Kategori: E-Devlet

E-Devlet E-Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-bordro işlemi devlet memurlarının aldıkları maaşlar için sunulan bir hizmettir. Devlet memurları her ayın 15. inde maaşlarının alıyor ancak maaşlarından ne kadar kesinti olduğunu ya da maaşlarına ne kadar zam yapıldığını merak ediyor. E-bordro hizmeti ise devlet memurlarının aldıkları maaşları inceleyebilmesi ve maaş bordrolarının çıktısını alabilmesi için oluşturulmuş bir sistemdir. Halen pek çok memur bu hizmet nasıl kullanacağını araştırmaktadır. Bu hizmete e-devlet üzerinden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Maaş bordronuzu alabilmeniz için e-devlet giriş yapmanız gerekir.

E-devlet giriş ile bordro sorgulama;

Aldığınız maaşın bordrosunu alabilmek için öncelikle bir e-devlet şifresi edinmeniz gerekir. Bu şifreyi alabilmeniz için çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden ilki PTT şubeleridir. Size en yakında bulunan PTT şubesine kimliğiniz ile giderek ve belirli bir miktar ücret ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi isterseniz zarf ile isterseniz de SMS yoluyla alabilirsiniz. Almış olduğunuz şifreyi kimse ile paylaşmamanız, güvenliğiniz açısından önemlidir. Hemen sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi değiştirin ve e-posta ve cep telefonu bilgilerinizi doğruladıktan sonra sistemi kullanmaya başlayın.

Şifrenizi oturduğunuz yerden almak isterseniz de mobil-imza, e-imza, internet bankacılığı ya da kimlik kartı gibi diğer giriş yöntemlerini deneyebilirsiniz. Mobil-imza, kullanmış olduğunuz cep telefonu hattının GSM şirketi tarafından belirli bir ücret karşılığında verilecektir. Bu imzayı kullanarak sisteme giriş yapmanızın ardından şifrenizi oluşturabilirsiniz. E-imza, sisteme diğer güvenli giriş yöntemlerinden biridir. Elektronik imza olarak da adlandırılan bu imza, sanal ortamda belge ve evrak imzalayabilmenize imkân sağlar. Bu imzayı, e-imza vermeye yetkili olan kurumlardan alabilirsiniz. Bu kurumlar hakkında detaylı bilgiyi e-devlet giriş ekranında bulabilirsiniz.

İnternet bankacığı yöntemiyle giriş yapabilmek için de bankanız tarafından size verilen ve internet bankacılığını kullanmanızı sağlayan kullanıcı kodu ve şifreyi girmeniz gerekir. Bu kullanıcı kodu ve şifre için bankanıza ücret ödemenize gerek yoktur. Almış olduğunuz verileri, e-devlet sistemindeki ilgili bankaya tıkladıktan sonra girebilir ve cep telefonunuza gelen güvenlik kodunu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Ardından kendi şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Kimlik kartı yöntemi ise kimlik belgesi yerine verilen kimlik kartlarını kullanarak sisteme giriş yapmanızı sağlar. Bunun için e-devlet giriş sayfasında yer alan talimatları uygulamayız gerekir. Bilgisayarınıza kart okuyucu olan programı yükledikten sonra sisteme giriş yapabilir ve kendi şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Daha önce almış olduğunuz şifreyi unuttuysanız, e-devlet giriş sayfasında yer alan “şifremi unuttum” kısmına tıklayarak, yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Yeniden şifre oluşturabilmek için sisteme kayıtlı bir cep telefonu numarasının olması gerekir. Eğer cep telefonu numaranız sisteme kayıtlı değilse, yeni şifre için PTT şubelerine gitmeniz ya da diğer giriş yöntemlerini denemeniz gerekir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek, e-bordro sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

 • İlk adım olarak şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak e-devlet sistemine giriş yapın.
 • Karşınıza açılan sayfada bir arama motoru yer alacaktır. Bu kısma “e-bordro” yazın.
 • Arama motorunun hemen alt kısmında ilgili link listelenecektir. Bu linke tıklayarak sorgulamanızı gerçekleştirin.
 • Karşınıza açılan sayfada yer alan yıl ve ay bölümlerine bordro almak istediğiniz yılı ve ayı girin. Ardından “sorgula” kısmına tıklayın.
 • İstediğiniz yıl ve ay için aldığınız maaşın bordrosu ekrana yansıyacaktır.
 • Bu bordronun barkodlu çıktısının alabilir ya da bordroyu bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

E-bordro sorgulama hizmeti, Maliye Bakanlığı rafından sunulmaktadır.

Hazine ve maliye bakanlığının diğer e-devlet hizmetleri nelerdir?

E-devlet üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı için pek çok hizmet sunulmaktadır. Bu hizmetlerden şu şekilde bahsetmek mümkündür;

 • Aile yardımı bildirimi sorgulama hizmeti;

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından aile yardımı ödenmektedir. Eğer bu yardımla ilgili bilgi almak ya da adınıza ödenen aile yardımı olup olmadığını öğrenmek isterseniz, bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

 • Dil tazminatı bilgileri sorgulama hizmeti;

Devlet memuru olarak çalışan kişileri çeşitli dil sınavlarından geçer not aldıklarında, devletten dil tazminatı almaya hak kazanırlar. Bu tazminat yalnızca 657’ye tabi olarak çalışan devlet memurları için geçerlidir. Devlet kurumlarında sözleşmeli olarak çalışanlar için dil tazminatı ödenmez. Adınıza ödenen dil tazminatı olup olmadığını görebilmek için bu hizmeti kullanabilirsiniz.

 • Maliye bakanlığı e-bordro doğrulama hizmeti;

Bu hizmet aracılığı ile e-devlet üzerinden almış olduğunuz barkodlu e-bordro belgesinin doğruluğunu kanıtlayabilir, sorgulayabilirsiniz.

 • Sigortacılık şikâyet başvuru ve takip hizmetleri;

Bu hizmet aracılığı ile daha önce yapmış sigortacılık alanında yapmış olduğunuz öneri ve şikâyet başvurularının durumlarını takip edebilir, yeni başvuru yapabilirsiniz.

 • E-yolluk uygulaması hizmeti;

Yolluk ödemeleri, devlet memurlarına görev neticesinde başka bir ile ya da ülkeye gitmeleri halinde ödenen paradır. E-devlet üzerinde bulunan bu hizmet ile e-yolluk uygulamasına gidebilir, yolluk ödemeleri ile ilgili başvuru işlemlerinizi yapabilir ve ödeme durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Sonuç;

E-devlet giriş yaparak pek çok kamu kurumuna ait hizmeti kolaylıkla görebilir ve kamu kurumlarında yapacağınız pek çok işlemi, oturduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz. E-bordro hizmeti de oturduğunuz yerden yapabileceğiniz işlemler arasında yer alır. Devlet memuru olarak çalışıyorsanız ve maaşınıza ait bordroyu almak istiyorsanız, yukarıdaki adımları takip ederek, bordronuzu dakikalar içinde alabilirsiniz. Bu hizmet Maliye Bakanlığı tarafından sunulmaktadır. E-devlet üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığına ait diğer sunulan hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. Bu kuruma ait hizmetler devlet memuru olarak görev yapanlar için sunulmaktadır.

Son Yazılar

Emekli Sandığı Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Devlet memurları emekli sandığına tabidir. Kanunda 4C olarak yer alan emekli sandığı için emekli maaşı…

1 ay önce

2020 SSK Emekli Maaşı Hesaplama

SSK, özel sektörde çalışanların ve işçilerin bağlı oldukları sigorta birimine verilen isimdir. Yeni adıyla 4A…

1 sene önce

Borçlanma Yaparak Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli olmak isteyen vatandaşların öncelikle hizmet süresi, prim gün sayısı ve yaş sınırı gibi koşulları…

2 sene önce

Emekli Maaşı Hesaplama Hakkında Merak Edilenler

Emekli maaşı hesaplama için pek çok formül ve pek çok terim kullanılır. Emekli olmak isteyen…

2 sene önce

5400 Günle Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bilindiği gibi bir kimsenin emekli olabilmesi için yaş artını, prim gün sayısını ve hizmet süresini…

2 sene önce

E-Devletten Silah Sorgulama Hizmeti

E-devlet her geçen gün büyümeye ve hizmetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. SRC belgesi ve pasaport…

2 sene önce