E Devlet Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama

Geçici kimlik belgesi, yeni kimlik kartı çıkarmak isteyen herkes için belirli bir süreliğin ekimliğini ispatlamak için verilen belge olarak ifade edilebilir. Kimlik kartı ise yeni nüfus cüzdanıdır. Kimlik kartları çiplidir ve pek çok bilgi bu kartta yer alır. Gideceğiniz pek çok yerde ve kurumda kolaylık sağlayacak olan bu kartlar aynı zamanda pasaport yerine de geçmektedir. Yeni kimlik kartı çıkarmak istediğinizde sizlere nüfus müdürlükleri tarafından geçici kimlik belgesi verilir ve yeni kimlik kartınız basıldıktan sonra adresinize postalanır. Almış olduğunuz bu geçici belgenin sorgulaması ise e-devlet üzerinden yapılabilir. Sizlere bu belge ve nasıl sorgulanacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet aracılığı ile geçici kimlik belgesi sorgulama nasıl yapılır;

Devlet nüfus ve vatandaşlık işerinizi kolayca halledebilmeniz için e-devlet sistemi üzerinden pek şok uygulamayı hizmetinize sunmuştur. Bunlardan bir tanesi de geçici kimlik belgesi sorgulama işlemidir. Bu işlem ile almış olduğunuz geçici kimlik belgesini kaybederseniz, buradan sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama işlemi için sisteme giriş yapanız gerekir. Giriş yapmanızın ardından karşınıza gelen sayfada “E-hizmetler” kısmına tıklayabilirsiniz. Buradan nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü uygulamasını seçerek, hizmet listesine ulaşabilirsiniz. Bu listeden “Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama” kısmına giriş yaparak, ilgili işlemi yapabilirsiniz.

Bu sorgulama işlemine kolay yoldan ulaşabilmek için de https://www.turkiye.gov.tr/nvi-gecici-kimlik-belgesi-sorgulama adresini tıklamanız yeterli olacaktır.

E Devlet Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama

 

 

Karşınıza gelen ekrandan kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş yapabilirsiniz. Yukarıdaki ekranda yazan yöntemlerden birini seçerek e-devlet sistemine giriş yapın. Henüz bir şifreniz yoksa, sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi oluşturabilirsiniz.

E Devlet Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama

Yukarıdaki ekranda görülen yere onay verdikten sonra işleme devam etmeniz gerekir. Sağ üst kısımda bulunan kılavuz kısmına tıklayarak da nasıl işlem yapabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kutuya onay verip işleme devam ettikten sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

E Devlet Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama

Yukarıda görüldüğü gibi nüfusa kayıtlı olan bilgileriniz karşınıza çıkar. Eğer burada bulunan bilgileriniz güncel değilse, profil sayfanızdan bilgilerinizi yenileyebilir ve güncel bilgilerini girebilirsiniz. Bilgileriniz doğruysa “Sorgula” kısmından geçici kimlik belgenizi sorgulayabilirsiniz.

E Devlet Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama

Geçici kimlik belgesi için başvurunuz yoksa, yukardaki ekran yer alan uyarıyı alırsınız. Eğer kimlik belgesi için başvurunuz varsa, geçici kimlik belgenizde yer alan bilgilerinizi görüntüleyebilir ve bu belgenin bir çıktısını alabilirsiniz.

Geçici kimlik belgesi hangi durumlar için verilmektedir;

Yeni başlatılan bir uygulama ile geçici kimlik belgesi, yeni kimlik kartı almak isteyen herkes için verilmektedir. Kimlik yenileme nedenine bakılmaksızın isteyen herkes, yeni kimlik kartı almak için başvuru yapabilir ve geçici kimlik belgesini alabilir.

Geçici kimlik belgesi ne kadar süre ile verilir;

Yeni kimliğiniz yaklaşık 15 gün içinde, ikamet ettiğiniz adresinize ya da iş adresinize PTT aracılığı ile gönderilecektir. Bu kimliğin yerine kullanabileceğiniz geçici kimlik belgesi ise kendinizi ispatlayabilmeniz için gereklidir. Bu belge ilk etapta yalnızca 15 gün süreyle geçerli iken daha sonra bu süre değiştirilmiş ve yeni kimlik kartı kişinin eline geçinceye kadar geçerli sayılmıştır. Bu sürenin uzatılmasının nedeni ise postanede yaşanan vakit kaybı ve yeni kimliğin ulaşmasının gecikmesi gibi nedenlerle kişilerin mağdur olmasını engellemektir.

Geçici kimlik belgesi nelerde kullanılır;

Geçici kimlik belgesi, kimliğin geçerli olduğu her yerde kullanılabilir. Sınavlarda, polis çevirmelerinde, resmi ve özel kurumlarda geçerli olan bu belge, yeni kimlik başvurusunda bulunduğunuz ve henüz kimliğinizin ulaşmadığı anlamına gelir. Bu nedenle kendinizi kanıtlayabilmeniz açısından kolaylık sağlayacaktır.

Geçici kimlik belgesi nasıl alınır;

Geçici kimlik belgesi alabilmek için bulunduğunuz ildeki nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekir. Randevu alarak gittiğinizde yeni kimlik başvurunuzu 16 TL ödeyerek yapabilir ve geçici kimlik belgenizi hemen alabilirsiniz.

 

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf