E Devlet İŞKUR İş İlanları

İŞKUR, işsizler ve işverenler için iş ve işçi bulma kurumu olarak ifade edilebilir. İşverenler bu kurum üzerinden ilan açarak aradıkları işçileri kolaylıkla bulabilirler. Aynı şekilde işsiz olan kişiler de İŞKUR’a kayıt yaptırarak, işverenlere kolayca ulaşabilir, meslek edindirme kursları ile bir meslek sahibi olabilir ve işlerini kolayca bulabilirler. İŞKUR üzerinden iş ilanlarına bulaşmak için e-devlet sistemini kullanabilir ya da İŞKUR’un kendi sitesi üzerinden bu ilanlara ulaşabilirsiniz. Ancak en verimli sonucu e-devlet sistemi zerinden alırsınız. Sizlere iş ilanlarına nasıl ulaşabileceğiz hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet üzerinden İŞKUR iş ilanları sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet üzerinden İŞKUR’a açılmış olan iş ilanlarını sorgulayabilmek için sisteme giriş yaptıktan sonra İŞKUR Genel Müdürlüğü uygulamasına giderek iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Kısa yoldan ulaşabilmek için ise https://www.turkiye.gov.tr/kriterlere-gore-acik-is-sorgulama adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adrese tıkladıktan sonra kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Kimlik doğrulamanızı şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz. Şifreyi ise PTT aracılığı ile alabilir ya da diğer alternatif giriş yöntemlerinden birini kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra cep telefonu ve e-posta bilgilerinizi doğrulama işlemini gerçekleştirip, kendiniz oluşturabilirsiniz.

E Devlet İŞKUR İş İlanları

 

Yukarıdaki ekranda yer alan kimlik doğrulama kısmına tıkladıktan sonra sisteme giriş yapın. Ardından iş ilanlarını sorgulayabilmek için gerekli bilgileri girebileceğiniz ekranla karşılaşacaksınız.

E Devlet İŞKUR İş İlanları

  • Yukarıdaki ekranda yer alan meslek kısmına hangi meslek grubunda iş ilanı aradığınız girin.
  • Çalışma yerinizi yurt içi ya da yurt dışı olarak işaretleyin.
  • Çalışmak istediğiniz ülkeyi seçin.
  • Çalışmak istediğiniz ile ve ilçe bilgilerini girin. Bu alanı girmek zorunlu değildir. Ancak hangi ilde ikamet ediyorsanız o ile ait olan iş ilanlarını kısa yoldan görebilmeniz için yaşadığınız ilin bilgisini girmeniz önemlidir.
  • Sosyal durumunuza eski hükümlü, normal, özürlü ya da terör mağduru olup olmadığınızı girin.
  • Çalışma şekliniz kısmına çalışmak istediğiniz şekli girmeniz gerekir. Deneme süreli, tam zamanlı ya da kısmi süreli olarak yani part time seçeneklerinden birini işaretleyin.
  • Çalışma periyodunuzu daimî ya da geçici olarak işaretleyin.
  • İşveren olarak tercihinizi girin. Burada bireysel, kamu, özel, yabancı ya da tümü gibi seçenekler bulunur. “Tümü” şeklinde işaretlediğinizde, karşınıza bu seçeneklerin hepsinin iş ilanları çıkacaktır.
  • Özel bir işveren tercihiniz bulunuyorsa, “iş veren adı” kısmına yazabilirsiniz. Bu alanı da doldurmak zorunlu değildir.

Yukarıdaki bilgiler doldurduktan sonra “ara” kısmına tıklamanız gerekir. Girmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda açık olan iş ilanları, e-devlet aracılığı ile karşınıza gelecektir.

E Devlet İŞKUR İş İlanları

Bu ekrandan aradığınız iş ile ilgili detayları görebilirsiniz. “Detay” kısmına tıkladıktan sonra “başvur” bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz.

E Devlet İŞKUR İş İlanları

Başvur kısmına tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda 400 karakter kullanarak kendinizi anlatabilir ve ayrıntılı şekilde özgeçmişini anlatabilirsiniz. “Gönder” kısmına tıkladıktan sonra ise başvurunuz iş verene doğrudan ulaşacaktır. İşveren, başvurunuz ve açıklamanız doğrultusunda sizden detaylı cv ve ön görüşme talep edebilir. Bu aşamadan sonra cep telefonunuz ile iletişim kurulacağı için telefon bilgilerinizin güncel olmasını sağlamanız gerekir.

İŞKUR üzerinden iş ilanı sorgulama;

Yukarıdaki sorgulama işleminizi İŞKUR üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx adresini tıklamak olacaktır. Bu adrese tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

E Devlet İŞKUR İş İlanları

Bu ekranda yer alan bilgilerin girişin yaptıktan sonra aramanızı gerçekleştirebilir ve kendi alanınıza göre oluşturtulan iş ilanlarına, Türkiye’nin her yeri için ulaşabilirsiniz. Arama kriterlerini değiştirmek istiyorsanız girdiğiniz bilgileri temizleyebilir ve tekrar arama yapabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra ise başvurunuzu yapmak için İŞKUR’a kayıtlı olan bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf