E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

Devlet, SGK bünyesinde sigortası bulunan ve ölen vatandaşlarının ailelerinin mağdur olmaması için ölüm aylığı ve ölüm ikramiyesi vermektedir. Herhangi bir nedenle ölen ve SGK kapsamında sigortası bulunan tüm vatandaşların ailelerine devlet, belirli bir ikramiye ve aylık maaş ile ödeme yapmaktadır. Malulen emeli sayılan bu ölümler sonucunda kız ve erkek çocuklar ile birlikte eşlere de aylık bağlanmaktadır. Devlet, bu ölüm nedeniyle çocukların mağdur olmaması için çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Bu düzenlemelerden biri de çeyiz parası yardımıdır. Kız çocuklarına verilen çeyiz parası ile onların, anne ya da babalarının ölümü nedeniyle mağdur olmamaları sağlanır. E-devlet giriş yaparak çeyiz parası ve bu ödemelerin sorgulamaları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sizlere çeyiz parası hakkında detaylı bilgi verelim;

Çeyiz parası nedir, ne anlama gelir;

Halk arasındaki çeyiz parası olan evleneme yardımı, devlet tarafından annesinden ya da babasından dolayı yetim aylığı alan kız çocuklarına verilen bir ödenek olarak tanımlanabilir. Kız çocukları kaç yaşında olursa olsun bu yardımdan evlendikleri zaman faydalanabilir. 4A, 4B ve 4C için geçerli olan bu yardım yalnızca kız çocukları için yapılmaktadır.

Çeyiz parası ödeneğinden kimler yararlanabilir;

[quads id=1]

Çeyiz parası ödeneği, anne ya da babasından yetim aylığı almış olan ve evlenmiş olan kız çocuklarına ya da kadınlara ödenir. Erkek çocukları için böyle bir hak tanınmamıştır. Devlet kız çocuklarının koruma altına alınması gerektiğini düşünmektedir. Bayanlar, erkeklere göre daha fazla korunmaya muhtaçtır. Devlet, erkek çocuklarının her ortamda çalışabileceğini ancak kız çocuklarının kesinlikle mağdur edilmemesi gerektiğini düşünerek, bu yardım ödeneğini vermektedir.

Evlenme ödeneğinden dul olan eşlerin yararlanması mümkün değildir. Yani eşiniz öldüyse ve eşinizden dolayı yetim aylığı alıyorsanız, ikinci bir evlilik yaptığınızda evlenme yardımı alamazsınız. Bu yardımı alabilmeniz için annenizden ya da babanızdan yetim aylığı bağlanmış olması gerekir.

Yetim aylığını SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı güvenceleri ile yetim aylığı alan tüm kız çocukları alabilir.

Çeyiz parası alabilme şartları nelerdir;

Çeyiz parası alabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu koşullar;

 • Anne ya da babanızın ölümünden dolayı devlet tarafından verilen yetim aylığı almanız
 • Bu aylığı alırken evlenmiş olmanız şeklinde ifade edilebilir.

Bu iki koşulu yerine getirmiş olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmektedir. Bu ödene ile kız çocuklarının düğünleri sonrasında rahat etmesi ve borçlarını kapatması, ailesinin de borçlardan dolayı mağdur olmaması hedeflenir. Devlet bu aylıklar ve ödenekler ile vatandaşlarının gelirlerini iyileştirme çabasındadır.

Çeyiz parası ne kadar tutarda verilir;

Çeyiz parası SSK ve BAĞ-KUR güvenceleri için yetim aylığı tutarının 24 katı olarak hesaplanır. Emekli Sandığı için de yetim aylığı tutarının 12 aylık tutarı kadar yetim aylığı verilir. Buradaki rakam son alınan yetim aylığı tutarı üzerinden hesaplanır. Emekli sandığı ile diğer kurumların yardımlarının arasında fark olmasının nedeni, SSK ve BAĞ-KUR güvenceleri ile bu ödeneği alan kişilerin yetim aylıkları kesilecektir. Emekli sandığından yetim aylığı alan kız çocuklarının da aldığı aylıklar kesilir ancak ailelerine verilir. Yani devlet bu yet aylığı için eşlerin ve diğer çocukların aldıkları maaşlardan kesinti yaparken Emekli Sandığı mensuplarının ailelerine verilen yetim aylıklarından, evlenen kız çocuğunun maaşını kesmez. Kız çocuğunu maaşında bir miktar düşme olabilir ancak hayatta olan eşin maaşına eklenir. Bu konuyu bi örnek ile açıklayalım;

Bir anne ve iki çocuğu, devlet memuru olan eşinin ölümü nedeniyle devletten yetim aylığı almaktadır. Annenin 700 TL ve çocukların 375’er TL olarak bu aylığı aldıklarını varsayalım. Çocuklardan biri evlendiğinde ona 375 X 12 = 4.500 TL evlenme yardımı verilecektir. Annenin maaşına ise 375 TL’nin bir kısmı, örneğin 200 tl’si eklenecektir. Bu sayede kız çocuğunun evlenmesi ile eve giren yetim aylığından bir miktar kesinti yapılır. Ancak SSK ve BAĞ-KUR için verilen evlilik yardımı 24 katıdır ve evlenen kız çocuğunun maaşının tamamı kesilir. Ailenin maaşına tekrar eklenmesi ise 2 yıl sonunda gerçekleşecektir.

[quads id=1]

Kız çocuklarına verilen evlilik yardımı ödeneği bir defada ve peşin olarak ödenmektedir. Bu yetim aylığı ödemeleri ile ilgili tüm sorgulama işlemlerinizi e-devlet giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Yetim aylığı, tekrar ödenir mi;

Yetim aylığının evlenme nedeniyle kesilmesi, geri ödenmeyeceği anlamına gelir. Ancak kız çocuklarının eşlerinden boşanması durumunda yetim aylıkları tekrar bağlanacaktır. Burada önemli olan nokta 2 yıllık ödenmiş olan yetim aylığının 2 yıl bittiğinde tekrar alınabileceğidir. Örneğin 07.07.2012 tarihinde evlendiyseniz ve 07.07.2013 tarihinde boşandıysanız, tekrar yetim aylığı alabilmeniz için 07.07.2014 tarihini beklemeniz gerekir.

Emekli sandığından bağlanan yetim aylıkları ve verilen evlenme yardımları için bu durum söz konusu değildir. Kız çocukları boşandığı anda yetim aylıkları, bekleme süresi olmadan tekrar bağlanacaktır. Ancak 01.10.2008 tarihinden önce emekli sandığında yetim aylığı alınan kız çocuklarına, bir yıldan önce boşanmaları halinde, bir yıllık kesinti süresi bitene kadar ödeme yapılmazdı. Bu tarihten sonra kanunla yeni bir düzenleme yapılmış ve çeyiz yardımı, yetim aylığı gibi konularda SGK birimlerinin mensuplarının hak sahiplerine çeşitli iyileştirmeler getirilmiştir. Ayrıca bu tarihten önce BAĞ-KUR’ların hak sahiplerine çeyiz parası yarımı yapılmazken, bu tarihten sonra onlar için de çeyiz yardımı yapılmaya başlanmıştır.

Çeyiz parası kaç kez alınabilir;

Bir kız çocuğunun bir kez çeyiz yardımı alamsı söz konusudur. İlk evliliği için çeyiz yardımı almış olan kız çokları, bu evliliklerinden boşanıp ikinci bir evlilik yaptıklarında, evlenme yardımı alamazlar. Bu yardıma evlendikten sonra ilk 5 yıl içinde başvuru yapabilir ve bu süre içinde dilediğiniz zaman alabilirsiniz. 5 yıl bitiminde, aynı evlilik için bu yardımı alamazsınız ancak başka bir evlilik yaparsanız, yine bu yardımı alabilmek için 5 yıl başvurma süreniz bulunur.

Yetim aylığına tekrar bağlanma durumu nasıl gerçekleşir;

Evlilik yardımı almış ancak 2 yıl sonra boşanmış olan bir kız çocuğu, iş hayatın başladığında ve sigorta başlangıcı yapıldığında, tekrar yetim aylığı bağlanması söz konusu değildir. Çünkü yetim aylığı bağlanmasının ön koşulu kız çocuklarının çalışmıyor olmasıdır. Bu durumun tek istisnası Emekli Sandığından yetim aylığı alan kız çocuklarının, çalışıyor olsalar bile bu aylığı almaya devam edecekleridir. Bu nedenle emekli Sandığından yetim aylığı aldıktan sonra evlenip evlenme ödeneği aldıysanız ve 2 yıl boşandıktan sonra tekrar işe başladıysanız yetim aylığı almaya devam edersiniz.

Çeyiz parası alan kız çocukları sağlıktan yararlanabilir mi;

E-devlet giriş yaparak sağlıktan yararlanıp yararlanamayacağınızı, her durum ve koşul için sorgulayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Çeyiz parası aslında, kız çocuklarına önümüzde 2 yılın yetim aylığı tutarının önden verilmesi olarak da ifade edilebilir. Bu nedenle evlendikten sonra eşinin sağlık güvencesi olmayan kız çocukları, 2 yıl boyunca sağlıktan yararlanamaya devam edebilirler.

Çeyiz parası nasıl alınır;

Çeyiz parası hakkında detaylı bilgi verdikten sonra bu parayı nasıl alabileceğinizi açıklayalım. Bu konuda çok fazla kişinin bilgi bulunmaz ve çeyiz yardımları 5 yıl sonra yürürlükten kalkar. Yani evlendikten sonra 5 yıl içinde başvurmadığınız çeyiz yardımlarını alamazsınız ancak bu süre içinde istediğiniz sürede bu yardımı almak için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapabilmek için bulunduğunuz ildeki SGK il müdürlüklerine ya da SGK genel müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuru için bazı belgeleri doldurmanız ve teslim etmeniz gerekir. Bu belgenin ilki dilekçedir. Çeyiz parası yarımı için dilekçe örneğine http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/809b94a2-f707-4d4e-ab8a-6d9bad56b82e/06-EvlenmeOdenegi.doc?MOD=AJPERES adresinden ulaşabilirsiniz. Bu linke tıkladığınızda bilgisayarınıza, doldurmanız gereken dilekçe otomatik olarak inecektir.

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

Karşınıza ekranda yer alan dilekçe açılacaktır. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra çıktısını almanız gerekir. Dilekçe üzerinde yer alan tahsis numarasına, adınıza tanımlanmış olan SGK sicil numarasını yazmanız gerekir. Bu numarayı e-devlet giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Ardından evlendiğiniz tarihi yani nikah tarihinizi ve bulunduğunuz günün tarihini atarak, alttaki kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra dilekçeyi imzalamanız gerekir.

Çeyiz yardımı alabilmek için doldurmanız gereken bir başka evrak ise tahsis talep ve beyan taahhüt belgesidir. Bu belgeyi indirmek için de http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/c18e2d56-dc2c-4c1f-9bcf-61ba562f5303/SGK-038.doc?MOD=AJPERES adresini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adreste karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

Bu ekranda yer alan bilgileri de doldurduktan sonra çıktısını almanız gerekir. Ayrıca gelirinizin olmadığını kanıtlayan yani çalışmadığınızı kanıtlayan bir belge ile birlikte bu evrakları toplayarak, SGK müdürlüklerine teslim etmeniz halinde başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Emekli Sandığına mensup kişilerin hak sahipleri yani devlet memuru olan kişilerden yetim aylığı alan kız çocukları, çeyiz yardımı alabilmek için yukarıdaki evraklar ile birlikte SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuru yapmalıdır. Bu başvurular evrak olarak gönderildiği için kısa bir süre içinde çözüme kavuşmaz ancak en geç 2 ay içinde çeyiz yardımı paranız ödenmiş olur. Bu paranın ödenmesi için geçen zamanda ise göndermiş olduğunuz evrakların doğruluğu ve çeyiz yardımı alıp alamayacağınız kontrol edilir.

Çift maaş alan kız çocukları iki kez çeyiz yarımı alabilir mi;

Hem annesinden hem de babasından yetim aylığı alan kız çocuklarının, iki kez evlilik yardımı alabilmesi için anne ve babasının devlet memuru olması gerekir. Yalnızca emekli sandığı mensuplarının hak sahipleri iki kez çeyiz yardımı alabilirler. SSK ve BAĞ-KUR için aynı durum siz konusu değildir ve hak sahipleri yalnızca biri için çeyiz yardımı alabilir.

Çeyiz parası sorgulama nasıl yapılır;

Çeyiz parasının yatıp yapmadığını kontrol etmek için Halk Bankası’na gidip düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Çünkü yetim aylıkları Halk Bankası’ndan adınıza açılan hesaplara yatırılacaktır. Aynı hesaba da çeyiz parası aktarılacaktır. Ancak çeyiz parasının yatıp yatmadığını kontrol etmenin daha kısa bir yolu vardır. E-devlet giriş yaparak bu paranın yatıp yamadığını öğrenebilirsiniz. Hatta bununla birlikte şahsınıza yapılan diğer tüm ödemeleri de kontrol edebilirsiniz. Bunun için öncelikle e-devlet girişi yapmanız gerekir. Giriş yapabilmeniz için bir şifre ve T.C. kimlik numaranıza ihtiyacınız vardır. Ancak farklı yollardan giriş yapmanız da mümkündür isterseniz PTT şubelerinden kimliğiniz ve 2 TL karşılığında şifrenizi alabilir isterseniz e-imza, mobil-imza, kimlik kartı gibi ıslak imza yerine geçen yöntemler ile giriş yapabilir isterseniz de kullanıcı kodunuz ve şifrenizi kullanarak bankaların internet bankacılığı üzerinden sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

Hangi yöntem kolayınıza geliyorsa o yöntem ile sisteme giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama adresine tıklayabilir ya da SGK uygulamalarına gelerek buradan ‘şahıs Ödemeleri Sorgulama’ kısmına giriş yapabilirsiniz. Buraya giriş yaptıktan sonra, kimlik bilgileriniz doğrultusunda sorgulamanız otomatik olarak yapılacaktır. Eğer adınıza yapılan bir ödeme yoksa karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

E-Devlet Çeyiz Parası Sorgulama

Adınıza yapılan bir ödeme bulunuyorsa da ödemenin tutarı, hangi bankaya yatırıldığı ve ne zaman yatırıldığı gibi bilgileri görebilirsiniz.

Şahıs ödemleri kısmından 4A ve 4B mensupları için eğitim öğretim tazminatı, bağ kur tütün ödemesi, gelirlerden red ve iadeler, tedavi sağlık iadesi, şahısların ilaç ödemesi, şahısların diş ödemesi, BAĞ-KUR için mahkeme kararı ile maaş ödemeleri, emekli hareketsiz iadesi, bloke konulan emekli maaşı, çölyak metabolizma ödemesi, emsan devir öncesi emanet ve iade ödemeleri, emzirme yardımı ödemesi, geçici iş göremezlik ödemeleri, sağlık yolluğu ödemesi ve şahıs tıbbi malzeme ödemesi gibi ödemelerin de görüntülemesini yapabilir, bu tür ödemelerle ilgili de bilgi alabilirsiniz. Bu ödemelerin ne oldukları hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kısa kısa açıklayalım;

 • 4A ve 4B eğitim öğretim tazminatı; kamu görevlisi olarak belirli bölgelerde çalışan kişilere ödenen ek tazminat tutarıdır.
 • BAĞ-KUR tütün ödemesi; BAĞ-KUR sahiplerine ve ailelerine yapılan ek ödemeler olarak tanımlanabilir.
 • Gelirlerden red ve iadeler; SGK mensuplarının gelirlerinden kesilmiş olan ve tekrar ödenmesi kararlaştırılmış olan ücretleri ifade eder.
 • Tedavi sağlık iadesi; devlet hastanelerinde ya da diğer hastanelerde tedavi olanların hak kazandıkları ve iade aldıkları ödemeler olarak tanımlanabilir.
 • Şahısların ilaç ödemesi; düzenli olarak ilaç kullanan kişileri için yapılan ek ödemeler olarak tanımlanır.
 • BAĞ-KUR için mahkeme kararı ile maaş ödemesi; mahkeme kararı çıkarılmış olan BAĞ-KUR mensuplarına ya da yakınlarına yapılan maaş ödemeleri olarak tanımlanabilir.
 • Şahısların diş ödemesi; diş yaptırma hakkı bulunan ve özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde dişlerini yaptıran kişilerin önceden ödedikleri tutarın bir kısmı devlet tarafından tekrar iade edilir. Bu iade edilen tutar, diş ödemesi olarak tanımlanır.
 • Emekli hareketsiz iadesi; SGK’dan emekli olmuş kişilerin blokeli ya da hareketsiz olan hesaplarında bulunan tutarın tekrar iade edilmesi olarak tanımlanabilir.
 • Bloke konulan emekli maaşı ödemesi; SGK’dan emekli olan kişilerin maaşlarına konulan blokeler nedeniyle doğan alacaklarının ödenmesi şeklinde ifade edilebilir.
 • Emzirme yardımı ödemesi; SGK mensubu olan kadınların doğum sonrasında mağdur olmaması adına yapılan ve emzirme süresi boyunca yapılmış olan ek ödemeler şeklinde tanımlanır.
 • Geçici iş göremezlik ödemesi; SGK mensubu olan ve herhangi bir nedenle geçici iş göremezlik raporu bulunan kişiler için yapılan ödemeler olarak tanımlanır.
 • Sağlık yolluğu ödemesi; sağlık sorunları nedeniyle bir hastaneden başka bir hastaneye sevk edilen devlet memurlarının alacağı yolluk ödemlerine verilen isimdir. Bu ödeme çalışanın kendisi ve 7 yaşından küçük olan çocukları için verilmektedir.
 • Şahıs tıbbi malzeme ödemesi; SGK mensuplarının sağlık nedeniyle tedavi olması sonucunda almak zorunda oldukları tıbbi malzemelerin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi olarak ifade edilebilir.

Bu ödemelerin yapıldığı bankalar ise Ziraat Bankası, Akbank, Vakıfbank ve Halkbank şeklindedir. Bu bankalardan açtırmış olduğunuz hesaplara yapılan ödemlerinizi, yukarıdaki adresten takip edebilirsiniz. Bu dört bankadan herhangi birinde hesap açtırmak ve sistemde tanımlı olan hesabınızı değiştirmek için E-devlet giriş yaparak SGK uygulamaları bölümüne gitmeniz gerekir. 4A mensupları https://www.turkiye.gov.tr/4a-banka-degisikligi adresine tıklayarak, 4B mensupları https://www.turkiye.gov.tr/4b-banka-degisikligi adresine tıklayarak ve 4C mensupları ise https://www.turkiye.gov.tr/4c-banka-degisikligi adresine tıklayarak, kolaylıkla banka hesap numaralarını değiştirebilirler.

E-devlet giriş yaparak siz de çeyiz parası yardımı ile birlikte diğer ödeme işlemleri hakkında kolaylıkla bilgi alabilirsiniz. Eğer internet kullanmayı sevmiyorsanız ya da şahsi olarak başvuru yaparak bu ödemeler hakkında bili almak istiyorsanız size en yakın yerdeki SGK müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Gerekli olan belgeler ve diğer işlemler için bu müdürlüklerden tarafınıza bilgi verilecektir.

[quads id=1]

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf