E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

E-devlet, vatandaşları kamu kurumları ve devlet arasındaki ilişkililerin sıkılaşması ve ortadaki engellerin kaldırılması amacıyla oluşturulmuş olan bir sistemdir. Bu sistemde kamu kurumlarına ait pek çok işlemi yapabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığına dilekçe, şikâyet, öneri yazmak gibi normalde erişemeyeceğiniz çok sayıda işlemi bile, bu platform üzerinden yapabilmeniz mümkündür. E-devlet sisteminden bilgi alma, başvuru yapma, başvuru sonucu öğrenme ve ödeme yapma gibi pek çok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak bütün bunları yapabilmeniz için e-devlet şifresi alma işlemini yapmanız gerekir. Şifre almak için farklı yöntemler bulunur. Şifrenizi unuttuktan sonra da yapacağınız bir dizi işlem vardır. Sizlere ilk etapta nasıl şifre alacağınızı, daha sonra ise şifrenizi unuttuğunuzda hangi işlemleri yapabileceğinizi sırası ile açıklayalım;

E-devlet şifresi alma nasıl yapılır;

  • PTT ile e-devlet şifresi alma

E-devlet şifresini alabilmek için ilk yöntem PTT şubeleridir. En güvenli dağıtım kanalı PTT şubeleri ya da müdürlükleridir. Devlet hem güvenilir hem de yaygın ulaşım ağı nedeniyle e-devlet şifresini PTT şubeleri aracılığı ile vermektedir. Bu şifreyi alabilmek için size en yakın olan PTT müdürlüklerine ya da PTT şubelerine şahsen başvuru yapmanız gerekir. Kimlik belgeniz ile yapacağınız başvurunun ardından 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

Şifre almak için şahsen başvuru yapmanız gerekir çünkü bu şifre ile kimlik bilgilerinizle birlikte pek çok işlemin yapılması ihtimali vardır. Bu nedenle PTT aracılığı ile aldığınız şifreyi kimse ile paylaşmamanız ve şifrenizi hemen unutmayacağınız bir şifre ile değiştireniz gerekir.

PTT aracılığı ile yalnızca mahkeme yoluyla atanan vasileriniz ve vekalet verdiğiniz kişiler adınıza şifre alabilir. Ancak vekalet noter onaylı olmalıdır ve bu vekaletin üzerinde e-devlet şifresi alabilir ibaresi yazmalıdır.

Şifrenizi aldıktan sonra ise https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

PTT aracılığı ile şifrenizi alırken SMS yöntemini de kullanabilirsiniz. Cep telefonunuza gelecek olan şifre ile sisteme giriş yaparak kolayca kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz.

  • İnternet bankacılığı ile şifre alma

E-devlet şifresi alma işlemlerinden en aygın kullanılanı internet bankacılığı kanalıdır. İnternet bankacılığı şifreniz ve kullanıcı adınız, çalışmakta olduğunuz banka tarafından verilir. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris bu adresi tıklayarak aşağıdaki ekranda olduğu gibi çalıştığınız abayı seçebilir ve giriş sayfasına yönlendirilebilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Yukarıdaki ekranda olduğu görülen banaklardan birini seçerek istenilen bilgileri girdikten sonra cep telefonunuza gelen kodu girerek, sisteme giriş yapabilir ve şifrenizi oluşturabilirsiniz.

  • C. kimlik kartı ile şifre alma;

Yeni sistemde çıkarılan kimlik kartlarını kullanarak da e-devlet sistemine giriş yapabilir ve şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti adresine tıklamaktır. Bu adrese, uygulayacağınız işlemler detaylı olarak anlatılmaktadır.

  • E-imza ile şifre alma;

Elektronik imza ile sisteme giriş yapabilir ve kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bu imza, ıslak imza niteliğindedir ve tüm kurumlarda geçerliliği bulunmaktadır. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza adresine tıklayarak e-imza ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

  • Mobil imza ile şifre alma;

Mobil imza ile şifre alabilmek için öncelikle hattınız bulunduğu GSM şirketinden mobil imzanızı almanız gerekir. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Mobil-Imza adresine tıklayarak mobil imzanızı aldıktan sonra giriş yapabilir ve şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Şifrenizi unutmanız durumunda ne yapabilirsiniz;

E-devlet şifresi alma işlemleri oldukça basittir ancak zamanla sistemin kullanılmaması, şifrenin unutulmasını sağlayabilir. Bu durumda sisteme giriş yaparak “şifremi unuttum” kısmına giriş yapabilirsiniz. Kısa yoldan şifrenizi güncelleyebilmek için de https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum adresine tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Bu adrese tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki sayfa gelecektir. Bu sayfadan şifrenizi unutma sebebinizi işaretleyerek ilerlemeniz gerekir. Arkasından kimlik detay kısmı karşınıza gelecektir. Bu kısımdan da gerekli olan bilgileri doldurduktan sonra iletişim bilgilerinizi ve güvenlik kodunuzu girdikten sonra şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Bu işlemleri yapabilmeniz için sisteme kayıtlı bir cep telefonunuzun olması ve e-posta bilgilerinizin doğru olarak onaylanmış olması gerekir.

E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Karşınıza gelen ekranda yer alan bilgileri doldurduktan sonra ise devam etmeniz gerekir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf