E-Devlet Ne İşe Yarar?

E-devlet, vatandaşlar, kurumlar ve devlet arasındaki işlemlerin olayca yürütülmesini sağlayan bir uygulamadır. Tüm dünya ülkelerinin dikkatini çeken bu uygulama sayesinde tüm kamu kurumlarına ve bakanlıklara tek bir site üzerinden kolayca ulaşabilir, pek çok işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Devlet tarafından 2008 yılında çıkarılan bu sistemin amacı vatandaşların kamu kurumlarının önlerinde oluşturdukları sıraları azaltmak, kurumların evrak alışverişini hızlandırmak ve iş yükünü azaltmaktır. E-devlet sistemi sayesinde başvuru, başvuru takip, ödeme sorgulama gibi tüm
escort ucuz ataşehir işlemler kolaylıkla yapılmaktadır. Sizlere bu sistem ve avantajları hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet sisteminin yararları nelerdir, bu sistem ne için kullanılır;

 • E-devlet sistemi vatandaşlar ve devlet, kamu kurumlarının birbirileri olan ilişkileri ve işletmeler ile devlet arasında olan işlemlerin yapılmasını sağlar. Bu sayede hem kurumların hem vatandaşların hem de işletmelerin arasındaki evrak duvarı yıkılmış, bütün işlemlerin online olarak yapılması sağlanmıştır.
 • E-devlet sistemi bilgilerin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayan etkin bir yönetim sistemidir.
 • Bu sistem kurumlar arasındaki entegrasyonu sağlayarak, farklılıkları ortadan kaldırır. Bunu yaparken kurumlar için oluşturulan ortak veri tabanları ve ortak arşiv kullanılır.
 • Bu sistem sayesinde hantal olan devlet yapısı daha esnek ve işlek bir yapıya kavuşur ve tüm işlemler hızlı bir şekilde halledilebilir.
 • Bu sistem sayesinde uzak bölgede, taşrada ya da yurt dışında yaşayan vatandaşlar da devlete kolaylıkla ulaşım sağlayabilir.
 • Bu sistem sayende ehem devletin hem de vatandaşların harcadığı kâğıt masrafı ve posta ve aşırı personel masrafı gibi maliyetler azalmış olur.
 • Bu sistem ile yapılan işle süreleri kısaltılarak verimliliğe katkıda bulunulur.
 • E-devlet sistemi üzerinde ticari işletmeleri ticari işlemlerini de geçekleştirebilir. Bu sayede devleti ticaret hacminde büyümeyi de sağlamaktadır.
 • Bu sistem insan faktörünün azalmasını sağlayarak yolsuzlukların ve vergi kaçakçılığının önüne geçilmesini sağlar.
 • Bu sistemin kuruluş amacı ise kayıt dışı olan ekonomiyi kontrol altına almaktır.

E-devlet sistemi nasıl kullanılır;

Bu sistemi kullanmak için bir şifrenizin olması gerekir. Çünkü sisteme giriş yaparken tek bir şifre istenir ve tüm işlemler bu şifre ile yapılır. Bu nedenle almış olduğunuz şifreyi kimse ile paylaşmamanız gerekir. E-devlet şifresi yalnızca kişiye özel olarak ve şahsın kendisine verilmektedir. Bu şifreyi alabilmek için size en yakın olan PTT şubelerine gitmeniz, kimlik belgenizi göstermeniz ve 2 TL ücret ödemeniz gerekir. Şifrenizi unutmanız halinde ise yine aynı işlemi yapabilirsiniz. Ancak PTT aracılığı ile aldığınız ikinci ya da üçüncü ve daha sonraki şifreler için daha fazla para ödemek zorunda kalırsınız. Bunun amacı ise şifrenizi kaybetmemeniz için yaptırım uygulanmasıdır. Çünkü e-devlet sisteminden sizin adınıza pek çok işlem yapılabilmektedir.

E-devlet şifresi yalnızca kişinin kendisine, kanuni mirasçısına ya da yasal olarak atanmış olan vasilerine verilir. Bu şifreyi PTT aracılığı ile isterseniz zarf olarak isterseniz de cep telefonunuza SMS olarak alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparken karşınıza gelen ekrandan cep telefonu ve e-posta doğrulaması yaparak değiştirmeniz gerekecektir. PTT’den şifre alırken cep telefonu tercihini seçerseniz, sistemde otomatik olarak cep telefonunuz doğrulanacağı için tekrar bir doğrulama yapmanıza gerek kalmaz.

E-devlet giriş için diğer yöntemler olan e-imza, mobil-imza, kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi yöntemleri de kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemlerle giriş yaptıktan sonra da mutlaka unutmayacağınız bir şifre belirlemeniz ve bu şifreyi kimse ile paylaşamamanız gerekecektir.

E-devlet sisteminin sağladığı kolaylıklar nelerdir;

 • Bu sistem, elektronik ortamda sunulan kamu hizmetlerine tek bir tıklama işlemi ile ulaşabilmenizi sağlar.
 • Bu sistem sürekli olarak güncellenmektedir çünkü geniş bir bilgi alt yapısına sahiptir. Bu nedenle en güncel ve en doğru bilgilere ulaşmanızı sağlar.
 • Bu sistem sayesinde ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek kalmadan, tek bir doğrulama ile işlemlerin hepsi yapılabilir.
 • Bu sistem, kamu kurumlarının birbirleri ile olan evrak alışverişlerini de hızlandırır ve bu sayede yapılan işlemler oldukça hız kazanır. İşlemler için bekleme süreleri yarıya indirilmiş olur.

E-devlet üzerinden alınan ödeme hizmeti ile ilgili de işlemler olayca yapılabilir, ödeme birimlerine yine bu sistem üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf