E-Devlet Girişi

E-devlet günümüzün en çok kullanılan online platformlarından biridir. Bu sistem hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuştur ve vatandaşlar ile birlikte işletmelerin ve kamu kurumlarının da kullanımlarına sunulmuştur. Bu sistem ile insanlar kamu kurumları ile olan işlemlerini kolayca yapabilirken işletmeler de yine kamu kurumları ile olan işlemlerini yapabilmektedir. Ayrıca kamu kurumları da birbirleri ile olan yazışmaları ve evrak iletim işlemlerini de yine e-devlet üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu sayede kamu için yapılan tüm işlemlerde kolaylıklar sağlanmış ve işlem süreleri oldukça aza indirilmiştir. Ayrıca evrak masrafları azaltılmış, posta giderleri yok edilmiş ve vatandaşların devlet dairelerindeki bekleme sıraları ortadan kaldırılmıştır. Bu sistem, ülkemizde çok yaygın olarak kullanılmakla birlikte tüm dünya devletlerinin de ilgisini çekmektedir. Bu sistemde işlem yapabilmek için öncelikle sisteme nasıl giriş yapacağınızı bilmeniz gerekir. Sizlere daha önce e-devlet girişi hakkında detaylı bilgi vermiştik. Burada da e-devlet giriş işleminin nasıl yapılacağı hakkında bilgi sunalım;

E-devlet giriş hangi işlemler ile yapılır;

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için birden fazla alternatif bulunur. Bu alternatifler sizlere kolaylıkla sisteme girmeniz ve işlemleriniz kolaylıkla gerçekleştirebilmeniz için sunulmuştur. Her geçen gün yenilenen ve uygulamalarına bir yenisi eklenen e-devlet sistemi, yüksek güvenlikli giriş yöntemleri ile kişisel bilgilerinizi güvence altına alır. Sizlere e-devlet giriş yöntemleri hakkında detaylı bilgi verelim;

Şifre ile sisteme giriş nasıl yapılır;

Şifre ile sisteme giriş yapabilmek için öncelikle bu şifreyi temin etmeniz gerekir. Bu şifreyi alabileceğiniz en güvenli ve en geniş dağıtım kanalı PTT şubeleridir. Devlet, Türkiye’nin her noktasında bulunan ve uzun yıllardır görev yapan PTT kanalı ile şifre dağıtımı yapmaktadır. E-devlet sistemine giriş yapmanız için gerekli olan şifreyi alabilmek için size en yakın PTT şubesine gitmelisiniz. Bu şubeye mutlaka kimlik belgeniz ile başvuru yağınız. Çünkü şifre, yalnızca gerçek kişilere ve kimlik sahiplerine verilmektedir. T.C. kimlik numaranızı size ait olduğunu kimlik belgeniz, pasaport, ehliyet, avukat kimlik kartı, öğretmen kimlik kartı gibi belgeler ile kanıtlamazsanız, hiç kimsenin adına bu şifreyi alamazsınız.

Devlet 16 yaşından büyük bireyler, kanunen vasi tayin edilmiş kişilerin vasiler, mahkeme kararı ile atanmış kişiler ve noter tarafından tasdiklenmiş olan vekâletnamesi olan kişilere şifre dağıtımı yapmaktadır. Bu şartları taşımayan hiç kimseye, güvenlik nedeniyle bir başkasının şifresi verilmez.

PTT kanalı ile şifre alırken 2 TL ücret ödersiniz. Şifrenizi isteseniz zarf ile isterseniz de cep telefonunuza gelecek olan SMS alabilirsiniz. Zarf ile almış olduğunuz şifreyi sisteme giriş yaptıktan hemen sonra değiştirmeniz gerekecektir. Şifre değiştirme işlemi için de öncelikle cep telefonu numaranızı ve e-posta adresini doğrulamanız gerekir. Bu iletişim kanallarına gelen doğrulama linki ve kodu ile işlemi gerçekleştirmenizin ardında sistem, şifre değiştirmenize müsaade edecektir. SMS yoluyla şifrenizi alırsanız, şifre değiştirme aşamasında istenilen cep telefonu doğrulamayı yapmanıza gerek kalmaz. Çünkü cep telefonu numaranız otomatik olarak sisteme kaydedilmiş olur.

Şifrenizi temin ettikten sonra e-devlet giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresini tıklamanız gerekir. Ardından aşağıdaki işlemleri takip ediniz.

E-Devlet Girişi

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi T.C. kimlik numaranızı yazın ve alt kısma size verilen şifreyi girin. Ardından “ Sisteme Giriş Yap” kısmına tıklayın ve girişinizi kolayca gerçekleştirin. Bilgilerinizin güvenliği için almış olduğunuz şifreyi, unutmayacağınız bir başka şifre il değiştirin ve bu şifreyi de kimse ile paylaşmayın.

Mobil imza ile sisteme giriş nasıl yapılır;

Mobil imza, GSM hatları üzerinden alınan imzalardır. Bu imzalar güvenli olarak e-devlet giriş yapmanız için yardımcı olurlar ve bunun gibi pek çok online işlem için güvenli giriş yapmanızı desteklerler. Mobil imza, elektronik ortamda kullanılan ıslak imza değerinde olan bir imzalama yöntemidir. Bu imzayı alabilmek için GSM hattınızın operatörüne başvuru yapmanız gerekir. Bu imzayı almak için yine operatörünüze belirli bir ücret ödersiniz ancak e-devlet sistemine giriş yaparken herhangi bir ücret talep edilmez. Mobil imzanız varsa ya da alıysanız, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Mobil-Imza adresine tıklayarak girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Girişi

Yukarıdaki ekranda yer alan ilgili bölüme T.C. kimlik numaranızı girin. Ardından GSM numaranızı girin. GSM operatörünüzü de işaretledikten sonra “Devam Et” kısmına tıklayın. Ardından aşağıdaki ekrana yönlendirilirsiniz.

E-Devlet Girişi

Bu ekranda yer alan “imzala” kısmına tıklayarak, yalnızca mobil hattınızın operatörü tarafından belirlenen tarife ile ücret öder ve sisteme giriş yaparsınız. İki adımda gerçekleştirilen bu işlem sonrasında kendinize yeni bir e-devlet giriş şifresi oluşturabilir ve sisteme her girişinizde ücret ödemek zorunda kalmayabilirsiniz.

E-imza ile sisteme giriş nasıl yapılır;

E-imza, elektronik imzadır ve ıslak imza niteliğindedir. Elektronik ortamda bir belgeye eklenerek kullanılır ve imzanın kime ait olduğunun belirlenmesini sağlar. Bu imza, imzayı vermeye yetkili olan kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bu kuruluşların listesine www.btk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Buradaki kurumlara imza verme yetkisi devlet tarafından verilmiştir. Bu kurumlara başvuru yapıp belirli evrakları ve belirli bir ücret verdikten sonra imzanızı alabilirsiniz. Elektronik imzanız sizlere akıllı kart üzerinden oluşturulmaktadır. Bu kartı herhangi bir kart okuyucusuna taktıktan sonra imzalama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-imza ile sisteme giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza# adresini tıklamanız yeterli olacaktır.

E-Devlet Girişi

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekranda yer alan “tıklayınız” kısmından gerekli olan okuyucu programını bilgisayarınıza indirim ve T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra programı açın. Karşınıza gelen kodu ilgili bölüme girdikten sonra “devam et” kısmına tıklayın ve giriş işleminizi gerçekleştirin.

Kimlik kartı ile sisteme nasıl giriş yapılır;

Kimlik kartı, devletin yeni başlatmış olduğu bir uygulamadır ve nüfus cüzdanı yerine kullanılmaktadır. Bu kartı çipli kartı şeklinde verilir ve nüfus cüzdanının geçerli olduğu her yerde kullanılmaktadır. Hatta bazı ülkelerde pasaport yerine bile geçmektedir. Bu kattı kullanarak da e-devlet giriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tıklamanız gereken adres https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti şeklindedir.

E-Devlet Girişi

Kimlik kartınızı da okuyucu sayesinde ıslak imza yerine kullanabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki ekranda görülen “tıklayınız” bölümündeki adresten gerekli programı bilgisayarınıza indirin. Ardından alt kısımda yer alan bölüme T.C. kimlik numaranızı girin ve indirdiğiniz programı açın. Karşınıza gelen ekranda yer alan kodu girin ve “devam et” kısmına tıkladıktan sonra giriş işleminizi gerçekleştirin.

İnternet bankacılığı ile sisteme nasıl giriş yapılır;

İnternet bankacılığı çalışmış olduğunuz bankadan almış olduğunuz kullanıcı kodu yani müşteri numarası ve şifreden oluşur. İnternet bankacılığı üzerinden, bankanıza it para gönderme, kredi kartı ödeme, hesap açma gibi tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer herhangi bir bankanın internet bankacılığını kullanıyorsanız e-devlet giriş için bu bilgileri kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresini tıklamaktır.

E-Devlet Girişi

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Çalışmış olduğunuz bankayı bu ekran seçin. Bu sefer de bankanıza ait kullanıcı kodunu ve internet şifresini gireceğiniz bir ekran gelecektir.

E-Devlet Girişi

Bu ekranda yer alan bilgileri girdikten sonra cep telefonunuza gelen doğrulama kodu ile birlikte sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet giriş ile hangi işlemleri yapabilirsiniz?

E-devlet sisteminde kamu kurularına ait olan pek çok işlemi kolaylıkla yapabileceğinizden bahsetmiştik. Şimdi bu konuda detaylı bilgi verelim;

 • Bu sistemde e-hizmetler ile ilgili işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-hizmetlerin içinde kamu kurumlarına ait olan başvuru, ödeme ve sorgulama gibi işlemler yapılır.
 • Bu sistemden kamu kurumlarının listesine, iletişim bilgilerine ve hangi hizmetleri sunduğuna kadar pek çok bilgiyi alabilirsiniz.
 • E-devlet sisteminin bir başka kolaylığı ise belediyelere ve hizmetlerine erişim sağlayabilmenizdir. Bu sistemde hizmet veren tüm belediyelerin listesine, internet adreslerine ve vermiş oldukları hizmetlere tek bir şifre ile erişim sağlayabilirsiniz.
 • Sistemde bazı firmaların da işlemlerine ulaşabilirsiniz. Örneğin; elektrik, su, iletişim gibi hizmetleri sunan firmalarsa bulunan abonelik bilgilerinize ulaşabilir üzerinizde kaç tane hat olduğu gibi bilgileri tespit edebilirsiniz.
 • E-devlet sistemi sayesinde BİMER’e kayıt olarak cumhurbaşkanlığına öneri, şikâyet ve isteklerinizi de yazabilir ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede devletle aranızda olan tüm duvarlar yıkılmakta ve kamu kurumlarına erişim kolaylık kazanmaktadır.
 • E-devlet sistemiyle ilgili istek, öneri, sorun ve şikâyetleriniz de varsa bunları da iletebilirsiniz. Çünkü sistem her gün güncellenir ve sizlere saha iyi hizmet sunabilmek için geliştirilir. Önerileriniz ve sorunlarınız, bu kapsamda oldukça değerlidir.

E-devlet sisteminin mobil cihazlarınızda da kullanabilirsiniz. Mobil cihazlar için geliştirilen uygulama sayesinde sistemi kolayca kullanabilir, belge doğrulamada dahil olmak üzere tüm işlemlerinizi, buradan da yapabilirsiniz.

E-devlet sisteminde kolayca ulaşabileceğiniz işlemler ve başvurular ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İş ve kariyer alanında başvuru yapabilirsiniz.
 • Çevre, tarım ve hayvancılık için gerekli olan tüm bilgilere ve evraklara ulaşabilirsiniz.
 • Genel bilgiler edinebilirsiniz.
 • Adalet ile ilgili tüm sorgulama ve başvuru işlemleriniz yapabilirsiniz.
 • Sağlıkla ilgili tüm işlemleriniz yapabilirsiniz.
 • Trafik ve ulaşım alanında tüm sorgulama, belge alma, ödeme ve doğrulama işlemleriniz yapabilirsiniz.
 • Güvenlik alanındaki tüm bilgilere ve işlemlere ulaşabilirsiniz.
 • Sosyal güvenlik ve sigorta alanında tüm işlemleriniz yapabilirsiniz.
 • Vergi, harç ve cezalarınız hakkında sorgulama ve ödeme işlemleriniz yapabilirsiniz.
 • Devlet ve mevzuat le ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • Şikâyetlerinizi iletebilir, bilgi edinme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, bu konuda gerekli olan tüm formlara ulaşabilirsiniz.
 • Eğitim alanındaki tercih işlemleri, başvuru işlemleri gibi tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilir, üniversitelerin sitelerine ulaşabilirsiniz.
 • Kişisel bilgilerinize ulaşabilir, adli sicil kaydı sorgulama, mahkeme dava dosyası sorgulama, gelir testi sonucu sorgulama, öğrenci kayıt bilgileri sorgulama gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Telekomünikasyonla ilgili tüm işlemlerinizi yapabilir, interneti GSM, telefon, posta ve diğer iletişim kanalları ile ilgili bütün hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

E-devlet sisteminde engelli vatandaşlarımız için de bazı uygulamalar bulunur. Onların bu sistemi kullanabilmesini ve tüm işlemlerini online olarak yapabilmesini kolaylaştıracak pek çok uygulama geliştirilmiştir. Devlet bu alanda da, sistemde sürekli geliştirme yapmaktadır.

E-devlet sisteminde yapılan yenilikler ve yeni eklenen uygulamalar ile ilgili bilgi alabilmek de çok kolaydır. Bu bilgiyi isterseniz cep telefonunuza gelen SMS ile isterseniz de e-posta ile edinebilirsiniz. Her yeni eklenen uygulama için e-posta adresinize bildirim maili gelecektir. Bu sayede uygulamaları ve sistemdeki yenilikleri yakından takip edebilmeniz sağlanır. Bu bilgilendirme hizmetinden yararlanabilmek için sistemde kayıtlı olan cep telefonu ve e-posta adresinizi doğrulamanız gerekir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf