E-Devlet Giriş ile Bilirkişi Başvuruları!

Bilirkişi, mahkemeye dava olan bir konu hakkında uzmanlığı olan ve bu dava ile ilgili uzmanlığına başvurulan kişiyi ifade eder. Eğer çalıştığınız işinize ek olarak bir iş yapmak isterseniz, üstelik de uzmanı olduğunuz konuda fikir beyan ederek para kazanmak isterseniz, siz de bilirkişi olabilirsiniz. Adalar Bakanlığı üzerinden başvuru yapabileceğiniz bilirkişi için başvurular 5 Kasım’da başladı. Başvurularınızı ise e-devlet giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. 30 Kasım tarihine kadar başvurularınızı tamamlamış olmanız gerekir. E-devlet üzerinden bilirkişi portalı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “UYAP Bilirkişi Portalı” isimli makalemizi okuyabilirsiniz. Sizlere nasıl bilirkişi olabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş ekranı ile nasıl bilirkişi başvuruları yapılır?

E-devlet giriş ekranı, sisteme giriş yapmanızı sağlayan ekrandır. Bu ekrandan giriş yapabilmek için öncelikle bir şifreye sahip olmanız gerekir. Şifrenizi alabilmek için size en yakın PTT şubesini kimliğinizle birlikte ziyaret edebilirsiniz. Şifrenizi PTT’den zarf ya da SMS yoluyla alabilirsiniz. Şifrenizi oturduğunuz yerden almak isterseniz de mobil imza, e-imza, kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi yöntemleri ile sisteme giriş yaparak, şifre sayfasına gidebilirsiniz. Bu yöntemler ile sisteme giriş yapmanızın ardından otomatik olarak şifre belirleme ekranına yönlendirilirsiniz. Bu ekranda yer alan e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğruladıktan sonra, e-devlet sistemindeki tüm uygulamaları kullanabilirsiniz.

Bilirkişi olmak için başvurularınızı da e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yalnızca e-devlet şifresi, bu başvuruyu yapmanız için yeterli değildir. Başvuru yapabilmek için UYAP Bilirkişi Portalına mobil imza ya da e-imza ile giriş yapmanız gerekir. Bu giriş yöntemleri, şifreye göre daha güvenliklidir.

Başvurunuzu yapabilmek için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, ana sayfada yer alan arama motoru bölümüne Adalet Bakanlığı yazmanız gerekir. Bu kısımda, Adalet Bakanlığına ait olan tüm uygulamalar listelenir. Listelenen hizmetlerin arasından UYAP Bilirkişi Portalını seçmelisiniz. Ardından bu portala giriş ekranına yönlendirilirsiniz. Ekranda yer alan mobil imza ya da e-imza seçeneklerinden biriyle giriş yapmanızın ardında, başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru ile ilgili detaylı bilgiyi, yine bu hizmet aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Başvuru süreci nasıl işleyecek?

Bilirkişi başvurularının süreci, başvuran kişilerin Bilirkişi Bölge Kurulları tarafından incelenmesi sonucunda bilirkişi listelerine kaydedilmesi ile sürecek. Listeye kaydedilen kişiler ise 31 Ocak 2019 tarihinde açıklanacak. Açıklamayı Bilirkişi Daire Kurulları ya da bilirkişi bölge kurulları yapacak. Bu listede yer alan kişiler, verilecek bir belge ile 3 yıl boyunca bilirkişi uzmanı olarak görev yapabilecek. Halen bilirkişi olan ve 3 yıllık süresi dolmayan kişilerin görevleri devam ettiği için tekrar başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Yapılan araştırmalara göre ülkemizde, hali hazırda görev yapmakta olan 35 bin bilirkişi bulunmaktadır. 40 iş kolu için görev yapan bilirkişiler, bir kamu hizmet yapmaktadır. Bilirkişi olmak bir meslek sahibi olduğunuz anlamına gelmez ancak uzman olduğunuz konuda para kazanmanızı sağlar. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında bilirkişi alımları için alım şartları değiştirilmiştir. Buna göre kendi alanında en az 5 yıllık uzmanlığı bulunan ve -bilirkişi eğitimlerini tamamlamış olan kişileri bilirkişi olmaya hak kazanacak.

Bilirkişi her alanda görev alabilen kişilerdir. Bilirkişilerin görevi, mahkemede görülen davalar için hâkimin bilgisi olmayan konularda araştırma yaparak bilgi sunmak ve dava hakkında görüş bildirmektir. İş kazaları, trafik kazaları, sahte para, internet dolandırıcılığı gibi daha pek ok konu için bilirkişi yardımına ihtiyaç duyulmaktadır. Devlet, bilirkişi uygulamasını, mahkemelerdeki davaların daha hızlı çözülmesi ve hakimlerin bilmedikleri bir konu hakkında doğru ve uzman görüş alabilmesi için geliştirmiştir.

Bir kimsenin bilirkişi olabilmesi için öncelikle çalışmış olduğu alanda 5 yıllık deneyimini olması şartı aranır. Bu şartla birlikte bilirkişi eğitimini de almış olması gerekir. Bu eğitim nasıl bilirkişi olunur, nasıl rapor yazılır, dava için nasıl görüş bildirilir? gibi konular için verilecek. Eğitimin kim tarafından ve ne zaman verileceği ise yine devlet tarafından belirlenecek ve açıklanacak.

5 yılık uzmanlığını hizmet belgesi, diploma, sertifika, çalışma ruhsatı gibi belgeler ile kanıtlayan kişilerin e-devlet üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvuruya göre bilirkişi olmaya uygun adaylar, her yıl aralık ayında yemin ediyor ve Ocak ayında açıklanan listeler doğrultusunda görevlerine başlıyor.

Bir yıl süre bayınca, bilirkişi olan kişilere mahkemelerden dava dosyaları geliyor ve bu dosya başına para ödeniyor. Son zamanlarda, dava başına ödenen para miktarı oldukça artmış durumdadır. Görevlendirme ile dosya alan bilirkişiler, dava hakkında araştırma yaparak bir rapor hazırlıyor. Eksik olan belgeler mahkeme aracılığı ile talep ediliyor ve mahkemenin verdiği süre boyunca raporun hazırlanması isteniyor. Mahkemeye sunulacak olan rapor, tek bir kişi ile ya da bir heyet ile hazırlanabilir. Ayrıca bir dava için birden fazla bilirkişi atanması da mümkündür.

Bilirkişi raporlarının hazırlanması, genel olarak birkaç gün sürebilir. Bazı davaların dosyaları bir hafta kadar süre alabilir. Bilirkişi olacak kişilerin bir dosya için günde en az 3-4 saatini ayırması ve rapor için en az 2 günün vermesi gerekir. Doysa başına alınacak olan ücretler, davaya göre değişiklik gösterir. Bazı davaların dosya ücretleri, hâkimler tarafından da belirlenebilir. Ancak şu anda en düşük dosya ücreti 300 TL olarak verilmektedir.

Siz de uzman olduğunuz bir alanda hem mahkemeye yardımcı olmak hem de para kazanmak isterseniz ve gerekli şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız, hemen e-devlet giriş yaparak bilirkişi başvurularınızı yapabilir ve Ocak ayında görevinize başlayabilirsiniz. Başvurular için son tarih 30 Kasım mesai bitimi olarak belirlenmiştir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf