E-Devlet miras ve vasiyetname sorgulama nasıl yapılır? E Devlet giriş ekranı!

E-devlet son zamanlarda kullanıcıları için çok fazla sayıda uygulama geliştirmesi ile gündeme gelmiştir. Yapılan tüm uygulamalar, vatandaşların kolayca ulaşamayacağı bilgilere ulaşmalarını sağlamak ve işlemlerini internet üzerinden rahatlıkla halletmelerine imkân tanımak için geliştirilmektedir. Son günlerin en çok gündemde olan ve yoğun ilgi gören uygulaması ise “soy ağacı sorgulama” olmuştur. E-devlet giriş yaparak soy ağacına başvuru yapılması ile birlikte kişilerin atalarına ait bilgiler mesaj yoluyla iletilmektedir. İlk çıkarıldığı günden bugüne kadar yoğun bir talep olmuştur. Devlet bu uygulama sonrasında ise miras ve vasiyetname sorgulama uygulamaları da geliştirmiştir. Sizlere bu konular hakkında bilgi vermeden önce, henüz bilgi sahibi olmayanlar için e-devlet girişinin nasıl yapılacağını açıklayalım;

E-devlet giriş nasıl yapılır, hangi adımlar izlenir;

E-devlet girişi için ilk çıkarılan yöntem PTT aracılığı ile şifre alınmasıdır. Devlet, en güvenli dağıtım kanalı olan ve Türkiye’nin her noktasında bulunan PTT şubeleri aracılığı ile e-devlet şifresi dağıtmıştır. Bu şifre, kişiye özel olarak ve kimlik karşılığında verilmektedir. İsteyen vatandaşlar hemen kimlik belgeleri ve 2 TL ile PTT şubelerine başvuru yaparak şifrelerini zarf ya da SMS yoluyla alabilirler. Almış oldukları bu şifreyi ise hem unutmamaları hem de güvenli olması açısından anında değiştirmeleri gerekir. Çünkü e-devlet üzerinden kişi bilgileri ile pek çok işlem yapılabilir.

PTT aracılığı ile e-devlet giriş şifresi alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresinden girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu adres üzerinden diğer giriş yöntemlerini de kullanabilir ve kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz.

PTT şubelerine gitme imkânınız bulunmuyorsa mobil imza, e-imza, internet bankacılığı ve kimlik kartı uygulamalarından birini tercih ederek, daha yüksek güvenlik önlemi ile girişinizi gerçekleştirebilir ve e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğruladıktan sonra, şifrenizi oturduğunuz yerden oluşturabilirsiniz. Sisteme giriş işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi “e-devlet girişi” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

E-devlet giriş ile alacağınız hizmetler nelerdir;

E-devlet üzerinden sorgulama, doğrulama, belge alma ve ödeme gibi işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Kamu kurumlarına ait pek çok işlemi yapabilir ve belediyelere ait işlemlere de bu sistem aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Emeklilik sorgulama, hizmet dökümü alma, tercih yapma, sınav başvurusu yapma, adres değiştirme, maaş alınan bankayı değiştirme, vergi borcu öğrenme, davalı dosya sorgulama ve çok daha fazlasını bu sistemden gerçekleştirebilirsiniz.

Vasiyetname ve miras sorgulama kolaylaştırıldı;

E-devlet hizmetlerine yenisini ekledi ve hem miras hem de vasiyetname sorgulama işlemleri için kolları sıvadı. Vatandaşların yakınlarından biri öldüğünde istenen, miras ya da mal beyanı gibi işlemler için gerekli olan bu belgeler ile adınıza kalan mirası ya da vasiyeti kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamaların nasıl yapıldığını açıklayalım;

Vasiyetname sorgulama nasıl yapılır;

Vasiyetname, bir kimsenin ölümünün ardından mirasını bırakacağı kişileri belirlemesi anlamına gelir. Ölmüş olan kişinin mal varlıkları, vasiyetnamede paylaştırdığı kişiler arasında dağıtım yapılır. Eğer ölen kimsenin yazılı bir vasiyetnamesi yoksa, mal varlıkları kanuni mirasçıları arasında eşit şekilde paylaştırılacaktır. Ancak kanuna göre mal varlığı olan bir kimse, ölümü halinde istediği kişilere istediği kadar mal varlığı bırakabilir. Bu işlemin gerçekleşmesi ise vasiyetname ile sağlanır.

Mal varlıkları olan bir kişi ölmeden önce kendi ailesi içinden ya da yabancı birine, mal varlığını istediği miktarda bırakabilmek için vasiyetname düzenler. Bu belgenin geçerli olabilmesi için de kişinin akıl sağlığının yerinde olması ve vatandaşlık ehliyetlerini kullanabilir durumda olması gerekir. 2016 tarihinden itibaren kişilerin UYAP üzerinden mirasçılık belgesi vermesi ise zorunlu hale getirilmiştir. 1990 yılından sonra ölen kişilerin mirasçılık belgelerini e-devlet üzerinden sorgulama imkânı doğmuştur.

E-devlet giriş yaparak “Adalet Bakanlığı” uygulamasına gidebilir ve “Veraset İlamı Sorgulama” hizmetine tıklayarak sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için veraset bırakan kişinin yani ölen kişinin T.C. kimlik numarasını bilmeniz gerekir. Bu uygulama sayesinde noterlerin vermiş olduğu ve mahkeme kararı ile açılan vasiyetnamelere, vatandaşların kolayca ulaşmaları sağlanmıştır. Bu uygulamanın 01 Ocak 2017 tarihi ve sonrasını kapsayacağı bildirilmiştir.

Miras sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet üzerinden miras sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Yukarıda anlattığımız yöntem ile sisteme giriş yaparak, yine “Veraset İlamı Sorgulama” ile adınıza kalan mirası kolayca sorgulayabilirsiniz.

Miras sorgulama işlemini yapabilmeniz için de yine e-devlet giriş şifrenizin olması gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra yine “Adalet Bakanlığı” uygulamasına gidebilir ve “Veraset İlamı Sorgulama” hizmetine tıklayarak sorgulamanızı yapabilirsiniz. Kısa yoldan sorgulama işlemine ulaşabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama adresine tıklamanız yeterli olacaktır.

Vasiyetname nedir, nasıl hazırlanır;

Vasiyetname, bir kimsenin son istek ve arzuları ile birlikte mal varlığını kimlere bıraktığı gibi konuları içeren, yazılı ya da sözlü belge olarak ifade edilir. Vasiyetname tek taraflı ve kişilerin isteklerine bağlı olarak yapılır. Bu belgenin düzenlenmesi hakim ya da noter gibi memurların önünde olabileceği gibi sözlü ya da el yazısı ile yazılmış bir belge ile de yapılabilir. Vasiyetnamenin belirlenmesinin asıl amacı kişilerin öldükten sonra yapılmasını istedikleri şeyleri belirtmesi ve mal varlıklarını istedikleri kişiler arasında paylaştırmasıdır.

Vatandaşlar vasiyetname ile aşağıdaki işlemleri yapabilir;

 • Bir kimse vasiyetname ile daha önce belirlemiş olduğu kişileri mirasçılıktan çıkarabilir.
 • Yeni mirasçılar ekleyebilir.
 • Yalnızca bir kişiye mal varlığını bırakabileceği gibi yabancı birine de mallarından vereceğini belirtebilir.
 • Kişiler bu belge sayesinde mirası ile ilgili koşul ve şart koyabilir, yedek mirasçı atayabileceği gibi art mirasçı da atayabilir.
 • Kişiler vasiyetname ile kendi mal varlıkları kullanılarak vakıf kurulmasını isteyebilir.

Kimler vasiyetname doldurabilir;

Vasiyetname yapabilmek için belirli şartları yerine getirmiş olmak gerekir. Devletin kanunla belirlemiş olduğu bu şartlar;

 • Kişilerin 15 yaşını doldurmuş olması
 • Ayırt etme gücüne sahip olması şeklindedir.

Bu şartlar altında herkes vasiyetname yazabilir ve bu vasiyetnamenin sorgulanması ise e-devlet giriş ile yapılabilir.

Vasiyetname iptal edilebilir mi;

Vasiyetnamenin iptal edilmesi kanun ile mümkün kılınmıştır. Buna göre bazı koşullar altında vasiyetnamenin iptal edilmesi mümkündür. Bu koşullar;

 • Vasiyetnameyi yazan kişinin tasarruf ehliyetinin bulunmaması yani 15 yaşından küçük olması
 • Vasiyetnamenin hile ya da korkutma gibi zor kullanılması sonucunda yazılmış olması
 • Vasiyetnamenin içeriğinin ve koşullarının hukuka ve ahlak kurallarına aykırı olması
 • Vasiyetnamenin yazılış ya da belirleniş yönünden eksik olması şeklindedir.

Yukarıdaki durumların varlığında, vasiyetnamenin iptali için dava açılabilir ve bu belge iptal edilebilir. Belgenin iptal edilmesi durumunda, belgeye konu olan kişi ölmüş ise mal varlıkları kanuni mirasçıları arasında eşit şekilde paylaşılacaktır.

Vasiyetnamenin iptal edilmesi için mutlaka iptal davasının açılmış olması gerekir. İlgili mahkeme iptalinin kesinleşmesine karar vermediği sürece, var olan verasetname geçerli sayılır. İptal davası olumlu sonuçlanırsa ve bu belge iptal edilirse mahkemenin vermiş olduğu hüküm geçmişe dönük olarak işleme alınır ve verasetname iptal edilir. Veraset iptali davası için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapılması gerekir. Bu mahkeme belgeyi düzenleyen kişinin son yerleşim yerine bağlı olan mahkemede açılmalıdır.

İptal olan verasetname ile ilgili iptal belgesini alabileceğiniz ya da sorgulayabileceğiniz yer e-devlet sistemidir. E-devlet giriş yaparak veraset ilamı sorgulama kısmından iptal edilen belgeleri de sorgulayabilir ve iptal belgesinin çıktısını alabilirsiniz.

Vasiyetname çeşitleri nelerdir;

Vasiyetname üç şekilde hazırlanabilir. Bunlar; sözlü, resmi ya da yazılı şekildedir. Sözlü vasiyetname; olağanüstü hal durumlarında ya da kişilerin sözlü vasiyetname dışında başka bir vasiyetname yapamayacağı durumlarda düzenlenir. Ulaşımın kesilmesi ya da ölüm tehlikesinin olması gibi durumlarda verilebilecek sözlü vasiyetname eğer yazılı ya da resmi olarak verilebilecek durumda ise geçersiz sayılır. Bu vasiyetnamenin düzenlenmesi için iki adet tanık olması gerekir. Bu iki tanık, kişinin sözlü vasiyetnamesini dinler ve belgeler. Tanıklardan biri vasiyeti dinler ve kendi el yazısı ile bir belgeye yazarak imzalar. Bu belgede tarih de olması gerekir. Diğer tanık da belgeye imza atar ve bu belgenin ilgili mahkemeye ulaştırılması sağlanır. Belge, tanıklar tarafından mahkemeye ulaştırılır ve onaylanır. Sözlü verasetnamenin geçerli olması için bir aylık süre içinde kişinin ölmesi gerekir. Eğer bir ay sonunda olağanüstü hal durumu ortadan kalkar ise bu belge geçersiz sayılacaktır. Sözlü vasiyetnamenin düzenlendiği bir durumda tanıkların vasiyetnameyi hakim önünde okumaları ve onaylatmaları şeklindedir.

Resmi vasiyetname ise yine iki tanığın huzurunda, ancak resmi memurun da eşliğinde yapılan vasiyetnamedir. Bu belgenin hazırlanması için hakim, noter görevlisi ya da kanunda belirtilen bir yetkilinin bulunması gerekir. Bu vasiyetname okunarak ya da okunmayarak iki şekilde düzenlenebilir. Okunarak hazırlanan belgelerde iki tanığın huzurunda vasiyetname hazırlanır ve bu belgeyi hazırlatan kişi, yazılan istekleri okur ve onayladığını belirtir. Belgeye tarih de eklendikten sonra vasiyetname sahibi ile birlikte yetkili kişinin onaylaması ile belge hazırlanır. Okunmadan hazırlanan resmi vasiyetnamede ise yetkili kişi istekleri ve arzuları belgeye yazar. Vasiyetname sahibine bu istekleri okur ve söz konusu kişinin onaylaması hallinde belge onaylanır. Resmi vasiyetname hem okuma yazma bilenler hem de bilmeyenler için uygulanmaktadır.

Yazılı vasiyetname ise yalnızca okuma yazma bilen kişiler tarafından yapılabilir. Bu belgenin geçerli olması için vasiyetnameyi yazan kişinin tüm belgeyi kendi el yazısı ile yazması, tarih atması ve imzalaması gerekmektedir. Bu şartlardan biri olmadığında söz konusu belge geçersiz sayılmaktadır. Bu vasiyetname farklı günlerde ekleme ve çıkarma ile tamamlanmışsa, vasiyetnamenin bittiği tarih belgeye eklenmeli ve imzalanmalıdır. Bu belgeye yazılı olan her şeyin mutlaka, vasiyetnameyi hazırlayan kişinin el yazısı ile yazılması gerekir. Bu vasiyetname tamamlandıktan sonra kuruma, kişiye ya da kamu görevlisine teslim edilebilir.

Sonuç;

Bir kimsenin resmi, sözlü ya da yazılı olarak hazırlatmış olduğu verasetname hakkında bilgi almak, bu belgenin geçerliliğini öğrenmek ve mirastan kimlerin pay aldığı hakkında bilgi sahibi olmak için e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. Her geçen gün kullanıcılarına yeni bir uygulama sunarak hayatı oldukça kolaylaştıran e-devlet, son çıkarmış olduğu veraset ilamı sorgulama uygulaması ile büyük ilgi görmüştür. Bu uygulamayı kullanabilmek için e-devlet giriş yapmanız ve ardından “Adalet Bakanlığı”na ulaşmanız gerekir. Sorgulama sonucunda 1990 yılından sonra ölen ve 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren açıklanan veraset ilamları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Sorgulamayı yapabilmek için varesetin sahibi olan kişinin T.C. kimlik numarasını biliyor olmanız gerekir.

E-devlet uygulaması ile veraset belgelerinin iptal olup olmadığı ile ilgili de bilgi alabilir ve bu belgelerin çıktısını alabilirsiniz. Mirasla ilgili işlem yapılması ya da ölen kişinin mal beyanında bulunulması için gerekli olan bu belgeye kısa sürede ulaşabilir ve tüm resmi kurumlarda kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf