E-Devlet Şifresi Olmadan SGK Sorgulama

SGK, sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltılmış adıdır. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı sigorta birimlerine bağlı kişilerin tüm işlemleri bu kurum altında yürütülmektedir. Önceleri SGK adına olan sorgulama, hizmet dökümü alma ve başvuru yapma gibi işlemler SGK’nın resmi internet sitesinden yapılmaktaydı. Ancak devlet, kamu kurumlarına ait tüm işlemlerin kolayca halledilmesi için e-devlet sistemini kurmuştur. Bu sistemle işlem yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Peki, e-devlet şifresi olmadan nasıl SGK sorgulama işlemlerini nasıl yapabileceğinizi biliyor musunuz? Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi verelim;

Şifre almadan SGK sorgulama işlemleri nasıl yapılır;

E-devlet şifreniz varsa sisteme giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ bu adresi kullanabilirsiniz. Ancak bunun dışında sisteme giriş yöntemleri de bulunmaktadır. Mobil imza, e-imza, kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi yöntemler ile sisteme girişinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemleri açıklayalım;

E-imza; elektronik imzadır ve ıslak imza yerine kullanılmaktadır. Elektronik ortamdaki belgelerde kullanılan bu imzayı alabilmek için devlet tarafından yetkilendirilmiş kurumlara başvuru yapmanız gerekir. Bu imza yöntemiyle giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Mobil-Imza adresini kullanabilirsiniz.

Mobil imza; mobil imza da ıslak imza yerine geçer ve elektronik ortamdaki belgelerde kullanılabilir. Mobil imzayı hattını kullandığınız GSM şirketine başvuru yaparak alabilirsiniz. Bu imza ile sisteme giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza adresini kullanabilirsiniz.

Kimlik kartı; devletin yeni nüfus cüzdanları yerine vermiş olduğu çipli kartlardır ve bu kartları kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu kartın okunmasını sağlayan programı indirerek sisteme giriş yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti adresini kullanabilirsiniz.

İnternet bankacılığı; bu yöntem, çalışmış olduğunuz bankaya ait olan müşteri numaranız ve internet şifreniz ile sisteme giriş yapmanızı sağlar. Bu yöntemle giriş yapabilmek için de https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresini kullanabilir, bu adresten bankanızın seçimini yaparak girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SGK sorgulama işlemleri nasıl yapılır;

SGK sorgulama için 4A, 4B ve 4C içi ayrı sorgulama uygulamaları bulunur. Bunların hepsine e-devlet sistemindeki SGK bölümünden ulaşabilirsiniz. 4A yani SSK için sorgulama yapmak istiyorsanız, https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresini tıklayabilirsiniz. 4B yani BAĞ-KUR için https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi adresini tıklayabilir, 4C yani Emekli Sandığı için de https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu adresinden bilgi alabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf