E Devlet İş Başvurusu Sorgulama

İŞKUR, Türkiye iş ve işçi bulma kurumu olarak ifade edilebilir devlet İŞKUR birimi aracılığı ile işverenin daha kolay eleman bulmasını sağlarken aynı zamanda iş arayan kişileri de daha kolay iş sahibi yapmaktadır. Ayrıca İŞKUR, işten atılan ya da çıkmak zorunda kalan kişiler için işsizlik ödeneği ve iş verenler için kalifiye işçiye sigorta ödemesi gibi yardımlarda da bulunmaktadır. Devlet iş arayanlar için İŞKUR üzerinden bir portal açarak başvuruda bulunmalarını sağlar. Bu başvuruların sonuçlarını e-devlet aracılığı ile sorgulayabilirsiniz. Sizlere bu sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet aracılığı ile iş başvurusu sorgulama;

E-devleti kullanarak iş başvurusu sonuçlarınızı öğrenebilmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yapabilmeniz için de PTT aracılığı ile şifrenizi alabilirsiniz. Bunun dışında internet bankacılığı müşteri numaranızı ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir ya da mobil imza, kimlik kartı ya da e-imza ile de girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler sekmesinden İŞKUR bölümünü bularak buradan “iş başvurusu sorgulama” kısmına tıklayabilirsiniz. Eğer kolayca sorgulamanızı gerçekleştirmek isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/is-basvuru-sonucu-sorgulama adresini kullanabilirsiniz. Bu adrese tıkladıktan sonra karşınız aşağıdaki ekran gelir.

E Devlet İş Başvurusu Sorgulama

Bu ekrandan “kimliğimi şimdi doğrula” kısmına tıklayarak giriş yöntemlerinden biri ile e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, İŞKUR üzerinden yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını sorgulayabilmek için aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

E Devlet İş Başvurusu Sorgulama

Yukarıda yer alan tarih kısımlarına, hangi dönemlerde yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını görebilmek istiyorsanız o tarih aralığını girin ve “Ara” kısmına tıklayın.

E Devlet İş Başvurusu Sorgulama

İŞKUR üzerinden seçtiğiniz tarihlerde başvurusu bulunmuyorsa, yukarıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşırsınız. Eğer başvuru yapmış olduğunuz tarih aralığını seçerseniz, başvurunuzun durumunu kolayca öğrenebilirsiniz.

İŞKUR’un avantajları nelerdir;

İŞKUR hem işçiler hem de işverenler için çok fazla kolaylık sağlayan bir kurumdur. Bu kolaylıkları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

  • İŞKUR, iş sahibi olmak isteyen kişiler için özel eğitim programları ile meslek edindirme kursları düzenler. Bu kurslar sayesinde bazı alanlarda bilgi ve sertifika sahibi olabilir ve kendinize iş fırsatları yaratabilirsiniz.
  • İŞKUR’a kayıtlı iseniz, işsiz kaldığınız dönemlerde işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu maaşı 6 ay boyunca alırsınız ve yeni bir iş bulmanız için İŞKUR size destek sağlar.
  • İŞKUR, işverenler için de fırsatlar sunmaktadır. Bunlardan biri de işçi destek primleridir. İŞKUR, kendisine kayıtlı olan firmaların çalışanları için sigorta primi desteklemesi yapar. Buna göre İŞKUR’a kayıtlı olan bir işyeri yine İŞKUR’a kayıtlı olan birini işe alırsa, 6 aya kadar sigorta primlerinin bir kısmını teşvik olarak alabilir.
  • İŞKUR, 30 yaşından büyük birini çalıştıran kendisine kayıtlı işlemlerin, bu işçinin asgari ücretin yarısı kadar maaşından vergi indirimi sağlamaktadır.
  • İŞKUR aynı zamanda 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ve 18 yaşından büyük kadınlar için mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlar ve teknik eğitimini tamamlayanalar için 6 ay kadar SGK prim ödemesi yapmaktadır.

Yukarıda sayılan tüm yardımlar için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en önemlisi hem işçilerin hem de işverenlerin İŞKUR’a kayıtlı olmasıdır. Bu şartların tamamı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bulunduğunuz ildeki İŞKUR müdürlüklerine gidebilir ya da İŞKUR’un internet adresinden detayları öğrenebilirsiniz.

E-devlet aracılığı ile İŞKUR başvurularınız haricinde, kayıtlı profilinize uygun olan iş ilanlarını görebilir, işsizlik ödeneği için başvuruda bulunabilir, işsizlik ödeneği başvurunuzu sorgulayabilir, kurs ilanlarını takip edebilir ve Türk meslek sözlüğü ile hani işin ne anlama geldiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf