E-Devlet SGK Borç Sorgulama

SGK, Sosyal Güvenlik Kurumu anlamana gelir. SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı adına yapılan tüm işlemler 2014 yılında tek bir çatı altına toplanmış ve bu çatı SGK adını almıştır. E-devlet sisteminin son zamanlarda gelişmesi ve tüm işlemlerin yapılabilir hale gelmesi ise SGK işlemlerinin de bu sistem tarafından yapılmasına olanak sağlamıştır. SGK borç sorgulama işlemleri ile birlikte hizmet dökümü alma, diğer belgeleri edinme, durum sorgulama gibi pek çok işlemi, e-devlet giriş ile yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için de şifre almanız gerekir.

Bu sistemin şifresini PTT şubelerinden bir zarfla ya da cep telefonunuza gelecek olan SMS ile alabilirsiniz. Eğer PTT şubelerine gitmek istemiyorsanız, oturduğunuz yerden sisteme giriş yapabilirsiniz. Bunun için internet bankacılığı, e-imza, mobil imza ya da kimlik kartı gibi uygulamalardan birini kullanarak e-devlet giriş yaptıktan sonra şifrenizi oluşturabilirsiniz.

E-devlet sistemi ile GSS borç sorgulama, İşveren borç sorgulama, BAĞ-KUR borç sorgulama ve SSK borç sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sizlere bu sorgulama işlemleri hakkında bilgi verelim;

 

E-devlet giriş ile GSS borcu sorgulama nasıl yapılır;

Genel sağlık sigortası, çalışmayan ve hiçbir sağlık güvencesi bulunmayan kişiler için yapılan sigortadır. Bu sigorta ile kişiler, devleti yapmış olduğu hastane yardımlarından faydalanabilir. Bu sigortayı yaptırabilmek için kişilerin gelir düzeylerine belirli bir miktar ödeme alınmaktadır. Bu ödemelerin yapılmaması durumunda oluşan borçlarınızı sorgulamak için de https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresini kullanabilirsiniz. Bu adresten karşınıza gelen ekrana e-devlet giriş yapabilmek için gerekli olan T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi yazmanız yeteli olacaktır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ise sorgulamanız otomatik olarak yapılacaktır. Sorgulama ekranı ise aşağıdaki gibi olacaktır.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

Bu ekrandan ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilir ve belgenin bir çıktısını sağ üst köşede bulunan “yazdır” kısmına tıklayarak alabilirsiniz.

E-devlet sisteminde bulunan web tahsilat kısmından da GSS borçlarınıza ait sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

4A borç sorgulama işlemi nasıl yapılır;

4A, SSK için kullanılan birim ismidir. SSK borucunu bulunuyorsa, bu borçları e-devlet giriş yaparak öğrenebilir ve ödeyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://giris.turkiye.gov.tr/OAuth2AuthorizationServer/AuthorizationController?response_type=code&client_id=aaf9d090-ddc2-11e4-8830-0800200c9a66&state=3nueRLuYBM6peR9fT5haKWq&scope=Kimlik-Dogrula;Ad-Soyad&redirect_uri=https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf adresini tıklamaktır. Bu adresi tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

E-devletin online tahsilat sistemi olan bu bölümden kimlik doğrulamanızı yaparak gerekli sorgulama işlemine erişebilirsiniz. “Onayla” kısmını tıkladıktan sonra kaşınıza aşağıdaki sayfa gelecektir.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

Yukarıdaki ekrandan hangi sorgulama türünü yapacağınızı, sorgulama tipinizi ve sicil numaranızı seçtikten sonra borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu ekrandan işverenleri SSK borçlarını ya da yapılandırdığınız ve isteğe bağlı ödediğiniz SSK borç bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Bununla birlikte diğer SSK borçlarına ait tüm sorgulamaları bu bölümden yapabilirsiniz.

4B borç durumu sorgulama;

E-devlet sistemi sayesinde, BAĞ-KUR borçlarınız ile ilgili de sorgulama yapabilir ve ne kadar prim borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu adresine tıklamaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra ise sorgulamanız otomatik olarak yapılacak ve borç bilgileriniz karşınıza gelecektir. Buradan ödemediğiniz tüm primleri görebilirsiniz. Tahsilat bölümünden ise yine borçlarınızı sorgulayabilir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki adrese tıkladıktan sonra karşınız aşağıdaki ekran gelecektir.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

Yukarıdaki sorgulama 4b kadı olmayan biri için yapılmıştır ve sistem kayıt bulunmadığına dair uyarı vermiştir. Eğer bağ kur kaydınız varsa, ödemediğiniz primlerinizi bu bölümden görüntüleyebilirsiniz.

SGK aracılığı ile borç sorgulama nasıl yapılır;

Eğer işverenseniz ve borcunuz olmadığına dair bir evrak almak istiyorsanız, SGK’nın kendi internet sitesini kullanarak bu belgeyi alabilirsiniz. Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap adresini tıklamanız gerekir.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

Yukarıdaki ekranda yer alan bilgileri girdikten sonra işyerinize ya da adınıza ait olan SGK borçlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf