E-Devlet Üzerinden Emeklilik Hesaplama ve SSK Hizmet Dökümü Alma

Çalışan herkesin hayali bir gün emekli olmaktır. Emekli olabilmek için yaş, sigorta prim gün sayısı, sigorta süresi gibi şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartları yerine getirdiğinizde ya da halen çalışmakta iken ne zaman ve nasıl emekli olabileceğinizi sorgulamanız için internet üzerinden yeni hesaplama uygulamaları geliştirilmiştir. Bu uygulamalar ile eskiden SGK müdürlüklerine giderek yaptıracağınız hesaplama işlemini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu hesaplama işlemlerini e-devlet ve SGK’nın online internet sitesi üzerinden yapma imkânınız bulunmaktadır. SSK, BAĞ-KUR ve emekli Sandığı için ayrı ayrı hesaplama yapmanız gerekir. Örneğin 4A güvencesi ile sigortanız yatıyorsa  belgenizi kontrol edebilir ve bu belgedeki bilgileri kullanarak, ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet, sizlere kamu kurum ve kuruluşlarına ait pek çok işlemi yerinizden yapabilme kolaylığı sunmak adına geliştirilmiş olan bir platformdur. Bu sistem, yurt dışındaki gelişmekte olan pek çok ülkenin bile dikkatini çekmiş olan ve işlemlerinizi kolaylaştıran bir uygulamadır. E-devlet üzerinden kamularla ilgili sorgulama, evrak takibi, hesaplama, ödeme gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken e-devlet şifresi edinmek ve sisteme T.C. kimlik numaranız ile giriş yapmaktır. Giriş yaptıktan sonra ise kurumlar ve belediyeler için ayrı ayrı sekmeler bulunur. Kurumlarla ilgili işlem yapmak istiyorsanız bu sekmeyi, belediyeler ile ilgili işlem yapmak istiyorsanız da belediyeler sekmesini tıklamanız gerekir.

Kurumlar ile ilgili işlem yapabilmek için ilgili sekmeye tıkladığınızda karşınıza kurumların alfabetik sıralaması gelecektir. Buradan istediğiniz kurumun baş harflerini tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz. Her kurumun altında, yapabileceğiniz işlemlerin listesi yer alır. Bu listeden size uygun olanını seçerek, gerekli işlemi saniyeler içinde halledebilirsiniz.

E-devlet üzerinden en çok yapılan işlemlerden biri de emeklilik hesaplama işlemidir. Bu işlemi 4A, 4B ve 4C için ayrı ayrı yapmanız gerekir. Sizlere nasıl hesaplama yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

4A, 4B ve 4C için emeklilik hesaplama nasıl yapılır;

Bu hesaplamayı yapabilmek için arama motoruna ‘emeklilik hesaplama’ yazarak, e-devletteki https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İsterseniz de e-devlet sistemine https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ bu adresten giriş yapabilir, SGK uygulamasını seçebilir ve ortak işlemlerdeki ‘normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim’ sekmesini tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Hesaplama ve SSK Hizmet Dökümü Alma

Karşınıza yukarıdaki ekranda yer alan kimlik doğrulama sayfası gelecektir. Bu sayfadan kimliğinizi e-devlet şifrenizi kullanarak doğruladıktan sonra hesaplama aracına giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra ise aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Hesaplama ve SSK Hizmet Dökümü Alma

Yukarıdaki ekranda yer alan bilgileri doldurduktan sonra ‘sorgula’ butonuna tıklayabilirsiniz. Buradaki sigortalı kodu sisin 4A, 4B ya da 4C güvencelerinden hangisi için sigortanızın yattığı ile ilgili olan bölümdür. SSK’lı seniz 4A, BAĞ-KUR’lu iseniz 4B, devlet memuru iseniz de 4C kısmını seçerek, alt kısma geçebilirsiniz.

Hizmete başlama tarihi, sizin adınıza ilk olarak sigorta priminizin yatırıldığı tarihtir. Burada önemli olan nokta sigorta kaydınızın yapıldığı tarihin değil, ilk olarak priminizin yattığı tarihin hizmete başlama tarihi olarak sayılmadır. Bu tarihi biliyorsanız ilgili yerden seçim yapmanız gerekir. Hizmete başlama tarihinizi bilmiyorsanız SSK hizmet dökümü belgeniz ile öğrenebilirsiniz.

Sistemde ilgili yerleri doldurduktan sonra karşınıza ne zaman emekli olabileceğiniz bilgileri gelecektir. Hizmete başlama tarihinize göre emekli olma yaşınız ve yatırmanız gereken sigorta prim gün sayısı değişiklik gösterir. Bu nedenle çalışmaya başlama tarihiniz emeklilik hesaplama işlemlerinde büyük önem taşır. Girmiş olduğunuz bilgilere göre ne kadar gün prim yatırmanız ve kaç yaşına gelmeniz gerektiği gibi bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

SSK hizmet dökümü belgesi nasıl alınır;

SSK hizmet dökümü belgesi, bankalar, kamu kuruluşları, okullar ve mahkemeler gibi pek çok yerde karşımıza çıkabilir. Bu tür yerlerden istenilen bu belgeyi alabileceğini adres ise e-devlet sistemidir. Bu belgeyi isterseniz SGK müdürlüklerinde giderek de yazılı bir dilekçe yardımıyla alabilirsiniz ancak oturduğunuz yerden belgenize kolaylıkla ulaşabilmek istiyorsanız, e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir.

E-devlet sistemi, kamu kurum ve kuruluşları üzerinden yapılan pek çok işlemin kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bu sistem üzerinden SSK hizmet dökümü belgeniz ile birlikte, ödeme, evrak takibi, başvuru gibi diğer işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise e-devlet şifresi edinmektir. Eğer mobil imzanız varsa, T.C. kimlik kartınız varsa, e-imzanız varsa ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız, sisteme hiçbir ücret ödemeden kolaylıkla giril yapabilirsiniz.

Eğer yukarıda sayılan yöntemlerden herhangi birine sahip değilseniz, size en yakın olan PTT şubelerine, kimlik belgeniz ile giderek, e-devlet şifrenizi talep edebilirsiniz. Bir zarf ile size teslim edilecek olan bu şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra hemen şifrenizi değiştirmenizi ve unutmayacağınız bir şifre belirlemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bu sisteme giriş yaparken kullandığınız şifreyi kesinlikle kimse ile paylaşmamalısınız.

PTT üzerinden e-devlet şifresi alabilmek için şahsen başvuru yapmanız gerekir. Bu şifre ikinci bir kişiye, sizin kimlik belgenizi götürmüş olsa bile verilmez. Yalnızca mahkemeler tarafından atanmış olan kanuni vasilere verilebilir.

Emeklilik hesaplama için gerekli olan SSK hizmet dökümü belgesi, e-devlet üzerinden alınabilir. Bu sistem üzerinden hizmet sorgulama yaparak belgenizi barkotlu olarak alabilirsiniz. Bu belgenin barkotlu olması, resmî belge özelliği taşımasını sağlar. Bu sayede bankalarda, kamu kurum ve kuruluşlarında bu belgeyi kullanabilirsiniz. Hizmet dökümü belgenizi alabilmeniz için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresine tıklamanız gerekir. Bu adrese tıkladıktan sonra kimliğinizi e-devlet şifrenizi kullanarak doğrulayın. Ardından karşınız alttaki ekran gelecektir.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Hesaplama ve SSK Hizmet Dökümü Alma

Yukarıdaki resme göre SSK hizmet dökümü belgenizle ilgili son 6 aya ait veriler ve detaylı hizmet dökümü belgesi yer almaktadır. İsterseniz son 6 ait olan verileri takip edebilir isterseniz de detaylı olan ve sigorta başlangıç tarihinizden bugüne kadar olan tüm sigorta bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

SSK hizmet dökümü belgesinde hangi bilgiler bulunur;

SSK hizmet dökümü belgesi ile aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz;

 • Hizmet dökümünüzün detaylı ya da özet hali
 • Uzun vadede adınıza yatırılmış olan toplam sigorta gün sayısı
 • İşe ilk olarak başlamış olduğunuz tarih
 • Şu anki çalışma durumunuz
 • Adınıza yatırılan sigortanızın statüsü
 • Sigortalı sicil numaranız
 • Sigortanızın hangi meslek kodunda yattığı, bugüne kadar adınıza yatan tüm meslek kollarının kodları
 • İşe başlamış olduğunuz tarihten bugüne kadar çalıştığınız tüm iş yerlerinin kodları
 • Sigortanızın hangi basamaktan yatırıldığı
 • Sigorta gün sayısı yani adını yatırılan sigortanızın toplam prim gün sayısı
 • Hangi iş yerinin ne kadar gün için sigorta yatırdığı
 • Prime esas kazancınız yani sigortanızın hangi brüt maaş tutarı üzerinden yatırıldığı
 • İş yerlerine giriş ve çıkış tarihleriniz
 • Sigortanızın eksik olarak yattığı gün nedenleri

SSK hizmet dökümü belgesini gerekli olan tüm alanlarda kullanabilirsiniz. Bu belge, kredi çekmek için bankalara başvuru yaptığınızda, bazı davalar için mahkemelerde, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında gerekli olabilir ve yapmak istediğiniz işlemi gerçekleşmesi için bu belgeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle bir durumda yukarıdaki resimde yer aldığı gibi ekranın sağ üst köşesinde bulunan ‘yazdır’ kısmına tıklayabilir ve belgenizi hemen alabilirsiniz.

SGK üzerinden emeklilik hesaplama nasıl yapılır;

İnternet çağının gelişmesi, her şeyi elimizin altında bulunan bilgisayarlarla yapmamızı sağladı. Alışverişten bilgi almaya, kredi başvurularından randevu almaya kadar pek çok işlemi internet üzerinden hatta cep telefonlarımızdaki mobil uygulamalardan yapabiliyoruz. Bu işlemlerden biri de eskiden uzun günler beklemek zorunda kaldığınız ve çok sayıda kişi ile bağlantı kurmak zorunda olduğumuz emeklilik hesaplama işlemleridir. Bu işlemleri yapabilmek için önceden bağlı olduğunuz güvencedeki genel müdürlüklere bir dilekçe yazmanız ve dilekçe ile sonuç almanız mümkündür. Ancak e-devlet ve SGK uygulamaları sayesinde artık internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde hiçbir evraka gerek kalmadan emeklilik hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine tıklamanız gerekir. Bu adreste ise karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Hesaplama ve SSK Hizmet Dökümü Alma

Bu ekran sayesinde gerekli olan bilgileri girerek hemen ne zaman emekli olabileceğinizle ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. Yukarıda yer alan ekranda cinsiyet, doğum tarihiniz gün- ay- yıl, hizmete başlama tarihiniz, maluliyetiniz yani sakatlık dereceniz var mı, erken yaşlanma var mı, SSK prim ödeme gün sayınız, diğer sandıklara ait gün sayınız, fiili çalışma gün sayınız, yurt dışında çalışma gün sayınız, askerlik ya da sanatçı gün sayınız ve 3600 günün doldurulduğu tarih gibi bilgileri doldurmanız gerekir.

Bu hesaplama ile ilgili önemli bilgiler;

 • SSK prim ödeme gün sayınız, adınıza işe başlama tarihinizden buğuna kadar toplamda yatırılan primlerin gün sayısını ifade eder. Yani işe başladığınız tarihten itibaren her ay yatırılan sigortanızın kaç gün üzerinden yatırıldığı toplam olarak alınır.
 • Diğer sandıklara ait gün sayınız; bankaların ve diğer özel sektör kuruluşlarının bağlı olduğu sandıklardan sigortanız yatmış ise, yatırılan bu sigorta gün sayısını ifade eder. Örneğin; 3 ay boyunca bankaların sandıklarından sigortanız yatırılmışsa ve sonra işten ayrılmışsanız, 30 gün olarak bu bölüme, adınıza yatırılan toplam prim gün sayısını yazmanız gerekir.
 • Askerlik sanatçı gün sayınız ise askerlikten ya da sanatçılıktan doğan sigorta borçlarınızı ifade eder. Bu borçlardan dolayı sigorta borçlarınız varsa, bu kısma o bilgileri doldurmanız gerekir.
 • Fiili gün sayınız ise çalışma hayatınızın toplamda ne kadar günden oluştuğunu ifade eder. Yani ne kadar süre çalıştıysanız bu kısma o bilgiyi doldurmanız gerekir.
 • Belirli bir dönem yurt dışında çalıştıysanız ve bu çalışmadan dolayı adınıza sigorta yatırıldıysa, toplam olarak kaç gün yatırıldığını yurt dışı gün sayınız bölümüne yazmanız gerekir.
 • 3600 günün doldurulduğu tarih, ileri yaştan emeklilik anlamına gelir. Yani 08.09.1999 tarihinden önce adınıza sigorta başlangıcınız yapılmışsa, 15 yıl sigortalı olup 3660 gün prim yatırdıktan sonra, yaşa göre emekli olabilirsiniz. Eğer bu tarihten sonra sigortalı olarak çalışmaya başladıysanız, 3660 günden emekli olamazsınız. Bu durumda yukarıdaki kısmı boş bırakanız gerekir.
 • Maluliyetiniz var mı kısmına, eğer sakatlık durumunuz var ise evet yazarak, bu dereceyi girmeniz gerekir. Eğer böyle bir durum yoksa, hayır kısmını işaretlemelisiniz.
 • Erken yaşlanma, 50 yaşın üzerinde olan ve kendini uzun süre çalışmayacak durumda kişilerin yaşadığı durum olarak adlandırılabilir. Eğer erken yaşlandığınızı belgeleyebiliyorsanız ve 50 yaşınızız doldurup 3600 gün prim yatırmışsanız, erken yaşlanma var mı kısmına ‘evet’ işaretlemeniz gerekir. Böyle bir durum yoksa, ‘hayır’ diyerek hesaplama işleminize devam edebilirsiniz.

Yukarıdaki sigorta bilgilerinizi öğrenmek ve doğru şekilde doldurabilmek için eğer 4A güvencesine sahipseniz, SSK hizmet dökümü belgenizden yararlanabilirsiniz. Bu belgeyi e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Eğer 4B ya da 4C güvencesine sahipseniz, “SGK tescil ve hizmet dökümü” kısmından, belgenize ve bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

3600 güne göre emekli olma yaşı nasıldır;

Konudan bahsetmişken, sizlere 3600 güne göre bayanların ve erkeklerin hangi yaşlarda emekli olabileceği hakkında detaylı bilgi verelim;

 • Kadınlar için 3660 gün pim yatırılması halinde emekli olunabilecek yaş tablosu nasıldır;

23.05.2002 den önce 15 yılı doldurup 3600 gün prim yatırmışsanız 50 yaşında emekli olabilirsiniz.

24.05.2002 ve 23.05.2005 tarihleri arasında 15 yılı doldurup 3600 gün pim yatırmışsanız, 52 yaşında olmanız halinde,

24.05.2005 ve 23.05.2008 tarihleri arasında 15 yılı doldurup 3600 gün prim yatırmışsanız 54 yaşında olmanız halinde,

24.05.2008 ve 23.05.2011 tarihleri arasında 15 yılı doldurup 360 gün prim yatırmışsanız 56 yaşınızı doldurmanız halinde,

24.05.2011 ve sonrası tarihlerde 15 yılı doldurup 3600 gün prim yatırmışsanız 58 yaşınızı doldurmanız halinde emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

 • Erkekler için 3600 gün prim yatırılması halinde emekli olunabilecek yaş tablosu nasıldır;

23.05.2002 den önce 15 yılı doldurup 3600 gün prim yatırmışsanız 55 yaşında emekli olabilirsiniz.

24.05.2002 ve 23.05.2005 tarihleri arasında 15 yılı doldurup 3600 gün pim yatırmışsanız, 56 yaşında olmanız halinde,

24.05.2005 ve 23.05.2008 tarihleri arasında 15 yılı doldurup 3600 gün prim yatırmışsanız 57 yaşında olmanız halinde,

24.05.2008 ve 23.05.2011 tarihleri arasında 15 yılı doldurup 360 gün prim yatırmışsanız 58 yaşınızı doldurmanız halinde,

24.05.2011 ve 23.05.2014 tarihleri arasında 15 yılı doldurup 3600 gün prim yatırmışsanız 59 yaşınızı doldurmanız halinde,

24.05.2014 ve sonrası tarihlerde 15 yılı doldurup 3600 gün prim yatırmışsanız, 60 yaşınızı doldurmanız halinde emekli olmaya hak kazanabilirsiniz.

3600 güne göre emekli olunduğu durumlarda en çok merak edilen konulardan biri kıdem tazminatı alınıp alınamayacağıdır. Eğer 08.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcınız yapılmışsa, 3600 günde göre emekli olmaya hak kazandığınızda kıdem tazminatı almaya da hak kazanırsınız. Bu tazminatı alabilmeniz için de SGK müdürlüklerinden kıdem tazminatı alabilir yazsınızı almanız ve istifa dilekçesini doldurmanız gerekir. İhbar yani bekleme süresine gerek kalmadan, yukarıdaki belgeleri noter onaylı olarak iş yerinize bildirdiğiniz takdirde, hemen işi bırakabilir ve gerekli tazminatınızı en kısa süre içinde alabilirsiniz. Bu belgeleri noter onaylı olarak göndermenizin nedeni ise iş verenin kıdem tazminatınızı yasal yollardan size ulaştırmasını sağlamaktır.

Erken yaşlanma nedir, hangi durumlarda geçerlidir;

Erken yaşlanma, yukarıda da bahsettiğimiz gibi 50 yaşını doldurmuş olan kişilerin, uzun yıllar boyunca çalışamayacak kadar yaşlı durumda olması v bunu belgelemesi anlamına gelir. Bir kimsenin erken yaşlanma sonucunda, sosyal güvencesi mevcutsa, emekli olabilmesi mümkündür. Ancak erken yaşlanmadan emekli olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bunlardan aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

50 yaşını doldurmuş olan ve erken yaşlandığı tespit edilmiş olan kişilerin en az 5000 gün pim yatırması ya da 15 yıldır sigortalı olup da 3660 gün prim yatırması koşulları işe emekli olması söz konusu olabilir.

55 yaşını doldurmuş olan kişilerde erken yaşlanma durumundan emekliliğin söz konusu olması için de en az 5400 gün prim yatırmış olması gerekir.

Erken yaşlanma durumunun söz konusu olabilmesi için çalışma hayatına başladığınızda çalışma gücünüzün %60’ını kaybetmiş olmanız ya da çalışma hayatına başladıktan sonra çalışma gücünüzün %60’ını kaybetmiş olmanız gerekir. Bunun dışında kanunda belirtilen erken yaşlanma hallerinden birini taşıyorsanız ve bunu bir doktor raporu ile belgelendirebiliyorsanız, erken yaşlanmış sayılırsınız ve bu şekilde erken emekli olabilirsiniz.

Kanunda belirtilen kurallara göre erken yaşlanma için kıdem tazminatı alınması söz konusu değildir. Çünkü bu tazminatın alınabilmesi için yaş haddinden emekli olunması gerekmektedir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf