E-Devlet Kredi Yurtlar Kurumu Borç Sorgulama

 

Öğrenciler üniversite hayatı boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredilerini mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarlar. Bu durumda borçların ne kadar olduğunun ve ödemlerin nasıl yapıldığının bilinmesi gerekir. Kredi Yurtlar Kurumuna başlı olarak almış olduğunuz öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödemelerini Ziraat Bankası üzerinden yapabilirsiniz. Borcunuzun ne kadar olduğunu ve ödemenin ne zaman yapılacağını ise KYK resmi internet sayfası üzerinden ya da e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sizlere bu sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verelim;

E-devlet kredi yurtlar kurumu borç sorgulama nasıl yapılır;

Öğrenim ve katkı kredilerinden doğan borçlarınızı kolayca sorgulayabilmeniz için e-devlet üzerinden bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamaya kısa yoldan ulaşabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama adresine tıklayabilirsiniz. Bu adresten karşınız aşağıdaki kimlik doğrulama ekranı gelecektir.

E-Devlet Kredi Yurtlar Kurumu Borç Sorgulama

Yukarıdaki ekranda bulunan “kimliğimi şimdi doğrula” kısmına tıkladıktan sonra şifreniz ile ya da kimlik kartı, internet bankacılığı, e-imza ya da mobil imza seçeneklerinden biri ile sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra ise otomatik olarak borç sorgulama sayfasına yönlendirilirsiniz.

E-Devlet Kredi Yurtlar Kurumu Borç Sorgulama

Yukarıdaki ekranda görülen borç öğrenim kredisine aittir ve bu borç, uzun bir süre ödenmediği için vergi dairesine bildirilmiştir. Yani bu tür borçların ödemesi geciktiği için ödemeler ziraat bankasından değil vergi dairesinden yapılmaktadır. Bu sorgulama sonucunda öğrenim kredisi borcunuzu öğrenebilir, ne zaman yatırmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi yurtlar kurumu aracılığı ile borç sorgulama nasıl yapılır;

Öğrenim ve katkı kredisine ait olan borçlarınızı kredi yurtlar kurumunun resmi internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için https://www.kyk.gov.tr/web/YENI_GRODEME/geriOdemeParametreGiris.do adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

E-Devlet Kredi Yurtlar Kurumu Borç Sorgulama

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi T.C. kimlik numarası, cilt no, aile sıra no ve sıra no gibi bilgileri girmeniz gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra ekranda gördüğünüz güvenlik resminde yazan kodları ilgili bölüme yazın ve “Ara” kısmına tıklayın. Bu sorgulama sonucunda kredinize ait olan borçlarınızın tamamına ulaşabilir ve ne zaman ödeneceği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Öğrenim ve katkı kredisine ait borçları geri ödemesi aylık taksitle halinde yapılmaktadır. Bu ödemeyi aylık, iki aylık gibi seçenekler ile yapabilirsiniz. Zamanında ödenmeyen kredi borçları vergi dairesine bildirilir ve bu birimden yapılandırma işlemi sonucunda, faizlerinizin bir kısmını sildirerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödenmeyen her yıl için ödemeniz gereken kredi tutarına faiz eklenecektir. Bu faiz TÜFE oranında eklenir.

Erken ödeme nedir;

Öğrenim ve katkı kredilerinizi erken ödeyebilirsiniz. Erken ödemenin söz konusu olabilmesi için mezun olduktan sonra 2 yıl içinde ödemenizi yapmanız gerekir. Erken ödemelerde ödeyeceğiniz kredi tutarının faiz oranı üzerinden, ilk bir yıl için %30, ikinci yıl içinse %20 oranında indirim uygulanmaktadır. Eğer zamanında borcunuzu ödemezseniz faizlerinizi birikecektir ve devlet bazı dönemlerde bu faizlerin bir kısmının silinmesi avantajı ile yapılandırma yaparak ödemenize imkân sağlar. Ödenmeyen tüm kredi borçları için haciz işlemi yapılmaktadır.

Öğrenim ve katkı kredisi borçları silinir mi;

Öğrenim ve katkı kredi borçlarının silinmesi için öğrencinin okurken ya da mezun olduktan sonra vefat etmesi gerekir. Bunun dışında, mezun olan öğrenciler doktordan hayatı boyunca çalışamaz raporu alırlarsa, bu borçlardan muaf tutulurlar ve devlet bu borçların ödenmesini istemez. Bu raporun alınabilmesi tam teşekküllü bir hastane olması gerekir.

Öğrenim ve katkı kredisi nedir;

Öğrenim kredisi, öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca aldıkları ve mezun olduktan sonra geri ödedikleri krediye verilen isimdir. Bu kredi öğrenim hayatı boyunca öğrencilere aylık olarak verilmektedir. Katkı kredisi ise öğrencilerin okul harçlarının üzerinden verilen kredidir. Gündüz ve gece öğrenimleri için ödenen harçların üzerinden belirli miktarlarda indirim yapılır ve devlet bu kredinin de geri ödemesini almaktadır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf