X
    Kategori: E-Devlet

E-Devlet Giriş Şifre İşlemleri

 

E-devlet son zamanların en çok kullanılan sistemlerinden biridir. Hem mobil cihazlardan hem de bilgisayar üzerinden kullanımı ve pek çok işlemin bu sistem üzerinden yapılabilmesi, e-devlet sisteminin yaygınlaşmasını kolaylaştırmıştır. Günlük hayatımızda genellikle bankalara ya da devlet dairelerine giderek işlem yapmaya vakit bulamayız. Bankalar ya da devlet dairelerinde olan işlemlerimizi internet üzerinden yapmaya çalışırız. Bu nedenle bankalar mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile hizmet verirler ve büyük kolaylık sağlarlar. Kamu kurumlarına olan başvuru, ödeme, başvuru sonucu öğrenme ve bilgi alma gibi işlemlerinizi ise e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Devlet, bu sistem ile kamu dairelerinde bekleme sürelerini ve iş yükünü azaltmayı hedeflemiş ve bunda da büyük başarı sağlamıştır. Kamu dairelerinde olan işlemlerinizi e-devlet giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet sistemi ile kamu kurumları arasındaki evrak işleri daha hızlı yürür hale gelmiş, vatandaş ile devlet arasındaki engeller kalmış, işletmeler ve devlet arasındaki işlemler de daha hızlı yürür hale gelmiştir. Bu sistem ile vatandaşlar, kamu işlemlerini daha kolay ve daha hızlı yapabilir, hatta BİMER aracılığı ile cumhurbaşkanına taleplerini iletebilir duruma gelmiştir. Sizlere e-devlet giriş hakkında detaylı bilgi sunalım;

E-devlet giriş nasıl yapılır;

Sisteme giriş yapmak için öncelikle kendi adınıza bir şifrenizin olması gerekir. Çünkü sisteme giriş için T.C. kimlik numarası ve özel bir şifre kullanılmaktadır. Bu şifre yalnızca kişiye özel verişmektedir. Çünkü güvenliğiniz için bu işlem gereklidir. Sistem üzerinden adınıza pek çok işlem ve başvuru yapılabileceği için şifrenizin kendinize ait olması gerekir. E-devlet şifresi kanun ile belirtilen kişilere verilmektedir. Bu kampsam şifre alabilecek kişiler;

  • 15 yaşını doldurmuş olan T.C. vatandaşları,
  • Mavi kartlılar
  • Yabancı uyruklu olan ancak kimliğinde, pasaportunda, evlilik cüzdanında, ehliyetinde, avukat kimlik kartında ya da ikamet tezkeresinde T.C. ibaresi yer alan kişiler,
  • Gerçek kişilerin vekili olan kişiler, (bu vekalette noter tarafından e-devlet şifresini almaya yetkilidir ibaresi mutlaka yer almalıdır.)
  • Mahkeme kararı ile kendisin vasi tayin edilmiş kişilerin vasileri,
  • Ticari işletmelerde imza yetkisine sahip olan kişiler olarak belirtilmektedir.

Yukarıda sayılan kişilerin dışında hiç kimseye, başka bir şahıs adına e-devlet şifresi verilmez.

E-devlet giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ bu adresi tıklamanız gerekir. Bu adrese tıkladıktan sonra ise karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi giriş işlemi için şifre haricinde farklı yöntemler de bulunmaktadır. Sizlere e-devlet şifresini nasıl alabileceğiniz ve diğer yöntemleri nasıl kullanabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş şifresi nasıl alınır;

Bu şifreyi alabilmek için PTT şubelerine ya da merkezine gitmeniz gerekir. PTT, Türkiye’nin en güvenli ve en geniş dağıtım kanalıdır. Bu nedenle devlet, şifreleri bu kanal aracılığı ile dağıtmaktadır. Türkiye’nin her ilinde ve her yerinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz PTT şubelerinden, kinliğiniz, ibraz etmeniz karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet giriş şifrenizi alırken iki farklı yöntem sunulmaktadır. Bu yöntemlerden ilki zarf ile şifre verme işlemidir. PTT’ye 2 TL ödemeniz karşılığında şifrenizi bir zarf ile alabilir ve bu şifreyi kullanarak ilk defa giriş yapma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza şifre değiştirme ekranı gelecektir. Bu ekranda cep telefonu ve e-posta adresini doğrulamanız gerektiği yazar. Karşınıza gelen kutucuğa tıkladıktan sonra şifre değiştirme ekranına yönlendirilirsiniz. Cep telefonunuzu, mesajla gelen kodla doğruladıktan ve e-postanızı da mailinize gelen aktive etme linkine tıklayıp doğruladıktan sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E-devlet şifrenizi alırken kullanacağınız bir diğer yöntem ise cep telefonu ile almaktır. PTT şifre görevlisine SMS ile şifrenizi almak istediğinizi söylemeniz halinde şifreniz telefonunuza gelir ve otomatik olarak telefon numaranız doğrulanmış olur. Sisteme bu şekilde aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra ise yalnızca e-postanızı doğrulayıp, almış olduğunuz şifreyi değiştirebilirsiniz.

E-devlet giriş için kullanılan diğer yöntemler nelerdir;

E-devlet giriş için şifreniz yoksa ve PTT şubelerine giderek almak istemiyorsanız, sisteme giriş için diğer yöntemler kullanarak da şifrenizi değiştirebilirsiniz. Sizlere bu yöntemler hakkında detaylı bilgi verelim;

Mobil imza ile E-Devlet’e giriş yapma;

Mobil imza cep telefonu ve GSM hattı sahiplerinin online olarak ıslak imza ile işlem yapabilmesine olanak sağlayan bir imzalama yöntemidir. Mobil imzayı hattınızın bulunduğu GSM şirketinden almanız gerekir. Örneğin; Vodafone hattınız varsa, mobil imza almak için Vodafone müşteri hizmetleri ile görüşmeniz ve belirli bir ücret karşılığında imzanızı almanız gerekir. Mobil imza aboneliği için üç aşama geçmeniz gerekir. Bu aşamalar ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamalarıdır. Mobil imzayı aldıktan sonra https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Mobil-Imza# adresine tıklayarak, giriş için gerekli olan sayfataya ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda yer alan ilgili bölüme kimlik numaranızı, GSM numaranızı ve operatörünüzün ne olduğu bilgilerini girdikten sonra “devam et” kısmına tıklayın. Ardından imzalamanızı gerçekleştirerek sisteme giriş yapabilir ve şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E-imza ile E-Devlet’e giriş yapma;

Elektronik imza özellikle devlet kurumlarında kullanılan ve yüksek güvenli gerektiren işlemler için gerekli olan imzalama yöntemi olarak tanımlanabilir elektronik ortamda bir belgeye eklenerek imzalama işlemidir. Kanuna göre e-imza, ıslak imza ile aynı değerdedir. E-imzayı alabilmek için kanun ve devle tarafından sertifikam vermeye yetkilendirilmiş olan kurumlar ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu kurumların listesine www.btk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinden ulaştırılır ve herhangi bir kart okuyucusu üzerinden imzanızı kullanmanız mümkündür. E-devlet giriş için https://static.turkiye.gov.tr/downloads/e-imza/edevlet-eimza.jnlp adresine tıklayarak bir program indirmeniz gerekir. Bu programı açarak karşınıza gelen kodu girdiğinizde imzalama işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlemin ardından aşağıda ki ekranda yer alan “devam et” kısmına tıklayıp başarılı bir şekilde e-devlet sistemine giriş yapabilir ve şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Kimlik kartı ile E-Devlet’e giriş yapma;

Kimlik kartı, kanunla belirtilen ve nüfus cüzdanı yerine geçen bir karttır. Henüz yeni devreye giriş olan bu kartı bazı ülkelerde pasaport olarak da kullanabilirsiniz. Kimlik kartı ile bu sisteme giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti# adresini tıklamanız gerekir. Bu adrese tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

https://static.turkiye.gov.tr/downloads/e-kimlik/edevlet-ekimlik.jnlp bu adrese tıklayarak ya da ekranda görülen yere tıklayarak kimlik kartınızı kullanabilmeniz için gerekli olan programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Bu programı açtıktan sonra ekranda yer alan kodu girerek ve ilgili alana T.C. kimlik numaranızı yazarak, “devam et” kısmına tıkladıktan sonra girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Her defasında bu işlem ile uğraşmamak için kendinize bir e-devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

İnternet bankacılığı ile E-Devlet’e giriş yapma;

E-devlet giriş yapabilmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de internet bankacılığı için kullandığınız kullanıcı kodunuz ve şifrenizdir.

Yukarıdaki ekranda hangi bankaların internet bankacılığını kullanarak giriş yapabileceğinizi görüyorsunuz. Çalışmış olduğunuz bankayı buradan seçerek işleminize devam edin. Açılan sayfada yer alan kullanıcı kodu ve şifre bilgileriniz girdikten sonra cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu yazın ve sisteme girişinizi gerçekleştirin. Buradan da kendi şifrenizi oluşturmak için karşınıza gelen değiştirme uyarısı ekranına tıklayın.

E-devlet şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır;

Şifrenizi değiştirmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifreDegistir bu adrese tıklayabilir ya da sisteme giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan isim ve soy isim yazılı olan yere tıklayın. Bu bölümden yapabileceğiniz işlemler listelenecektir. “Şifre değiştirme” kısmını seçin ve karşınıza gelen ekranda yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurun.

Eğer mevcut bir şifreniz varsa bu kısımdan değiştirebilirsiniz. Eğer şifre ile değil de diğer yöntemler ile giriş yaptıysanız, doğrulama ekranına girerek bilgilerinizi doğruladıktan sonra yine bu sayfaya yönlendirilirsiniz ve sizden şifre oluşturmanız istenir. Şifrenizi oluşturduktan sonra güvenle kullanabilirsiniz.

Şifrenizi değiştirmek ya da unuttuysanız tekrar almak için de PTT şubelerini kullanabilirsiniz. Ancak her unutmanızda yeni bir şifre almanız gerekir ve tekrar almak için 4 TL ödemeniz istenecektir.

E-devlet şifresi neden önemlidir;

E-devlet sisteminde başvurudan tutun da ödemeye kadar tüm işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sistemde tüm işlemleri yapabilmek için tek bir doğrulama istenir. Bu doğrulama da e-devlet giriş şifresidir. Bu şifreyi kullanarak giriş yaptıktan sonra tüm işlemler yapılabileceği için başkalarının eline geçmemesi gerekir. Sizin güvenliğiniz açısından almış olduğunuz şifreyi kimse ile paylaşmamanız ya da daha önce paylaştıysanız hemen değiştirmeniz gerekir.

E-devlet üzerinden hangi işlemler yapılabilir;

Bu sistem üzerinden sorgulama, başvuru ve ödeme işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemlerin hepsine E-hizmetler bölümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu sistem üzerinden resmî kurumların listesine, adres ve telefon bilgilerine ve bu kurumların sundukları hizmetlerin listesine ulaşabilirsiniz.

Bu sistemin sunmuş olduğu bir diğer kolaylık da belediyelere rahatça ulaşabilmenizin sağlanmasıdır. Buradan belediyelerin iletişim bilgilerine ve sundukları tüm işlemlerin listesine ulaşabilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden sunulan bir diğer kolaylık da firmalar içindir. Elektik, iletişim, su ve telefon gibi hizmetleri sunan firmalara buradan erişim sağlayabilir, abonelik ve fatura bilgilerinize erişebilir ve üzerinize kayıtlı olan fatura ve cep telefonu gibi bilgileri sorgulayabilirsiniz.

Bu sistem sizlere hızlı çözümler üretmek amacıyla kurulmuştur ve tüm dünya ülkelerinin bile dikkatini çekmektedir. Bu sistem düzenli olarak güncellenir ve her geçen gün uygulamaların iyileştirmesi yapılır. Aynı zamanda engelli kullanıcılar için de çeşitli uygulamalar yapılmakta ve her geçen gün yeni bir uygulama eklenmektedir. Bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi edinmek, istek ve şikayetlerinizi iletmek, kişisel bilgilerinizi güncellemek ve yeni uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak için siz de bir e-devlet giriş şifresi edinebilir, pek çok işleminizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

E-Devlet: