E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet, kamu kurum ve kuruluşlarına en kolay ulaşmanın yoludur. Vatandaşların ve kamu kurumlarının iş yükünü azaltmak ve zaman kaybını önlemek amacıyla oluşturulan bu sistem tüm dünya devletleri tarafından örnek gösterilmektedir. Peki nedir e-devlet ve bu sistemde neler yapılabilir? Sizlere bu konular hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet ne anlama gelir;

E-devlet geleneksel devlet modelinden uzak, işlerin daha hızlı yürütüldüğü, devlet kurumları arasındaki bağlantıları güçlendiren ve vatandaş ve devlet arasındaki mesafeleri kaldıran, daha ileri bir devlet yapısıdır. Bu yapı, internet üzerinden kullanılan bir platformdur. Bu platforma T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız mümkündür. Bu sayede pek çok kamu kurumuna tek bir şifre ile ulaşabilir, başvurudan ödemeye kadar pek çok işleminizi kolay yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet uygulaması idari ve siyasi olarak iki boyutta fayda sağlar. İdari boyutta olan faydası, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve yerel yönetimlerin bilgi iletişim ve teknolojilerinden yaralanmak koşuluyla, işletmelere, vatandaşlara ve kamunun tüm kurumlarına bilgi ve hizmet alanında ulaşmasıdır. Siyasi boyutta ise geliştirilen tüm teknolojiler sayesinde kamu kurumlarının şeffaf ve denetime açık bir yapısının oluşması, denetim ve yönetiminin kolaylaşmasıdır.

Bu sistemin başarılı olabilmesi için çok güçlü bir alt yapısının olması gerekir. Bu alt yapı ise bilgi ve iletişim teknolojileri ile sağlanır. Bu teknolojilerin olması, sistemin rahat kullanılmasını sağlar ve sistem üzerinden yapılan işlemler için büyük sermayeler harcanmasını önler.

[quads id=1]

E-devletin sunduğu hizmetler kaç grupta incelenir;

Bu sistemin sunduğu hizmetler devletten devlete, devletten vatandaşa ve devletten iş hayatına olmak üzere üç grupta incelenir. Bunların nasıl işlediğini açıklayalım;

 • Devletten devlete olan hizmetlerde kamu kurumları arasında olan bilgi ve evrak alışverişleri ve merkezi ve yerel yönetimler arasında olan ilişkiler düzenlenir.
 • Devletten vatandaşa olan hizmetlerde ise kamu birimleri ve vatandaşlar arasında olan ilişkiler düzenlenir.
 • Devletten iş yaşamına olan hizmetlerde de kamu alımları için kamu devletlerinden ticari işletmelere ya da ticari işletmelerden ve kamu kurumlarına olan ilişkiler düzenlenir.

E-devlet gelişme aşamaları nelerdir;

E-devlet, kuruluş anından itibaren dört aşamada gelişme göstermiştir. Bu dört aşama hem kurulum hem de gelişme için oldukça önemlidir ve sistemin temelini oluşturmaktadır. Sizlere bu aşamalar hakkında detaylı bilgi verelim;

[quads id=1]

 1. Varlık gösterme aşaması;

Bu aşamada tüm kamu kurumları kendilerine sit bir web sitesi oluştururlar ve vatandaşların işlemleri için bu siteye gerekli belgeleri yüklerler. Kamu kurumlarında yapılan işlemler bu aşamada halen kâğıt üzerindedir ancak gerekli lan evraklara web siteleri üzerinden erişim sağlanabilir.

 1. Bütünleşme aşaması;

Bu aşamada tüm kurumların web siteleri ve verdiği hizmetler tek bir portal üzerinde birleşir. Bu portallara giriş için ise tek bir kullanıcı kodu ve şifre olması yeterlidir. Kullanıcıların bir tek şifre ile tüm portallara erişmesi sağlanır.

 1. Entegrasyon aşaması;

Bu evrede vatandaşların her işlem için kurumlara defalarca kez başvuru yapmasına gerek kalmaz. Bu evrede kâğıt evraklar ile yapılan tüm işlemler online belgeler ile yapılmaktadır. Bu sayede tüm devlet kurumları ortak bir veri tabanına bağlanmış olur ve tüm işler bu veri tabanı ile hızlı şekilde halledilebilir.

 1. Toplumsan dönüşüm aşaması;

Bu aşamada dijital platformla ilgili toplumlara eğitimler verilir ve bireylerin bu platformları daha etkin kullanmaları sağlanır. Bu sayede insanlar ve devlet arasındaki mesafeler kalkar.

E-devletin amaçları nelerdir, sistemin işleyişi hangi ilkeler gerçekleşir;

E-devlet sisteminin amacı, toplum ve kamu kurumları arasındaki mesafeyi en aza indirmek ve kamuda yapılan illerin hızlı işleyişini sağlamaktır. Bu sayede zaman ve maliyetten tasarruf sağlanır. Bu sistem çağdaş ülke olma yolunda atılmış önemli bir adımdır ve verimliliği arttırmak amacıyla oluşturulmuştur. Sistem, kamu hizmetlerini saha az maliyetle sunmak için tasarlanmıştır ve bu sistem ile daha kaliteli hizmet sunulmaktadır.

Sistemin ilkeleri ise şeffaflık, ulaşılabilirlik, etkileşimlilik, çift yönlülük ve sürekliliktir. Bu ilkeler ile her zaman gelişmeye devam eden sistem, her geçen gün yeni bir uygulama ile karşılama çıkar ve bu uygulamaları iyileştirme için gerekli çalışmalar yapılır.

E-devletin sunduğu kolaylıklar nelerdir;

Sistem, kamu ve vatandaş ilişkileri için oldukça büyük kolaylıklar sağlamıştır. Sizlere bu kolaylıklardan detaylı olarak bahsedelim;

 • Kamu hizmetlerine tek bir internet sitesi üzerinden ulaşma imkânı sunar.
 • Kamu bilgi ve hizmetleri ile ilgili tüm bilgiler doğru ve günceldir.
 • Kamu kurumları arasındaki evrak ve bilgi alışverişi de bu sistem üzerinden sağlanabilir.
 • Bu uygulama ile tek bir kimlik doğrulaması yapılır ve ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek kalmadan tüm işlemler halledilebilir.
 • Bu sistem üzerinden yapılan ödeme işlemlerinde vergi ve harç alınması gerektiğinde, oluşturulan ödeme alt yapısı ile kolayca ödem işlemleri gerçekleştirilebilir.

E-devlet şifresi alma yöntemleri nelerdir;

E-devlet sistemini detaylı olarak açıkladıktan sonra sizlere bu sisteme nasıl giriş yapacağınız ve şifrenizi nasıl alabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle şifrenizin olması gerekir. Bu şifreyi almak için çeşitli yöntemler sunulmuştur. Şifre alabilmeniz için ilk yöntem PTT aracılığıdır. Size en yakın olan PTT şubelerine giderek, kimlik belgenizi göstermeniz ve belirli bir ücret ödemeniz karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi adresini tıklayın ve açılan sayadaki ilgili yerlere T.C. kimlik numaranız ile şifrenizi girin. Ardından ‘devam et’ kısmına tıklayarak sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamadan sonra hemen şifrenizi değiştirmenizi ve unutmayacağınız bir şifre yapmanızı tavsiye ederiz. Ekranda zaten şifre güncellemesi için bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarıyı dikkate alarak mutlaka unutmayacağınız bir şifre belirleyin. Çünkü PTT aracılığı ile her alacağınız şifre için iki katı fiyat ödersiniz. Ayrıca PTT aracılığı ile şifre alabilmek için kendinizin ya da mahkeme tarafından atanmış olan vasinizin olması gerekir. İkinci bir kişiye sizin adınıza şifre verme işlemi yapılmaz.

E-devlet şifresi alabilmek için ikinci bir yöntem ise mobil imzadır. Mobil imzanızı, adınıza kayıtlı olan GSM hattı üzerinden alabilirsiniz. bunun için GSM şirketinize başvuru yapmanız gerekir. Mobil imzanız tanımlandıktan sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Mobil-Imza adresine tıklayarak ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve GSM şirketinizi yazdıktan sonra ‘devam et’ kısmına tıklayın. Sisteme girişiniz bu şekilde gerçekleşecektir. Sisteme girdikten sonra şifrenizi güncelleyin.

Sisteme giriş için kullanacağınız bir başka yöntem ise e-imzadır. E-imza, elektronik imza anlamına gelir ve ıslak imzanız ile yanı değerde kabul edilir. Bu imzayı alabilmeniz için öncelikle imzayı vermeye yetkili olan kuruluşlar tarafından bir sertifika almanız, ardından bilgisayarınıza e-imza okuyucusunu kurmanız ve buradan imzanızı aktif etmeniz gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için de https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza adresini tıkladıktan sonra, burada yer alan linkten bir program indirmeniz gerekir. Programı masa üstüne kaydedin ve ilgili bölüme T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra uygulamayı açın ve ekrandaki kodu girin. İmzalama işlemini gerçekleştirdikten sonra ise devam et kısmına tıklayarak sisteme girişinizi gerçekleştirin. Sisteme girdikten sonra ise şifrenizi güncellemeyi unutmayın.

Sisteme giriş için kullanılan bir diğer yöntem de kimlik kartı uygulamasıdır. Yeni sistem ile verilen çipli kimlik kartınızı aldıktan sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti adresine tıklayıp, bilgisayarınıza kurmanız gereken uygulamayı indirin. Ardından sayfadaki ilgili bölüme T.C. kimlik numaranızı yazın. Bilgisayarınızdaki uygulamayı açın ve karşınıza çıkan ekrandaki kodu ilgili alana yazın. Kimlik kartı doğrulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra ‘devam et’ kısmına tıklayın ve sisteme girişinizi yapın. Ardından şifrenizi mutlak güncelleyin.

E-devlet sistemine bir başka giriş yöntemi ise internet bankacılığıdır. Bu yöntem ile bankalardan almış olduğunuz internet bankacılığı şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir ve daha sonra şifrenizi güncelleyebilirsiniz. Bunun için de https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Burada yer alan ilgili bölümlere kullanıcı kodunuz ya da T.C. kimlik numaranız ile birlikte internet bankacılığı şifrenizi yazın. Ardından bankaya kayıtlı olan cep telefonu numaranıza giriş şifreniz gelecektir. Şifreyi girdikten sonra bir doğrulama ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekrandaki doğrulama kodunu da girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Ardından size verilen geçici şifreyi değiştirip, kolaylıkla sisteme istediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden hangi sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz;

Bu sistem üzerinden kamu kurum ve kuruluşlarına ait, ihtiyacınız olan pek çok sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Prim sorgulama
 • Emekli maaşı sorgulama
 • Emekli maaşı banak değişikliği sorgulama
 • Emeklilik sorgulama
 • BAĞ-KUR borcu sorgulama
 • ÖSYM yerleştirme sonuçları sorgulama
 • Emeklilik aylık maaş bilgisi sorgulama
 • Askerlik durumu sorgulama
 • Mahkeme ya da adınıza açılan dava bilgilerini sorgulama
 • Aile hekimi sorgulama
 • Adınıza kayıtlı GSM hatlarını sorgulama
 • İMEİ kaydı sorgulama
 • Hat taşıma işlemleri sorgulama
 • Araç ve plaka sorgulama
 • Trafik cezası sorgulama
 • Vergi borcu sorgulama
 • Sabıka kaydı sorgulama
 • Emekli maaş kesintisini sorgulama
 • Dava sorgulama

E-devlet şifresi nasıl değiştirilir;

Şifrenizi değiştirebilmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Girişin ardından otomatik olarak sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirecek olan ekran gelecektir. Eğer bu ekranı es geçtiyseniz ana sayfanın üst kısmında yer alan ‘Benim Sayfam’ yazan yerden ‘şifre ve güvenlik ayarlarım’ kısmına giriş yapmanız gerekir. Şifrenizi değiştirebilmek için öncelikle cep telefonu ve e-posta adreslerinizi doğrulamanız gerekir. Bunlar doğrulanmadıysa, karşınıza otomatik olarak doğrulama ekranı gelecektir. Hep cep telefonunuza hem de e-posta adresinize doğrulama kodunu gönderip, doğrulama işlemini kısa bir süre içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu bölümlere doğrulama kodu gönderebilmek için nüfus cüzdanınızda bulunan seri no ve cüzdan numarası bilgilerini girebilir ya da yeni kimlik kartınızda bulunan numaraları girebilirsiniz. Hemen resmin altında yer alan bu numaraları girdikten sonra kodunuz cep telefonunuza ve e-posta adresinize gönderilecektir.

Başarılı bir şekilde doğrulamaları yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan ‘şifremi değiştir’ kısmına tıklayarak yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz şifreyi kimse ile paylaşmamanız güvenliliğiniz için önemlidir.

E-devlet şifresini kaybetmeniz ya da şifrenizin çalınması durumunda ne yapabilirsiniz;

E-devlet şifrenizi unuttuysanız sisteme giriş yapmak için kullanabileceğiniz alternatif yöntemler olan internet bankacılığı, e-imza, mobil imza ya da kimlik kartı yöntemlerinden biri ile giriş yaparak değiştirebilir ya da PTT şubelerinden yen şifre isteyerek sisteme giriş yapabilir ve güncelleyebilirsiniz. İnternet üzerinden şifrenizi güncelleyebilmek için mutlaka cep telefonunuzu ya da hem cep telefonu hem de e-posta adresini mutlaka doğrulamanız gerekir. Bu doğrulama işlemlerini yapmadan, online olarak şifre değiştirmeniz mümkün değildir. Eğer doğrulama yapmadıysanız ya da yapmak istemiyorsanız, PTT şubelerinden yeni bir şifre talebinde bulunmanız gerekir.

Şifre yenileme işlemini gerekli bilgilerini doğrulanması olan T.C. vatandaşları ya da mavi kartı olan kullanıcılar yapabilir. Yabancı kullanıcıların internet üzerinden şifre yenileme işlemi yapması mümkün değildir.

PTT aracılığı ile yeni şifrenizi alırken zarf ya da SMS yoluyla alabilirsiniz. SMS ile almanız, tekrar şifrenizi kaybetmeniz durumunda, cep telefonunuza gelecek kod ile tekrar giriş yapmanızı sağlar. Bu sayede tekrar PTT şubelerine izmir escort bayan gitmenize gerek kalmaz ve vakit kaybı önlenmiş olur.

[quads id=1]

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap!

 1. Fuat ORTAC 19 Ekim 2017

Yorum yap

bsr reinickendorf