Bu döküme, emekli olmak isteyenler ya da olmayı düşünenler en çok ihtiyaç duyan kesimdir. Televizyon ve gazetelerde de karşımıza çıkan hizmet dökümü nedir ve neden kullanılır sizlere detaylı olarak açıklayalım;

Hizmet dökümü anlamı nedir;

Hizmet dökümünün en yaygın tanımı, sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan kişilerin alabileceği, sigortalarının sorgulandığı ve tüm sigorta bilgilerinin yer aldığı belge şeklindedir. Bu belge ile ne zaman emekli olabileceğinizi ne kadar sigorta yattığı gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu belgenin alınma şekilleri ve amaçları farklıdır. Sizlere bunlardan detaylı olarak bahsedelim,

Hizmet dökümü belgesine neden ihtiyaç duyulur;

Hizmet dökümü, emekli olmak için başvuru yaptığınızda istenilen belgelerden biridir. Bu belge ile emekli olmak için gerekli şartları yerine getirip getirmediğiniz kontrol edilir.

Bu belgenin alınmasının bir diğer nedeni bankalara kredi başvurusu yapmanızdır. Eğer kredi notunuz iyi değilse ve sigortanız düzenli yattığı halde kredi notunuz yükselmediyse, herhangi bir bankadan kredi kartınız, hesabınız ya da krediniz yoksa ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, bankalar bu belgeyi isteyeceklerdir. E-devlet üzerinden alabileceğiniz bu belge, resmî belge niteliğindedir ve bankalar tarafından kabul görmektedir. Bankalar bu belgeye bakarak size kredi verebilirler ancak kefil ve maaş bordronuzun da ibraz edilmesin isterler.

Hizmet dökümünün ihtiyaç duyulduğu bir başka nokta ise sigortanızda olan yanlışlardır. Bu belgede yer alan bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorsanız, SGK müdürlüklerine itirazda bulunmak için bu belgeyi alabilir ve gerekli başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu belge ile SGK üzerinden borç sorgulama, emekli maaşı hesaplama, ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulama gibi işlemleri yapabilirsiniz. Kıdem tazminatı hesaplama, vize işlemleri, diğer resmi kurum ve kuruluşlar, emekli ikramiyesi hesaplama ve mahkemeler gibi pek çok yerde ve amaçla da kullanabilirsiniz.

Hizmet dökümü belgesinde hangi bilgiler bulunur;

SGK üzerinden bakabileceğiniz bu belgede aşağıdaki bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgileri kontrol ederek hizmet dökümü belgenizin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Bu bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sigortanızın yatmış olduğu yılların tamamı yani kaç yıl boyunca sigortanızın yatmış olduğu bilgisi
 • Sigortalı sicil numaranız bilgisi
 • Hangi meslek kodları üzerinden sigortanızın yattığı bilgisi
 • Hangi iş yerinden kaç gün sigortanızın yattığı bilgisi
 • Sigortanızın kaç gün üzerinden yatırıldığı bilgisi
 • Hangi iş yerinde ne kadar süre çalıştığınız ve işe giriş çıkış tarihleriniz bilgisi
 • Eksik yatan sigorta gün sayınız bilgisi

Yukarıdaki bilgilere dayanarak işe giriş ve çıkış tarihlerinizi öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte sigortanızın yatıp yatmadığını kontrol edebilir, şu anki çalıştığınız iş yerinden sigortanız yatmıyorsa, hakkınızı arayabilirsiniz. Ayrıca sigorta başlangıç tarihinizden bugüne kadar adınıza yatan tüm sigorta primlerini görebilirsiniz. Çalışmış olduğunuz iş yerlerinden adınıza yatırılan primlerin, hangi tutarlar üzerinden yattığını kontrol edebilirsiniz. Emekli olmak istiyorsanız da bu işlemler için hesaplama yapabilir, ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu belgenin en önemli avantajı ise çalıştığınız iş yerindeki iş veren hilesini önlemektir. Bu belgeyi e-devlet üzerinden takip ederek, iş verenin eksik sigorta primi yatırması halinde gerekli yerlere başvuru yapabilir ve sigortanızın tam olarak yatmasını sağlayabilirsiniz. Yeni kanuna göre bir işveren asgari ücret üzerinden işçisinin maaşını vermek ve bu ücretin brüt tutarı üzerinden sigortanızı yatırmak zorundadır. Eğer brüt maaşınız üzerinden sigortanız yatmıyorsa, hakkınızı aramanız gerekir. Çünkü en alt sınır asgari brüt ücrete göre sigorta yatırılmasıdır.

SGK hizmet dökümünü nasıl alabilirsiniz;

Hizmet dökümü belgesi, görüldüğü gibi pek çok alanda işinize yarayan ve sigortanız hakkında çeşitli hesaplamalar ve bilgileri alabileceğiniz bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek eskiden yazılı dilekçe ile yapılmaktaydı. SGK müdürlüklerine giderek bu belgeyi almak için yazılı dilekçenizi vermeniz ve bir süre bekledikten sonra belgenizi almanız gerekirdi. Gelişen teknoloji sayesinde internet üzerinden pek çok kolaylık elimizin altına sunuldu. Bu kolaylıklardan biri de hizmet dökümü belgesidir. Bu belgeyi alabilmek için artık e-devlet sistemini kullanabilir ve kolaylıkla işleminiz gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet’e Giriş Yaparak Hizmet Dökümü Sorgulama

E-devlet şifreniz varsa sisteme direkt olarak giriş yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresine tıklayabilirsiniz. 4A yani SSK girişi olanlar için bu adresi kullanabilirsiniz. Bu adresi tıkladığınızda, karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır. Buradan kimliğimi şimdi doğrula diyerek şifreniz ve T.C. kimlik numaranı zile giriş yapabilir, anında hizmet dökümü belgenizi görüntüleyebilirsiniz.

BAĞ-KUR ödemesi yapıyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi bu adresten hizmet bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Emekli sandığına bağlıysanız da https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu bu adres üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bu adres üzerinden aynı zamanda 4A ve 4B bilgileri de görüntülenebilir. Hangi bölümden sigortanız yatıyorsa o bölümle ilgili hizmet dökümü alabilirsiniz.

E-devlet şifresi nasıl alınır;

Hizmet dökümü belgenizi alabilmeniz için e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bu şifreyi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Kimliğiniz ile birlikte size en yakın PTT şubesine başvuru yaparak şifrenizi 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifrenizi alır almaz değiştirmeniz gerekir. Çünkü şifrenizi unuttuğunuzda tekrar alabilmek için PTT’ye yine başvuru yapmanız ve bu sefer 4 TL ödemeniz gerekir. Her şifreyi unuttuğunuzda daha fazla para ödeyerek şifre almanız söz konusudur.

PTT dışında e-devlet şifresini alabileceğiniz başka yöntemler de bulunur. Bunlardan şu şekilde bahsedebiliriz;

 • Mobil imza ile e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Mobil imza, GSM hattınıza kayıtlı olan imzanızdır ve kullanmış olduğunuz GSM hattı şirketine başvuru yaparak almanız gerekir. Bu imza ile ilgili diğer işlemleri GSM şirketiniz size anlatacaktır. İmzanızı aldıktan sonra sisteme giriş yaparak ‘mobil imza’ kısmında bulunan programı masa üstüne indirebilirsiniz.
 • Bir diğer şife alma yöntemi olan e-imza ile de sisteme rahatça giriş yapabilirsiniz. Bu imzayı alabilmek için yetkili kuruluşlar vardır ve bu kuruluşlara başvuru yapmanız gerekir. İmzanızı aldıktan sonra sisteme giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza adresine tıklayabilirsiniz. Buradan e-imza ile ilgili gerekli olan tüm detayları öğrenebilirsiniz. Bu adreste yer alan programı masa üstünüze indirdikten sonra T.C. kimlik numaranızı girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Diğer bir yöntem olan T.C. kimlik kartı ile de sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu kartı kullanabilmeniz için yine e-devlet giriş kısmında bulunan bir program indirmeniz gerekir. Bu kartlar henüz yeni uygulanmaya başlamıştır.
 • E-devlet sistemine giriş yapabilmek için internet bankacılığına ait olan şifrenizi de kullanabilirsiniz. Bankanızdan almış olduğunuz müşteri numaranız ve internet şifreniz ile bu sisteme giriş yapabilirsiniz. Sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza gelen kodu girmeniz gerekir.

E-devlet SGK uygulaması üzerinden hizmet dökümü dışında hangi işlemler yapılabilir;

2014 yılı ile hayatımıza giren e-devlet, pek çok işlemi kolayca yapabilmemiz için geliştirilmiş bir platformdur. Bu platform üzerinden kamu ile ilgili işlemleri yapabildiğimiz için bize ait bir kullanıcı numarası ve şifre olması gerekir. Şifreyi nasıl alacağınızı yukarıdaki şekilde anlattık. Şimdi de SGK uygulaması üzerinden hangi işlemleri yapabileceğiniz ile ilgili bilgi verelim;

 • Tüm sigorta birimleri için yapılabilen ortak işlemler;

 

 • Bu bölümden genel sağlık sigortası borç bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Bu sigorta, yeşil kart yerine çıkarılmıştır. Yeşil kart yaptırılırken bankalardan yapılan sorgulama ve borç yoktur bilgisi, bu sigorta yaptırılırken istenmez. Genel sağlık sigortası işi olmayan ve geliri olmayan herkese yaptırılabilir. Bu sigorta için az bir miktar ödenir ve bu sigortaya olan ödenmemiş borçlarınızı, bu bölümden sorgulayabilirsiniz.
 • SGK tescil ve hizmet dökümü belgesini bu bölümden alabilirsiniz. Bu belge üzerinden genel sağlık sigortası ile ilgili tüm bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. 4A, 4B ya da 4C birimlerinden hangisi için sigortanız ödeniyorsa, bu sigorta ile ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • Bu bölümden aynı zamanda barkotlu olarak çıktısını aldığınız belgenizin doğru olup olmadığını yani orijinal olup olmadığınız kontrol edebilirsiniz. Bu bölümü kullanmanız için sisteme giriş yapmanız gerekmez.
 • Sisteme giriş yaparak bu bölümden 4A ya da 4B sigortalı olan kişilerin iş göremezlik ödemelerini takip etmeleri mümkündür.
 • Bu bölümden aynı zamanda emekli olmak için dilekçe vermiş olan kişiler, tahsis talep ve beyan taahhüt belgelerini alabilirler.
 • Düzenli olarak almanız gereken bir ilaç varsa ve ne kadar süre sonra yenisini aldığınızda devletin ödeyeceğini öğrenmek istiyorsanız, ortak işlemler bölümünden 4A, 4B ve 4C ilaç kullanım süresi sorgulama kısmına giriş yapabilir ve ilaçlarınızın son kullanım süresine kadar tüm detayları öğrenebilirsiniz.
 • 4A, 4B ve 4C sigortalarından birine sahip olan kişiler, hastanelerde oldukları muayene ücretlerini ve ilcalar için ödedikleri katkı paylarını da takip edebilirler. Bunun için muayene katkı payı sorgulama kısmına giriş yapmanız gerekir. Burada hangi tarihlerde hangi hastanelerde muayene olduğunuz ve hangi muayeneler için ücret alındığı gibi bilgiler ile birlikte, almış olduğunuz ilaçların ve ilaçları için ödediğiniz farkların tam tutarlarını görebilirsiniz.
 • Devlet sigortalı olan kişiler için gözlük alma hakkı da vermiştir. Buna göre gözlüklerin cam ve çerçevesinin belirli bir kısmını öder. Ortak işlemler bölümünden daha önce almış olduğunuz gözlüklerin hangi tarihten sonra tekrar alınabileceği hakkında bilgi edinebilir ya da uzak ya da yakın gözlüğü alıp almama hakkınızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Çerçeve, sağ cam ve sol cam için ayrı ayrı bilgiler bulunur ve tüm bu bilgileri, bu bölümden kontrol edebilirsiniz.
 • Ortak işlemler bölümünde bulunan normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim kısmından ise küçük bir hesaplama aracı ile ne zaman emekli olabileceğinizi detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Bu kısma giriş yaptığınızda işe başlangıç tarihiniz ve hangi bölümden sigortanızı yatırdığınız bilgileri yer alır. Bu bilgilere göre bir örnek verecek olursak; 4A ile sigortası yatan 30 yaşında bir bayan, 13.11.2008 yılında sigorta başlangıcı yapılmışsa 58 yaşına geldiğinde 7200 gün prim ödemek ya da 61 yaşına geldiğinde 5400 gün prim ödemek koşuluyla emekli olabilir. Görüldüğü gibi bu bölümden, ortalama olarak hangi yaşta ve kaç gün prim ödeyerek emekli olabileceğinizin hesaplamasını yapabilirsiniz. Ancak bunun için hangi tarihte sigortanızın başladığını bilmeniz gerekir. Sigorta başlangıç tarihi hizmet dökümü belgenizde yer alır ve bu tarih, sizin işe başladığınız değil ilk sigortanızın, ilk yatmaya başladığı tarih olarak kabul edilmektedir.
 • Ortak işlemler kısmından yapabileceğiniz son işlem ise sağlık provizyon aktivasyon sistemidir. Yani bu bölümden sigortalı olan kişiler, sağlık hizmeti veren tüm kuruluşlardan sağlık hizmeti alı alamayacağını kontrol edebilir.

 

 • 4A sigortalı olan yani SSK olarak sigortası yatan kişilerin yapabileceği işlemler;

 

 • Bu bölümden 4A’lı olarak sigorta başlangıcınız yapıldıysa, kendinizi bildirebilirsiniz. Bu bölüme tıkladığınızda yeni başvuru yapabilir ve başvuru sonucunuzu görebilir ve başvurunuzun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Almanya ya da Bulgaristan’dan 4A güvencesi ile emekli olduysanız, buradan emekli aylığınız ile ilgili bilgileri sorgulayabilirsiniz. Ancak bu sorgulamayı yapabilmek için tahsis numaranızı bilmeniz gerekir. bu tahsis numarası, emekli olduğunuzda verilecektir.
 • 4A güvencesi ile emekli olduysanız, bu bölümden emekli aylığı aldığınız banka ya da adres bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Emekli aylığı alamayan kişilere devlet PTT kanalı ile evinde maaş ödemesi yapmaktadır. Bunun için ikamet adresinizi doğru olarak bildirmeniz gerekir. Adres değişikliği yapmışsanız, bu bölümden yeni adresinizi güncelleyebilirsiniz.
 • 4A güvencesi ile emekli olmuşsanız, bu bölümden emekli aylığınızdan yapılan tüm kesintileri görebilirsiniz.
 • 4A güvencesi ile emekli olduysanız, güncel olarak alış olduğunuz maaş bilgilerini sorgulayabilir, e-devlet sistemi üzerinden oluşturduğunuz barkotlu emekli aylık bilgisi belgenizin orijinal olup olmadığını kontrol edebilir, emeklilik kayıt işlemlerinizi yapabilir ve bu işlemlerle ilgili belgelerinizi görebilirsiniz.
 • Bu bölümde yer alan emekli ödeme bilgileri bölümünden ise maaş bilgilerinizi ve emekli aylığınızdan yapılan kesintileri takip edebilirsiniz.
 • Son 6 aya ait SSK hizmet belgesi dökümünüzü görebilmek için de bu bölümden yararlanabilirsiniz. Son 6 ayda ne kadar sigorta yattığını, hangi işe yerinden ve kaç gün için yatırıldığını, ayrıca hangi meslek kolundan sigortanızın yattığını bu bölümden takip edebilirsiniz. Bugüne kadar yatan tüm sigortalarınızın dökümünü alabilmek için ise SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belgesi kısmından giriş yapmanız gerekir. Ayrıca son 6 aya ait almış olduğunuz barkotlu hizmet dökümü belgenizi bu bölümden kontrol edebilir ve orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Bir kişinin 4A güvencesi ile sigortalı olup olmadığını da bu bölümden kontrol edebilirsiniz.
 • Bu bölümden 10 günden az olarak evlerinizde çalıştırdığınız kişiler için sigorta tescil bildirimlerini kontrol edebilir ya da yeni sigorta tescil kaydı yaptırabilirsiniz.
 • Eğer bir evde 10 günden az olarak sigortalı çalışıyorsanız, son ay içinde adınıza sigorta yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu bölümden adınıza sigorta yatıp yatmadığını SMS olarak bilgilendirme de alabilirsiniz. Bu bilgilendirme için sisteme, güncel olan cep telefonu numaranızı girmeniz gerekir.

 

 • 4B sigortalı olan yani BAĞ-KUR olarak sigortası yatan kişilerin yapabileceği işlemler;

 

 • Kendi adınıza sigorta yatırıyorsanız yani Bağ kurluysanız, son yapılandırma kanuna göre yapılandırma bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu bölümden yapılandırmanızın son ödeme tarihlerini, toplam taksit tutarlarınızı, şimdiye kadar ödediğiniz taksit tutarlarını, ödenecek olan taksit tutarlarınızı ve ödenmemiş olan gecikmiş taksitleriniz için işlemiş olan faizlerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Yapılandırmaya başvuru yaptıysanız yeniden yapılandırılacak olacak borçlarınız ait olan ödeme seçeneklerini görebilirsiniz.
 • 4B güvencesi ile emekli olduysanız ve maaş alıyorsanız, bu bölümden adres ve banka bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Maaş almak istediğiniz banka bilgilerini buradan güncelleyebilir ya da evinizde maaş alıyorsanız ve adres değiştirdiyseniz, yine buradan adres bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.
 • 4B güvencesi ile sigortanızı yatırıyorsanız bu bölümden yatmamış olan sigorta primlerinizi ve ne kadar zaman yatmadığı gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
 • 4B güvencesi ile emekli olduysanız maaşınızdan yapılan tüm kesintileri buradan takip edebilir ve almış olduğunuz maaş bilgisini görebilirsiniz.
 • 4B tescil kaydınız varsa, hizmet bilgilerinizi de buradan kontrol edebilir, aylık yapmış olduğunuz ödemelerin dökümlerini alabilirsiniz. Hizmet dökümü belgesi alabilmek için Ödeme Dökümü kısmına giriş yapmanız gerekir.
 • 4B güvencesi ile sigorta tescilinizi yaptırdıysanız, bu bölümden tescil kaydınızın yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • 4B güvencesi ile sigortanızı yaptırmak istiyorsanız, bu bölümden günlük kazanç beyanı yapmanı halinde basamak ve prim ödemelerinizi belirleyebilirsiniz. Normale bu işlemi yapabilmek için SGK müdürlüklerine gitmeniz gerekirdi ancak e-devlet ile bu beyanı kolaylıkla yapabilir ve hangi basamaktan emekli olabileceğinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Bu bölümden yine emekli aylığı bilginizi hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamayı yapabilmek için T.C. kimlik numaranıza hangi kurumdan bağ kur yattığını girmeniz gerekir. Esnaf ve Tarım için ayrı hesaplama yapılmaktadır. Ayrıca ne zaman emekli olabileceğinizi de bu bölümden görebilirsiniz.
 • 4B güvencesi ile emekli olmak istiyorsanız, e-devlet sayesinde ilk tescil kaydınızı yaptırabilir ve bağ kurlu olarak girişinizin yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • 4B ile sigortanızı yatırıyorsanız ve hangi basamağa göre yatırdığınızı bilmiyorsanız, bu bölümü kullanarak hemen öğrenmeniz mümkündür.

 

 • 4C sigortalı olan yani kamu görevlileri olarak sigortası yatan kişilerin yapabileceği işlemler;

 

 • Kamu emeklisi olarak maaş alıyorsanız, maaş aldığınız bankayı bu sistem üzerinden değiştirebilirsiniz.
 • Kamu emeklisi olarak maaş bağlatmak istediğinizde aylık ya da 3 aylık maaş seçenekleri sunulur. 3 aylık olarak maaş alıyorsanız, buradan aylığa çevirebilir ve maaşınızı aylık olarak alabilirsiniz.
 • 4C güvencesi ile emekli maaşı alıyorsanız, maaşınızdan yapılan tüm kesintileri bu bölümden takip edebilirsiniz. Ayrıca güncel olan emekli maaşınızı da görüntüleyebilirsiniz.
 • 4C güvencesi altındaysanız, isteğe bağlı olarak ödeme dökümünüzü alabilirsiniz. Bu dökümde hangi kurumdan ne kadar sigorta yattığını görüntüleyebilir ve barkotlu olarak hizmet dökümü belgenizi alabilirsiniz.
 • Bu bölümden 4C güvencesi ile tescilinizin olup olmadığını kontrol etme imkânınız da bulunmaktadır. Ayrıca emeklilik için başvuruda bulunmuşsanız, işlemelerinizi ve başvuru durumunuzu da kontrol edebilirsiniz.
 • Şahıs ödemeleri hizmetiler işlemeleri;

SGK belirli dönemlerde şahıslar adına bazı ödemeler yapmaktadır. Bu ödemeler, eğitim öğretim tazminatı, mahkeme kararı ile bağ kur maaşı ödemesi, tütün ödemeleri, emekli hareketsiz iadesi, geçici iş göremezlik ödemeleri, sağlık yoluğu ödemeleri, tıbbi malzeme ödemesi, gelirlerden red ve iadelerin ödemesi, tedavi sağlık iadesi ödemeleri, bloke konulan emekli maaşı ödemesi, çölyak metabolizma ödemeleri gibi ödemelerdir. Adınıza bu tür bir ödeme yapılmışsa, bu bölümden takip edebilir ya da banka hesabı tanımlayabilirsiniz. Tanımlayabileceğiniz banka hesap numaraları ise Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ya da Akbank üzerinden olmalıdır. SGK tarafından emanete alınan ödemelerinizi de banka hesabı tanımlanarak geri almanız mümkündür.

 • Kimlik doğrulama hizmetleri için yapabileceğiniz işlemler;

 

 • Bu bölümden SGK ile ilgili işlemlerin yapılabilmesi için e-sgk uygulamasına gidebilir ve e-devlet üzerinden kayıtlı olan bilgilerinizle sisteme şifre tanımlayabilirsiniz. Kullanıcı profilinizi otomatik olarak alınır ve şifrenizi bu şekilde kolayca tanımlayabilirsiniz.
 • SGK üzerinden DSY evrak takibi yapabilmek için de kurumun web sitesine gitmeniz gerekir. Bu siteye gidebilmek için bu bölümü kullanabilir ve ilgili bölüme doğrudan ulaşabilirsiniz.
 • Bu bölümden online tahsilat kısmına da ulaşarak 4A işveren ödemelerinizi BAĞ-KUR primlerinizi ya da devlete ait olan diğer borçlarınızın ödemelerinizi gerçekleştirebilişiniz. İsterseniz anlaşmalı olan 13 bankanın kredi kartlarından komisyonla birlikte ödeme yapabilir isterseniz de debit kart ile komisyonsuz olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet, hizmet dökümü ile birlikte yukarıdaki tüm işlemleri kolaylıkla yapabilmenizi sağlar. SGK’ya ait pek çok işlemi bu sistem üzerinden yapabilirsiniz ancak kimlik doğrulama gibi işlemleri yalnızca SGK üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeleriniz ve kimlik doğrulama işlemleriniz için de sistem üzerinde web adresleri bulunur. Bu adresleri kullanarak, ihtiyaç duyduğunuz işlemleri kolayca yapabilirsiniz. E-devlet her geçen gün gelişmektedir ve bu sistem üzerine her geçen gün yeni uygulamalar eklenmektedir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf