E-Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemleri

E-devlet üzerinden pek çok sorgulama gibi maaş sorgulama işlemleri de yapılabilir. Normalde maaş sorgulama işlemleri SGK internet sitesi üzerinden yapılmaktaydı. Ancak E-devlet sisteminin uygulamaya koyulması ile bu sorgulama işlemleri sistem üzerinden kolaylıkla yapılabilir hale gelmiştir. Ancak çalışırken aldığınız maaşı değil emekli olduğunuzda aldığınız maaşı sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama işleminin 4A, 4B ve 4C için ayrı ayrı yapmak durumundasınız. Sorgulama yapabilmek için e-devlet giriş yapmanız gerekir. Sizlere e-devlet sistemine nasıl giriş yapabileceğiniz ve sorgulama işlemlerini nasıl gerçekleştirebileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş aşamaları nelerdir;

Bu sisteme giriş yapabilmeniz için birden fazla yöntem bulunur. Bu yöntemlerden birini kullanarak sisteme giriş yapmanızın ardından tek bir doğrulama ile birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresini tıklamanız yeterlidir. Bu adrese tıkladıktan sonra e-devlet giriş aşamaları karşınıza gelecektir. Bu aşamalar ve detayları hakkında bilgi verelim;

  1. Aşama e-devlet şifresi;

Bu aşamada PTT aracılığı ile zarf olarak ya da SMS yoluyla almış olduğunuz şifrenizi kullanabilirsiniz. Size en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi göstermeniz karşılığında şifrenizi hemen alabilirsiniz. Bu şifre için 2 TL ücret ödemeniz gerekir.

E-Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemleri

Yukarıdaki adrese tıkladığınızda karşınıza bu ekran gelecektir. Ekranda ye alan ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı ve almış olduğunuz şifreyi yazarak giriş yapabilirsiniz. Güvenliğiniz açısından aldığınız bu şifreyi değiştirmeniz gerekir.

  1. Aşama mobil imza;

E-devlet giriş için kullanılan bir diğer aşama mobil imzadır. Bu imzayı GSM hattınız bağlı olduğu operatörlerden alabilirsiniz. Mobil imza, ıslak imza niteliğindedir ve online olarak imzanız gereken işlemlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu imzayı alırken de ücret ödemeniz gerekecektir. Bu yöntemle giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Mobil-Imza adresini tıklamanız gerekir.

E-Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemleri

Ekranda görüldüğü gibi ilgili bölümlere T.C. kimlik numaranızı, GSM numaranızı yazdıktan sonra hattınızın bağlı olduğu operatörü de tıklayıp, “devam et” kısmından girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Aşama e-imza;

E-imza ile de sisteme giriş yapabilirsiniz. E-imza elektronik imzadır ve yine online olarak yapılan bütün imzalama işlemlerinde ıslak imza niteliğinde kullanılabilir. Özellikle kamu kurumlarında kullanımı yaygınlaşmış olan bu imzalama türü, yüksek güvenlik gerektiren işlemlerde kullanılır. Bu yöntemle giriş yapabilmek için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Elektronik-Imza adresini tıklamanız gerekir.

E-Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemleri

E-imzayı yalnızca devlet tarafında yetkilendirilmiş olan sertifika vermeye yetkili kurumlardan belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Bu imzayı sisteme girerken kullanabilmek için ekranda yer aldığı gibi bilgisayarınıza bir program kurmanız gerekir. Bu programı açtıktan sonra karşınıza çıkan güvenlik kodu girip, ekranda yer alan bölüme T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.

  1. Aşama kimlik kartı;

Kimlik kartı ile e-devlet giriş yapabilmek için de yeni yürürlüğe girmiş olan çipli kimlik kartınızı almış olmanız gerekir. Eski nüfus cüzdanlarının yerine çıkarılan bu kimlikleri pasaport olarak kullanabileceğiniz gibi pek çok alanda da faydalanabilirsiniz. Sisteme giriş yaparken de kimlik kartınızı okutarak kolayca girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Katınızı okutabilmeniz için bilgisayarınıza bir program kurmanız gerekir. Bu programı aşağıdaki ekran yer alan ilgili bölüme tıklayarak indirebilirsiniz.

E-Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemleri

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti bu linke tıkladıktan sonra ilgili bölüme T.C. kimlik numaranızı yazın. Ardından bilgisayarınızda kurulu olan programı açtıktan sonra ekrandaki kodu girin ve “devem et” kısmına tıklayarak sisteme girişinizi gerçekleştirin. Kimlik kartı çıkarmak için de belirli bir ücret ödemeniz gerekir.

  1. Aşama internet bankacılığı;

İnternet bankacılığı ile siste giriş yapabilmeniz de mümkündür. Bunun için hesabınızın bulunduğu bankadan internet bankacılığı için müşteri numarası ve internet şifresi almanız gerekir. Bunu yaparken ücret ödemezsiniz ve sisteme giriş için ücretsiz olarak kullanılan tek yöntem internet bankacılığıdır. Bankanızdan aldığınız kullanıcı kodu ve şifreyi https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresin tıklayarak kullanmanız gerekir. Bu adreste karşınıza gelen bankalardan, çalıştığınız bankayı tıklayın ve karşınıza gelen sayfada yer alan kullanıcı kodunuz, şifreniz ve cep telefonunuza gelen güvenlik kodu ile giriş yapın.

SSK maaş sorgulama nasıl yapılır;

Sizlere e-devlet sistemine giriş için kullanılan tüm yöntemleri detaylı olarak açıkladıktan sonra maaş sorgulamalarını nasıl yapabileceğiniz hakkında da bilgi verelim. Maaşların her birim için ayrı ayrı sorgulandığından daha önce bahsetmiştik. 4A yani SSK maaş sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresini tıklamanız gerekir. Karşınıza açılan sayfada yer alan kimlik doğrulama yani sisteme giriş yapma işlemini tamamladıktan sonra otomatik olarak maaş sorgulama sayfasına yönlenirsiniz.

E-Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemleri

Eğer emekli olmak için başvuru yapmadıysanız, yukarıdaki ekranda görülen uyarı ile karşılaşırsınız. Emekli maaşlarının sorgulanabilmesi için kişilerin tahsis dilekçelerini vermiş olmaları gerekir. Emekli olduğunuzda alacağınız maaşı ise bu bölümden öğrenebilirsiniz.

BAĞ-KUR maaş sorgulama nasıl yapılır;

BAĞ-KUR güvencesi ile çalışıyorsanız, emekli maaşınızı e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi bu adrese tıklayarak öğrenebilirsiniz. Karşınıza açılan sayfada yer alan bölümlere e-devlet giriş için gerekli olan bilgileri girdikten sonra sorgulamanız hemen gerçekleşecektir.

Emekli sandığı maaş sorgulama nasıl yapılır;

Emekli Sandığı yani 4C için maaş sorgulamasını da e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için de emeklilik tahsis dilekçeniz vermiş olmanız gerekir. https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi bu adrese tıkladıktan sonra karşınız açılan sayfadan sisteme giriş yapıp, sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer maaş sorgulama işlemleri nelerdir;

E-devlet üzerinden emekli maaşınızın ne kadar olduğunu yukarıda anlattığımız şekilde öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte emekli maaşınızdan yapılan kesintileri, ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi, emekli maaşı belgenizi sorgulamayı ve doğrulamayı, emekli maaşı belgesini almayı gibi pek çok işlemi de yapabilirsiniz. Emekli maaşınız ile ilgili tüm işlemleri e-devlet üzerinden yapabileceğiniz bölüm ise SGK’dır. SGK’nın kendi internet sitesi üzerinden de maaş hesaplama işlemleri yapılabilir ancak genel olarak bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır. SGK tahsilat işlemleri de dahil olmak üzere 4A, 4B ve 4C ile ilgili tüm işlemler e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Çalışanlar için maaş sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet giriş yaparak maaşınızı sorgulayabilmek için devlet memuru olmanız gerekir. https://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama bu adres tıklayıp girişini yaptıktan sonra otomatik olarak bordro sorgulama sayfasına yönlenirsiniz.

E-Devlet Giriş Maaş Sorgulama İşlemleri

Yukarıdaki ekransa yer alan yıl ve ay bilgilerini girdikten sonra istediğiniz zaman diliminin bordosunu görebilir ve barkodlu çıktısını alabilirsiniz. “Kayıtlı Belgelerim” kısmında son bir ay içinde oluşturduğunuz ve çıktısını aldığınız barkodlu belgelerin listesini görebilirsiniz. Bu sorgulama işleminin sonucunda ise maaşınızdan yapılan tüm kesintileri ve maaşınıza yapılan ek ödemeleri de görüntüleyebilirsiniz. SSK ve BAĞ-KUR için bordro görüntüleme işlemi yapılmaz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf