E-Devlet İşsizlik Ödeneği Başvurusu

İŞKUR, kendi bünyesinde kayıtlı olan kişiler için işsizlik ödeneği de yapmaktadır. Buna göre, işsizlik sigortası kapsamında bir iş yerinde çalışan kişilerin kendi isteği ve kusuru dışında işten ayrılması durumunda, işsizlik ödeneği yapılmaktadır. İşçilerin bu ödeneği alabilmesi için son 120 gün içinde sigorta primlerinin yatmış olması gerekir. Bununla birlikte son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası priminin de ödenmiş olması gerekir. İşçiler, işten ayrıldıkları tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a çalışmaya hazır olduklarını bildirdikleri takdirde, işsizlik ödeneği almaya hak kazanabilirler. Eğer iten ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde başvuru yapmadıysanız, başvuru yapmak için gecikilen sürenin toplamı, ödenek verilecek olan süreden düşülür. Bu ödeneği almak için İŞKUR’a başvuruda bulunmanız gerekir. Bu başvurunun sonuçlarını ise e devlet üzerinden öğrenebilir, hatta işsizlik ödeneği için başvurularını yine bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere bu başvuruyu nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet üzerinden işsizlik ödeneği başvurusu nasıl yapılır;

Bu sistem üzerinden başvurunuzu yapabilmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. Bu giriş için internet bankacılığı şifrenizden faydalanabilir, e-imza ya da mobil imza seçeneklerinden yararlanabilir, kimlik kartınız ile giriş yapabilir ya da PTT aracılığı ile şifrenizi edinebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kısmından İŞKUR uygulamasını bularak buradan “işsizlik ödeneği başvurusu” kısmını tıklayarak, ilgili bölüme ulaşabilirsiniz.

Kısa yoldan işsizlik ödeneğine başvuru yapmak istiyorsanız, https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adresini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adrese giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir;

E-Devlet İşsizlik Ödeneği Başvurusu

Yukarıdan kimliğimi şimdi doğrula kısmını tıklayarak e devlet sistemine giriş yapın. Ardından bu başvuruyla ilgili bilgilendirme, haklar ve yükümlülükle kısmına yönlendirilirsiniz. Bu kısımda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” kısmına tıklamalısınız. Ardından “devam et” kısmına tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.

E-Devlet İşsizlik Ödeneği Başvurusu

Devam ettikten sonra ise karşınıza İŞKUR’un vermiş olduğu işsizlik ödeneği için başvuru yapabileceğiniz ekran gelecektir. Bu ekran, aşağıda görüldüğü şekilde SSK sicil numaranızı, bulunduğunuz il ve ilçeyi ve işten ayrılış tarihinizi işaretledikten sonra “Başvur” kısmına tıklamalısınız. SSK sicil numaranızı, hizmet dökümü belgenizden öğrenebilirsiniz. Bu işlem sonrasında, İŞKUR’a işsizlik ödeneği başvurunuz iletilecek ve en kısa süre içinde işleme alınacaktır.

İşsizlik ödeneği ne kadar süre ödenir;

İşsizlik ödeneği alabilmek için gerekli olan şartları yukarıda belirtmiştik. Bu şartlara uyduğunuz ve 600 gün sigortalı olarak çalışarak işsizlik sigortası priminizi ödediğiniz takdirde 6 ay süre ile işsizlik ödeneği alabilirsiniz. Bununla birlikte 900 gün sigorta priminizi ve işsizlik sigortanızı ödediyseniz 8 ay süreyle, 1080 gün sigorta ve işsizlik sigortası priminizi ödediyseniz de 10 ay süre il işsizlik sigortası ödeneği alabilirsiniz.

İşsizlik ödeneği miktarı nasıl hesaplanır;

İşsizlik ödeneği için verilen maaşlar, işsiz kalan kişinin son 4 ayındaki kazancının günlük kazanç ortalaması hesaplandıktan sonra %40 oranında hesaplama yapılarak belirlenmektedir. Yüksek maaş alan kişiler içinse asgari brüt ücretin tutarının %80’i kadar belirlenir.

İşsizlik sigortası ödeneklerinden, damga vergisi dışında herhangi bir ödenek alınmaz. Bunun anlamı, damga vergisi dışında işsizlik primlerinden herhangi bir kesinti yapılmadığıdır.

İşsizlik sigortası ödeneği nasıl yapılır;

Başvurunuzu yaptıktan sonra işsizlik sigortası ödeneğini almaya hak kazandıysanız, bu hakkın açıklandığı ayın sonuna kadar ödemenizi alabilirsiniz. Bunun için size en yakın olan PTT şubesine giderek, kimliğiniz karşılığında ödemenizi almanız gerekir. İşsizlik ödeneği başvurunuzun sonucunu ise yine e devlet sistemin giriş yaparak İŞKUR uygulamasından yapabilir ve başvurunuzun kabul olup olmadığını gerekçeleri ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf