E-Devlet Giriş Yöntemleri ve SGK Sorgulama

E-devlet, kamu kurum ve kuruluşlarına kolay ulaşım sağlayabildiğimiz, vatandaşların, kamu kurumlarının ve işletmelerin arasındaki ilişkiyi güçlendiren, kamuya ait olan pek çok işlemi online olarak yapabildiğimiz, devlet tarafından uygulamaya alınmış olan özel bir platformdur. Tamamen kişilere ve kurumlara özel olan bu platformda işlem yapabilmek için e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu sistemin en çok emekli maaşı hesaplama, hizmet dökümü alma ve SSK sorgulama işlemleri için kullanıldığını göstermiştir. Bütün bu işlemleri yapabilmek için e-devlet giriş yapmanız gerekir. Bu giriş için belli başlı adımları takip etmek gerekir. Size bu adımlardan bahsedelim;

E-devlet giriş yöntemleri nelerdir;

 1. PTT aracılığı ile giriş yapma;

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için ihtiyacınız olan şifreyi, PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. Bu şifreyi alabilmek için 2TL ücret ödemeniz ve kimlik belgenizi götürmeniz gerekir. Size en yakın şubeye, bizzat başvuru yapmanız koşulu ile şifrenizi hemen alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

PTT tarafından verilen şifreler bir zarfın içinde yer alır. Bu zarfın içinde yer alan şifreyi kimseyle paylaşmamanız gerekir. Şifreniz ile sisteme giriş yaptığınızda, otomatik olarak şifre yenileme sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfadan mutlaka şifrenizi değiştirin ve unutmayacağınız bir şifre yapın.

PTT aracılığı ile kimler şifre alabilir;

 • 15 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlı olan vatandaşlar ve yabancılar, üzerinde fotoğraflarının ulunduğu kimlik belgelerini göstermek şartı ile e-devlet şifresi alabilirler.
 • Vekaleti olan kişiler, vekalette e-devlet şifresi alabilir ibaresinin bulunması şartı ile e-devlet şifresi alabilirler.
 • Mahkeme kararı ile kendisine vasi tayin adilmiş olan kişilerin vasileri, e-devlet şifresi alabilirler. Vasi, vatandaşlık haklarına dair ehliyetlerin birine ya da birkaçına sahip olmayan kişilerin, bu hakları kullanabilmesi için mahkeme tarafından yetkilendirilmiş kişilerdir. Bu kişiler, hak ehliyetlerinin kullanmayan kişilerin birinci derece yakınlarından seçilmektedir.

Şifre alırken kimlik belgesine yerine başka hangi belgeler kullanılabilir;

E-devlet giriş yapabilmek için PTT müdürlüklerine gittiğinizde mutlaka üzerinden fotoğrafı olan kimlik belgesi göstermeniz gerekir. Ancak bu belge yerine aşağıdaki belgeler ile de şifrenizi almanız mümkündür;

 • Evlilik cüzdanı
 • Pasaport ya da ehliyet
 • Avukatların kimlik kartı
 • İkamet tezkeresi
 • Mavi kartlar
 • Süresi dolmamış olan geçerli çalışma izin belgesi
 • Hâkim ve savcı kimlik kartları
 • Geçici koruma izin belgesi

E-devlet şifrenizi bu belgeler ile yurt içindeki tüm PTT merkezlerinden ve şubelerinden kolaylıkla alabilirsiniz. Yurt dışında yaşıyorsanız elçilik ve konsolosluklardan şifrenizi alabilirsiniz.

Şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır;

E-devlet şifrenizi aldıktan sonra giriş yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresini tıklayın. Bu adreste ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi yazdıktan sonra hemen giriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra otomatik olarak şifre değiştirme ekranına yönlenirsiniz. Bu ekranda kullanmış olduğunuz cep telefonunuzu ve e-posta adresini doğrulamanız gerekir. E-posta adresinize bir doğrulama maili gelir. Bu maili tıkladıktan sonra e-postanız aktifleşir.

Cep telefonunuzu da girdikten sonra onaylayıp hattınıza gelen mesajda yer alan kodu girdikten sonra doğrulamanız gerekir. Doğruladıktan sonra şifre değiştirme işlemenizi yapabilirsiniz.

Eğer karşınıza gelen şifre değiştirme ekranından çıkış yaptıysanız ekranın sağ üst kısmında yer alan “Benim Sayfam” kısmından “şifre ve güvenlik ayarlarım” kısmına giriş yaparak, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Şifreniz çalındığında ya da kaybolduğunda ne yapabilirsiniz?

E-devlet giriş için gerekli olan şifrenizi henüz değiştirmeden kaybetmiş olmanız durumunda, e-devlet giriş ekranı üzerinde yer alan mobil imza, e-imza ya da internet bankacılığı gibi seçenekler ile tekrar giriş yaparak değiştirebilirsiniz. İkinci bir seçenek olarak da PTT şubelerinden yeni bir şifre alabilir ve değiştirebilirsiniz. Şifrenizi PTT’den şifre almadan değiştirebilmek için e-postanızın ve cep telefonunuzun mutlaka onaylanmış olması gerekir. Onaylama işlemenizi gerçekleştirmediyseniz, şifrenizi değiştiremezsiniz. Bu bilgileriniz onaylamış ise

 • PTT şubelerinden yeni şifre için başvuruşa bulunup zarf alarak
 • Cep telefonunuza ya da e-posta adresinize gelen kodu girerek ya da
 • Yalnızca cep telefonunuza gelecek olan kodu girerek, sisteme giriş yapabilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

SMS ile e-devlet şifresi nasıl alınır;

PTT şubelerinden zarf dışında ikinci bir alternatif olarak SMS ile de şifrenizi alabilirsiniz. Bunu yapabilmek için PTT şubelerine şahsi olarak başvurmanız, yanınızda cep telefonunuzu bulundurmanız ve yukarıda saymış olduğumuz geçerli kimlik belgelerinden birini göstermeniz gerekir.

SMS ile PTT şubelerinden şifre aldığınızda, numaranız sisteme otomatik olarak kaydedilir. Bu sayede tekrar şifre kaybetmeniz ya da unutmanız durumunda, şubelere gitmeden şifrenizi cep telefonunuza gelen kod ile yenileyebilirsiniz. Cep telefonunuzun sistemde kayıtlı olması durumunda, e-devletin yapmış olduğu yenilikler ve bilgilendirmeler ile ilgili mesajlara ada ulaşabilirsiniz.

PTT üzerinden e-devlet şifresinin dağıtılmasının nedeni, bu kurumun geni bir iletişim alt yapasına sahip olması ve aynı zamanda kamu kurumu olmasıdır. Şifreyi alabilmeniz için yüz yüze doğrulama yapılması büyük önem taşır. Bu sayede sahteciliğin önüne geçilir ve şifreler gerçek kişilere verilir. Türkiye’de en yaygın şube ve merkez ağna sahip kurum PTT’dir ve bu nedenle devlet, şifre dağıtımları bu kurum üzerinden yapmaya karar vermiştir. Bu alanda yetkili personel ekibine de sahip olan bu kurumun aynı zamanda kamu kurumlarına ve şirketlere de şifre hizmeti bulunur.

E-devlet şifresi iptal edilir mi;

Herhangi bir nedenle bu sistemi kullanmak istemiyorsanız ve şifrenizi iptal ettirmek istiyorsanız, PTT şubelerine şahsen başvuru yaparak şifrenizi iptal ettirebilirsiniz. İptal işlemiş sırasında da kimlik ya da kimlik yerine geçen belgelerden birini ibraz etmeniz gerekir. Eğer adınıza vekalet eden biri varsa ve vekalette e-devlet şifresi iptal ettirebilir gibi bir ifade yer alıyorsa, vekaletinizi vermiş olduğunuz kişi de şifrenizi iptal ettirebilir.

 1. E-imza aracılığı ile giriş yapma;

E-imza, elektronik imza anlamına gelir. Bu imza elektronik ortamda bir belgeye eklenir ve ıslak imza yerine geçer. Bu işlem sayesinde internet ortamındaki her yerde imzanızı kullanabilirsiniz. Kanun kapsamında da e-imza, ıslak imza niteliğindedir. Bu imzayı alabilmeniz için sertifika dağıtımı için yetkilendirilmiş kuruluşlar ile irtibata geçmeniz gerekir. Gerekli evraklar ve yapılacak işlemler hakkında bu kuruluşlardan bilgi alabilirsiniz. http://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/e-imza-Elektronik-Sertifika-Hizmet-Saglayicilari adresini ziyaret ederek, bu kuruluşlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kurumlara sertifika dağıtma yetkisi bili teknolojileri iletişim müdürlüğü tarafından verilmiştir.

E-imzayı kullanabilmek için öncelikle bilgisayarınıza okuyucu sürücüsünü yüklemeniz gerekir. Bu sürücüye giriş yapabiliyorsanız, e-imzanızı kullanabilirsiniz. Bu sürücüyü sertifikanızı almış olduğunuz şirket, cd halinde verecektir. Eğer cd yoksa, sertifikayı aldığınız firmanın internet sitesi üzerinden de indirebilirsiniz.

E-imza ile e-devlet giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza adresine tıklamanız gerekir. Karşınıza gelen ekranda yer alan ilgili programı bilgisayarınıza yükleyip, T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra yüklediğiniz programı açın. Burada yer alan kodu girin ve devam edin. Bu sayede giriş işlemini başarıyla yapabilirsiniz.

 1. Mobil imza aracılığı ile giriş yapma;

Mobil imza cep telefonunuz ve GSM hattınız kullanılarak, GSM şirketleriniz tarafından tanımlanmış olan imadır. Islak imza niteliğinde olan bu imzayı alabilmek için GSM şirketinize başvuru yapmanız gerekir. Kullanmış olduğunuz hattın üzerine tanımlanan bu imza için Avea, Turkcell ve Vodafone şirketlerine başvuru yapmanız gerekir. Çünkü mobil imza ile e-devlet giriş yapabilmeniz için bu şirketlerden imzanızı almış olmalısınız.

 1. İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş yapma;

İnternet bankacılığını kullanarak da e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı, bankaların kendi siteleri üzerinden vermiş oldukları hizmetlerden yararlanabilmek için müşterilerine vermiş oldukları bir kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yapılan bir sistemdir. Bu sistem üzerinden banka şubelerine gitmek zorunda kalmadan bütün işlemlerinizi yapabilir, kredi başvurusunda bulunabilir, havale ya da eft işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığında kullanmış olduğunuz şifre ve müşteri numaranız ile e-devlet giriş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemde cep telefonunuza bir kod gönderilir ve bu kod, sizin güvenli giriş yapabilmeniz için gereklidir. E-devlet sistemine giriş yapabilmenin en güvenli yöntemlerinden biridir.

E-devlet kullanıcı olmasanız bile bu yöntem ile sisteme giriş yapabilir ve kendinize ait yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Daha sonraki girişlerinizde ise bu şifreyi güvenle kullanabilirsiniz.

Bu yöntemi kullanarak sisteme giriş yaptığınızda banka bilgileriniz kesinlikle sisteme yüklenmez. Aynı şekilde sistemdeki bilgilerinize de banka kesinlikle erişim sağlayamaz. Bu nedenle güvenle kullanabilirsiniz.

İnternet bankacılığı kullanarak sisteme giriş yapmayı güvenli görmüyorsanız, e-devlete giriş yaptıktan sonra kontrol panelinizde bulunan “erişim kısıtlamalarım” bölümünü kullanarak, bu giriş yöntemini kısıtlayabilirsiniz. Bu sayede siz de dahil hiç kimse internet bankacılığını kullanarak, sizin adınıza sisteme giriş yapamaz.

 1. C. kimlik kartı aracılığı ile sisteme giriş yapma;

T.C. kimlik kartı, Türkiye genelinde pek çok ilde dağıtıma başlanmış olan yeni çipli kimlik kartıdır. Bu kart pasaport yerine de geçebilir ve pek çok işleminizde bu kartı güvenle kullanabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaparken de bu kartı kullanabilirsiniz. Öncelikle bilgisayarınıza kart okuyucuyu yüklemeniz gerekir. Kartınızı okuttuktan sonra ekrana gelen kodu girerek, sisteme kolayca giriş yapabilirsiniz.

SSK sorgulama nedir, nasıl yapılır;

E-devlet giriş işlemlerini detaylı olarak açıkladıktan sonra sizlere SSK sorgulama işlemleri hakkında detaylı bilgi verelim. SSK sorgulama yapabilmek için öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi adresinden giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra ise arama bölümüne SSK yazabilirsiniz. Karşınıza SSK ile ilgili yapabileceğiniz işlemler gelecektir. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu adresini tıklayarak da SSK sorgulama işlemlerinize ulaşabilirsiniz.

SSK sorgulama işlemleri 4A üzerinden yapılmaktadır. SGK adı altında tüm kurumlar birleştikten sonra SSK’lılar için 4A ismi kullanılmaktadır. BAĞ-KUR için 4B ve emekli sandığı için de 4C isimlerini kullanarak, aradığınız işlemlere ulaşabilirsiniz. Sizlere 4A işlemleri hakkında bilgi verelim;

Ortak işlemler;

E-devlet giriş yaparak SSK ile ilgili ortak işlemlere ulaşabilirsiniz. Ortak işlemeler bölümünden ise aşağıda yer alan hizmetlerden faydalanabilirsiniz;

 • 04.2017 tarihinden önce bulunan genel sağlık sigortası borç bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.
 • 04.2017 tarihinden önceki SGK hizmet dökümü belgenizi barkudlu olarak alabilir ve bu belgenin doğruluğunu kontrole edebilirsiniz. Barkodlu belge, tüm kamu kurumlarında ve özel bankalarda resmî belge niteliğinde işlem yapılabilmesi anlamına gelir.
 • SSK’ya ait olan göremezlik ödemeleriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Emekli olmak için verilen tahsis talep ve beyan taahhüt belgesini takip edebilirsiniz.
 • Sosyal güvenceniz kapsamında almış olduğunuz ve sürekli kullanmanız gereken ilaçların kullanım süreleri bulunur. Bu kullanım süreleri dolmadan devlet aynı ilaç tekrar aldığınızda ödeme yapmaz. Bu şekilde düzenli olarak kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa, bunları süreleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Sosyal güvenceniz kapsamında olduğunuz muayenelere ödediğiniz katkı paylarını görebilirsiniz.
 • 4A kapsamında optik cam ve çerçeve bilgilerinizi görebilir, unları alma hakkınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer daha önce gözlük aldıysanız, bu gözlüğe ait cam ve çerçeve değişimleri süresinin ne zaman dolacağını da görüntüleyebilirsiniz. Bu süre, devletin yeni bir gözlük ve camı için ödeme yapacağı süreyi ifade eder.
 • 4A kapsamında, normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinizi görüntüleyebilirsiniz. Emeklilik şartları sigorta piminize, yatırmış olduğunuz prim gün sayısına, sigortalı olma sürenize ve yaşa bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca emeklilik için hangi tarihte sigorta başlangıcınızın yapıldığını da bilmeniz gerekir. Bu bilgileri kullanarak tek tek hesap yapmak ya da SGK genel müdürlüklerine giderek dilekçe vermek yerine, e-devlet giriş yaparak kolayca hesaplama yapabilir, ortalama olarak hangi tarihte emekli olabileceğinizi önceden görebilirsiniz.
 • SSK’lı iseniz, sağlık hizmeti veren tüm kurum ve kuruluşlardan sağlık hizmeti alıp alamayacağınızı görüntüleyebilirsiniz.

4A için yapabileceğiniz işlemler;

 • SSK’lı iseniz sigorta başlangıç bildiriminizi yapabilirsiniz.
 • Almanya ve Bulgaristan’dan emekli iseniz, emekli maaşınız ile ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
 • 4A güvencesi ile gelir ya da aylık alıyorsanız, bu aylığı almış olduğunu adres ya da banka bilgilerini değiştirebilirsiniz. Devlet, çok yaşlı olan ve bankalardan maaş alamayacak durumda bulunan yaşlılar ve engelliler için evinde maaş ödeme hizmeti sunar. Bu hizmetten yararlanabilmek için ikamet adresinizi doğru olarak bildirmeniz gerekir. Eğer adresinizde bir değişiklik olduysa, bu bölüm kullanarak adres bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Ayrıca banka bilgileriniz e de bu bölümden değiştirebilirsiniz. Bu sayede bankalara gidererek dilekçe vermek ve uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • 4A güvencesi ile emekli maaşı alıyorsanız, maaşınızdan yapılan tüm kesintileri sorgulayabilirsiniz.
 • Yine 4A güvencesi ile emekli maaşı alıyorsanız maaşınızla ilgili bilgileri görüntüleyebilir, maaşınızdan yapılan tüm kesintileri görebilir, emekli aylığınızla ilgili belge alabilir ve bu belgeyi doğrulayabilirsiniz.
 • 4A güvencesi ile gelir ya da aylık alan kişiler, emeklilik için kayıt işlemlerini yapabilir ve bu işlemle ilgili diğer bilgileri görüntüleyebilirler.
 • 4A güvencesi ile çalışıyorsanız, u bölümü kullanarak hizmet dökümü belgenizi alabilirsiniz. Bu belge, adınıza yatırılmış olan tüm sigorta primlerini görmek ve iş yerinden adınıza yatan sigorta primlerini takip etmek amacıyla görüntülenip, alınabilir. Ayrıca kredi başvurusu, iş başvurusu ya da diğer kamu hizmetlerinden istenildiğinde, kolaylıkla bu bölümden alınabilir.
 • Bu bölümden almış olduğunuz 4A hizmet dökümü belgenizi de doğrulayabilirsiniz.
 • Yine bu birim kullanılarak 4A sigortalı tescil kaydı yapılabilir. 10 günden az süreli olarak evlerde çalışıyorsanız ve adınıza sigorta yapılmışsa, bu sigorta ile ilgili bilgileri ve bu sigortanın yapılıp yapılmadığını, buradan kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte evlerinizde 10 günden az süreli işçi çalıştırıyorsanız ve onun adına sigorta yaptırmak istiyorsanız, yine bu bölümden başvuru yapabilir ve yapmış olduğunuz başvuruyu sorgulayabilirsiniz.

SSK sorgulama işlemleri ile emeklilik işlemlerinden aylık bilgilerine, gerekli evraklardan başvurulara kadar pek çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerin hepsini SGK genel müdürlükleri ya da il temsilcilikleri üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak e-devlet giriş sayesinde dilekçe yazmak zorunda kalmadan, beklemeden ve zorlanmadan tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelleri SGK’nın kendi sitesi üzerinden online olarak yapılan pek çok işlem artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır. SGK’nın kendi internet sitesinden yalnızca hesaplama işlemleri ile ilgili hizmet alabilir ve genel kavramlarla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf