E Devlet Üzerinden SSK Günleri Sorgulama

Herkes ilk çalışmaya başladığı andan itibaren emeklilik hayali kurmaktadır. Bu hayal içinde elbette en fazla kontrol edilen sistem sigorta gün sayımı sistemidir. Eskiden farklı yollar ile SSK günleri sorgulama işlemi gerçekleşmektedir. Fakat günümüzde bu sorgulama işlemi sadece e devlet üzerinden pratik bir şekilde ve hızlı bir şekilde yapmaktadır. İnternet üzerinden giriş yapılan e devlet sisteminde yer alan Sosyal Sigortalar Kurumu sayfasında sigorta gün sayısına ilişkin tüm ayrıntılar yer almaktadır. Ülkemizde 2008 yılından önce 3 farklı şekilde bulunan sigorta yatırım kurumları artık tek çatı altında birleşmiştir. Emekli sandığı, bağkur ya da SSK şeklinde emeklilik türleri bulunan eski dönemlerden bu güne sadece SGK ile gelinmiştir. Artık sigorta şekli ne olursa olsun sadece SGK üzerinden sigorta sorgulama işlemi yapılmaktadır. Yapılan sorgulama ise bu kurum içinde kendi arasında ayrılmaktadır. Özel kurumlar tarafından sigortalı olanlar, emekli olanlar ya da devlet memurları için ayrı ayrı sigorta bilgileri bulunmaktadır. bu bilgileri 4a ve 4b gibi çeşitli şekilde gruplandıran sistem pratik şekilde bilgileri vermektedir.

SSK sorgulama için ilk olarak yapmamız gereken işlem e devlet sistemine giriştir. E devlet sistemine girerek e devlet üzerinden SSK gün sayısını sorgulamak isteyenler ise kimlik numaralarını ve  e devlet şifrelerini bilmelidir. Kimlik numarası herkes tarafından bilinen ve herkesin nüfus cüzdanı içinde yer alan bilgidir. Fakat e devlet şifresi ilk kez alınacak ise PTT üzerinden talep edilmektedir. 2 lira karşılığında istenen herhangi bir şubede e devlet şifresi alınmaktadır. Alınan e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmaktadır. Fakat güvenlik açısından bu şifrenin hemen değişmesi sizin için daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca e devlet şifresi için elektronik imza ya da mobil imza da bulunmaktadır. bu imzalar için farklı ödemeler yapıldığından pek çok vatandaş sadece 1 kere 2 lra diğerinde ödeme yaparak e devlet şifresi almaktadır. Şifresini unuttuğu zamanda şifremi unuttum kısmından şifre yenileme işlemi yapılmaktadır.

Sisteme giriş yapıldığında SSK gün sorgusu için SGK kurumunun seçilmesi gerekmektedir. Seçilen bu kurum sonunda karşınıza SK gün sorgulama için gerekli sayfa açılacaktır. Bu sayfa üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumu 4a, 4b ve 4c ilaç kullanım süre sorgulama gibi başlıklar da bulunmaktadır. Ayrıca bu bölümde bulunan diğer başlıklardan birisi de Sosyal Güvenlik Kurumu 4a, 4b ve 4c muayene katılım payı ya da Sosyal Güvenlik Kurumu tedavi bilgileri sorgulama başlıkları da bulunmaktadır. Bu başlıklardan her biri için sadece tıklama yeterli olmaktadır.  sigorta gün sayısı sorgulama tür seçimi ile hizmet dökümü alma şeklinde gerçekleşmektedir. Ssk gün sorgulama ile alınan belge sağ üst köşeden yazdırılmaktadır. Belge içinde ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf