E Devlet Üzerinden SSK Emekliliği Sorgulama

Emeklilik hayali herkesin keyifle kurduğu ve kurmaktan zevk aldığı hayaller arasında yer almaktadır. Her işçi ister devlet memuru olsun ister özel şirket çalışanı olsun daha çalışmaya başladığı ilk günden emeklilik yaşını, emeklilik maaşını, emeklilik için gereken gün sayısını saymaktadır ve merak etmektedir. Bu yüzden günümüzde e devlet üzerinde yapılan en fazla işlemlerden birisi de e devlet üzerinden emeklilik sorgulama işlemidir. Bu işlemi yapmak kolay olduğu için pek çok defa farklı şekillerde yapılmaktadır. E devlet üzerinde yapılan işlemler için sadece kimlik numarası ve şifre yeterli olmaktadır. Bu bilgilerin girilmesi ile e devlet sistemine giriş yapılmış olmaktadır. Yapılan girişten sonra emeklilik için SGK kurum sayfasına girilmesi gerekmektedir. Burada direk emeklilik sorgulama işlemi yapılmaktadır. Sistem içinde istenen bilgilerin girilmesi ile emeklilik sorgulama işlemi de pratik şekilde gerçekleşmektedir. Emeklilik sorgulama nedeni kişiden kişiye değişse de düzenli alınan maaşlar ve sürekli sağlık imkânından faydalanma herkesi aynı şekilde emekliliğe sevk etmektedir.

[quads id=1]

Ülkemizde eskiden emeklilik gün sayımı çok daha zor şartlarda gerçekleşmekteydi. SSK emeklilik sorgulama işlemi için eskiden SSK’ya başvuru yapılır ve dilekçeler doldurulurdu. Bu işlemler için günlerce resmi kurumlar ziyaret edilir hatta bu ziyaretlerden sonra tam anlamıyla verimli sonular da elde edilemezdi. Onlarca belge para ve işlem yoğunluğu hem işlem yapan kişileri hem de emeklilik sorgusu yapan kişileri içinden çıkılmaz bir hal içerisinde bırakırdı. Fakat günümüzde sigorta gün sorgulama, emeklilik sorgulama ya da sigorta bilgi alma işlemleri sadece dakikalar içinde bile yapılmaktadır. Tüm resmi kurumların tek çatı altında yani e devlet kapısı altında birleşmesiyle sistem çok çabuk bir şekilde ilerlemektedir. Her kurum için sadece kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmaktadır. Yapılan giriş sonrasında ise e devlet kapısında istenen emeklilik hesaplama kısmı karşınıza çıkmaktadır. Bu kısımdan emeklilik yaş bilginize ve gün bilginize rahatça ulaşım olanağınız bulunmaktadır. Emeklilik gün sorgulama işlemi için SGK sayfasından emeklilik sorgulama kısmına giriş yapılmaktadır.

[quads id=1]

Günümüzde internetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar ile pek çok işlem evden çıkmadan dahi yapılmaktadır. SSK emeklilik gün sayısı sorgulama işlemi için de evden çıkmaya bile gerek yoktur. Sadece e devlet şifresini bilmek bu işlemin hemen yapılmasını sağlamaktadır. E devlet şifresini bilmeyenler hemen en yakın PTT şubesinden şifre almaktadır. Bu şifre ile dilediğiniz günde ve dilediğiniz saatte e devlet üzerinden emeklilik gün sayma işlemi yapılmaktadır. Yapılan işlem sonrasında dilerseniz farklı resmi kurumlar ile ilgili işlemler de gerçekleşmektedir. SGK hizmet dökümü alma ya da sağlık ve ilaç bilgiler alam işlemleri de yine bu sayfa üzerinden yapılmaktadır. Dakikalar içinde yapılan bu işlemlerden sonra emeklilik gün sayısına ulaşılmaktadır.

[quads id=1]

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf