E-Devlet Şifresi Değiştirme

E-devlet sistemini kullanabilmek için bir şifrenizin olması gerekir. Peki nedir bu şifre ve ne işe yarar, nasıl kullanılır, nasıl değiştirilir? E-devlet, vatandaşların kamu kurumları ile olan işlemlerini kısa yoldan halletmelerini sağlayan online bir platformdur. Bu platformda, çok sayıda kamu kurumuna ait, çok sayıda işlem bulabilir ve tüm işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu platform aynı zamanda işletmeler ve kamu kurumları arasındaki işlemleri ve kamu kurumlarının birbirleri ile olan işlemlerini gerçekleştirmeleri için imkân sağlar. Bu sisteme giriş yapabilmek için şifreye ve T.C. kimlik numarasına ihtiyacınız vardır. Sizlere öncelikle şifrenizi nasıl alacağınız, arkasından da nasıl değiştirebileceğiniz konusunda bilgi verelim;

E-devlet şifresi nasıl alınır;

E-devlet şifresi almak için PTT şubelerine gitmeniz gerekir. Kimliğiniz ve 2 TL karşılığında şifrenizi alabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Şifrenizi bir zarf ile ya da cep telefonunuza SMS ile alabilirsiniz. Cep telefonunuza gelmesini isterseniz, sistemde yapılması gereken cep telefonu numaranızın güncellenmesi otomatik olarak yapılacaktır ve bu işlem şifre almak için daha güvenli bir yöntemdir. Şifrenizi aldıktan sonra ise https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sisteme giriş yapmak için karşınıza açılan sayfada diğer giriş yöntemlerinden birini de seçebilirsiniz. Bu yöntemlerle giriş yapmak için şifre almanıza gerek yoktur. Ancak sisteme giriş yapmanızın ardından şifrenizi değiştirmeniz gerekecektir. Bu giriş yöntemleri ise mobil imza, e-imza, internet bankacılığı ve kimlik kartı uygulamalarıdır.

  • Mobil imzayı, kullanmış olduğunuz hattın sahibi olan GSM şirketinden alabilirsiniz.
  • E-imza ise elektronik imzadır. Bu imzayı, sertifika vermeye yetkili olan kurumlardan alabilirsiniz. Bu kurumların listesine ve e-imza ile ilgili detaylı bilgiye e-devlet giriş sayfasından ulaşabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı ise çalışmakta olduğunuz bakanın size tanımlamış olduğu kullanıcı kodu ve şifresi ile giriş yapmanızı sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanırken cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu girmeniz gerekir.
  • Kimlik kartı ise devlet tarafından yeni uygulamaya konmuş olan çipli kimlik kartlarının sisteme okutulması ile giriş yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanabilmek için de bilgisayarınıza okuyucu programın olması gerekir. Bu programa ve detaylarına yine yukarıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

E-devlet şifresi nasıl değiştirilir;

Hangi yöntemle giriş yaparsanız yapın, ilk girişinizin ardından otomatik olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfadan cep telefonu ve e-posta bilgilerinizi doğruladıktan sonra şifrenizi değiştirebilir ve kendinize ait bir şifre belirleyebilirsiniz. Şifrenizi değiştirmeniz, güvenliğiniz için çok önemlidir. Çünkü e-devlet üzerinden adınıza pek çok işlem, tek bir şifre ile yapılabilir. Güvenliğinizi sağlamak amacıyla mutlaka şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Eğer yönlendirme sayfasından çıktıysanız, aşağıdaki adımları takip ederek şifrenizi tekrar oluşturabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Değiştirme

Yukarıda görüldüğü gibi ekranın sağ tarafında bulunan “şifremi değiştir” kısmına tıklayın. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

E-Devlet Şifresi Değiştirme

Yukarıdaki ekranda görülen ilk kısma, şu anda kullanmış olduğunuz ya da size verilen şifreyi girin. Ardından kendinize ait bir şifre belirleyin ve bu şifreyi ilgili bölümlere iki defa yazın. Yeni şifrenizi belirlerken harfler ve rakamlardan oluşan karışık bir şifre belirlemeniz gerekir. Ayrıca güvenliğiniz için sistem tarafından doğum tarihinizi içeren şifreler kabul edilmez. Çünkü doğum tarihleri tahmin edilebilir ve bu da güvenlik açığı doğurur.

Şifrelerinizi belirledikten sonra alt kısımda bulunan “değiştir” kısmına tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu değiştirme işlemini yapabilmeniz için sistemde cep telefonu ve e-posta bilgilerinizin kayıtlı olması gerekir. E-postanızı, mail adresinize gelen aktivasyon mailine tıklayarak, cep telefonu numaranızı ise telefonunuza gelen kodu ekranda ilgili bölüme yazarak doğrulamanız gerekir. Bu bilgileri doğrulamadan şifre değiştirme işleminiz yapamazsınız.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf