X
  Kategori: E-Devlet

E-devlet ile Askerlik Yoklaması Hizmetine Giriş Yapın

Askerlik yoklaması, askerlik çağına girenlerin askerlik şubelerine giderek yaptırmaları gereken bir yoklamadır. Bu yoklama ile askerlik hizmetini yapmaya elverişli olan kişiler tespit edilir ve zamanı gelince askere çağrılır. Askerliğini tecil ettirmek isteyen kişilerin de bu yoklamayı yaptırması ve tecil için gerekli belgeleri teslim etmesi gerekir. Daha önceleri askerlik şubelerinin önünde uzun kuyrukların oluşmasına neden olan bu yoklama uygulaması, artık e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet giriş yaparak askerlik yoklamanızı yaptırabilir ve kuyruk beklemekten ya da randevu almaktan kurtulabilirsiniz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi alabilmek için “E-devlet ASAL Yoklama Başvurusu” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

E-devlet ile askerlik yoklamasına giriş nasıl yapılır?

Askerlik yoklamanızı yaptırabilmek için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Bu şifreyi isterseniz PTT şubelerinden alabilir, isterseniz de e-devlet giriş sayfasında yer alan internet bankacılığı, mobil-imza, e-imza ve kimlik kartı uygulamasından birini seçerek, şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz. PTT şubelerinden almış olduğunuz şifreyi en kısa sürede aktif etmeniz ve hemen bu şifreyi değiştirmeniz gerekir. Şifrenizi unuttuysanız, yine giriş sayfasında yer alan “şifremi unuttum” kısmına tıklayarak, yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Sistemde cep telefonu bilgileriniz kayıtlı değilse, şifrenizi tekrar oluşturamazsınız ve yeni şifre almak için yine PTT şubelerine gitmeni gerekir.

Şifrenizi aldıktan sonra giriş yapın ve karşınıza çıkan arama motoruna Millî Savunma Bakanlığı yazın. Hemen alt kısımda, bu bakanlığa ait olan hizmetlerin linkleri listelenecektir. Asal Yoklama Başvurusu yazan hizmet linkine tıkladığınızda, yoklama başvuru için gerekli olan sayfaya yönlendirilmiş olursunuz.

 • İlk sayfada karşınıza bilgilendirme ve onay formu çıkacaktır. Bu formda yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekir.
 • Hemen ardından iletişim bilgilerinizin doldurulacağı kısım gelmektedir. Bu kısma cep telefonu, nüfusa kayıtlı olan ikametgâh adresiniz ve e-posta gibi iletişim bilgilerinizi doldurmanız gerekir.
 • Bir sonraki kısımda fotoğraf yüklemeniz ve bu fotoğrafı düzenlemeniz istenir.
 • Fotoğrafın ardından öğrenim durumunuzla ilgili bilgilerin doldurulması gereken form kaşınıza çıkacaktır. Bu formda, tecil ettirmek için gerekli olan öğrenim durumunuzu mutlak girmeniz gerekir. Halen okuyorsanız ya da mezun olduysanız, doğru bir şekilde bu kısma yazmalısınız.
 • Bir sonraki kısımda ise celp tercihi yer alır. Burada yer alan bilgileri de eksiksiz olarak doldurmanız gerekir.
 • Sağlık durumu hakkında bilgilendirme formunu da doldurduktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Son adımda başvuru formu ön izleme ekranı yer alır. Yapmış olduğunuz yoklama başvurusunu buradan görüntülenebilir, bu başvurunun çıktısını alabilir ya da belgenizi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Bu belgeyi aile hekimine muayene olurken yanınızda bulundurmanız gerekir.

Asal yoklama hizmetinin amacı nedir?

Milli savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre e-devlet üzerinden verilen bu hizmetin amacı, askerlik yükümlülüğü gelen vatandaşların daha kaliteli hizmet almasını sağlamaktır. Bu uygulama sayesinde askerlik yoklaması için talep edilen bilgi formları rahatlıkla doldurulabilir ve bu formların barkodlu çıktıları alınabilir. Askerlik hizmeti gelen kişiler, bu formlar ile birlikte aile hekimlerine giderek askerlik yoklamalarını tamamlayabilir.

Bu uygulama sayesinde vatandaşların askerlik şubesine gitmelerine gerek kalmadan işlemlerini yapabilmeleri, yapılacak olan işlemlerin etkinliğinin artması, askerlik görevi gelen vatandaşların bilgi formlarını internet ortamında doldurabilmeleri ve bu vatandaşların aile hekimlerine giderek sağlık muayenesi işlemlerini kolaylıkla yaptırabilmeleri amaçlanmıştır. Hem bilgisayardan hem de cep telefonu uygulamasından kolaylıkla ulaşılabilen askerlik yoklaması hizmeti, 14 Mayıs 2018 tarihinden itibaren tüm Türkiye üzerinden kullanılmaktadır.

E-devlet giriş yapılarak ulaşılan askerlik yoklaması hizmeti ile sağlanan avantajlar şunlardır;

 • Vatandaşlara sunulan askerlik yoklaması hizmetinin hızlanması sağlanmıştır.
 • Vatandaşlar askerlik şubelerine gitmek zorunda kalmadan yoklamalarını, hızlı ve etkin bir şekilde yapabilmektedir.
 • Bu uygulama ile bürokrasi ve kırtasiye masrafları ortadan kalkmıştır.
 • Kamu kurumlarının ve vatandaşların maliyetleri azaltılmıştır.
 • Aile hekimleri daha sistemli çalışmakta, askerlik yoklaması için sağlık muayenesi hizmetini daha sistematik bir şekilde verebilmektedir.

E-devlet üzerinden askerlik için sunulan diğer hizmetler nelerdir?

E-devlet yalnızca yoklama için değil pek çok askerlik işlemi için çeşitli hizmetler sunmaya devam etmektedir. Bu hizmetlerden bazıları şunlardır;

 • Asal yoklama başvurusu süreç takibi hizmeti ile yoklamasını yapan kişiler, başvurularının ne durumda olduğunu takip edebilirler.
 • Askerli durum belgesi sorgulama ile askerlik hizmetine kabul edilmiş olan kişiler, bu görevi nerede ve nasıl yapacaklarını öğrenebilirler.
 • Asal bedelli başvurusu hizmeti ile askerlik görevini bedelli olarak yani bir bedel ödeyerek daha kısa sürede yapmak isteyen kişiler, başvuruda bulunabilirler.
 • Asal randevu başvurusu ile askerlik yoklaması yaptırmak isteyen ya da askerliğini tecil ettirmek isteyen kişiler, askerlik şubelerinden randevularını alabilirler.
 • Askerlik durum belgesi doğrulama hizmeti ile askere gidecek olan ya da askerliğini tecil ettiren kişiler, almış oldukları askerlik durum belgesinde bulunan barkodlu bu bölümden sorgulatabilir ve belgenin orijinal olup olmadığını kontrol edebilirler.
 • Er sınıflandırma sonucu sorgulama hizmeti ile askerlik görevini er olarak yapacak olan kişiler, bu görevle ilgili detaylı bilgi edinebilirler.
 • Yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulama hizmeti ile askerlik görevini yedek subay olarak yapmak için başvuru yapmış olan kişiler, bu görevle ilgili bilgi edinebilirler.

Sonuç;

Askerlik yoklaması için başvuru yapmak istiyorsanız, artık Türkiye’nin her yerinde kullanılabilen asal yoklama başvuru hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmeti kullanabilmek için e-devlet giriş yapmanız yeterli olacaktır. Askerlik şubelerine gitmek zorunda kalmadan gerekli formları buradan doldurabilir ve formların çıktısını alabilirsiniz son adım olan sağlık muayenenizi de aile hekiminize yaptırdıktan sonra, yoklama işleminizi tamamlamış olursunuz.

Summary
E-Devlet:
İlgili yazılar