E-Devlet Burs Başvurusu

E-devlet, devlet ile vatandaş arasındaki duvarların kaldırılıp, vatandaşların işlemlerini daha kolay yapabilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiş olan bir sistemdir. Bu sistem ile kurumlar kendi aralarındaki işlemleri daha hızlı ve pratik yoldan yaparken vatandaşlarda devlet dairelerinde bekledikleri sıralardan kurtulma imkânı sağlar. E-devlet sistemi üzerinden başvurularınızı yapabilir, çeşitli işlemler hakkında bilgi alabilir, ödemelerinizi sorgulayabilir, borçlarınızı öğrenebilir ve başvurularınızın sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Üniversite öğrencilerine devlet tarafından burs ve öğrenim kredisi ile birlikte katkı kredisi imkânı verilmektedir. Bunların içinde burs olarak verilen Başbakanlık bursu geri ödemesiz, diğerleri ise geri ödemeli olarak sunulmaktadır. Başarılı olan ve burs almaya şartları uyan öğrenciler, Başbakanlık tarafından verilen bu burs ile öğrenim hayatlarını rahatlıkla devam ettirebilirler. Bu bursu alabilmek için gerekli belgeler ile başvuru yapmanız gerekir.

E-devlet üzerinden burs başvurusu nasıl yapılır;

E-devlet üzerinden bu bursa başvuru yapabilmek için başvuru tarihlerini beklemeniz gerekir. Burs için başvuru tarihleri KYK’nın resmi internet sitesinden duyurulmaktadır. Başvuru tarihleri arasından e-devlet üzerinden bir uygulama açılır ve bu uygulamaya tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı ise Gençlik ve Spor Bakanlığı bölümünden bulabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-nakil-basvurusu adresine tıklayarak ise almış olduğunuz kredi ve bursun nakil işlemlerini yaptırabilirsiniz.

E-devlet sistemini kullanarak burs başvurusu ile birlikte yüksek lisans burs başvurularınızı da yapabilir, bursunuzu n iptali için başvuru yapabilir ve başvuru sonuçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bütün bu işlemleri Gençlik ve spor Bakanlığı uygulamasından yapabilirsiniz.

Kimler burs başvurusu yapabilir;

Başbakanlık tarafında verilen bu bursu alabilmek için başvuru yapabilecek olan kişiler;

 • Lisans öğrencileri
 • Yüksek lisans öğrencileri
 • Açık öğretim öğrencilerinden annesi ya da babası şehit ya da gazi olan öncelikli öğrenciler
 • 2 yıllık okullardan mezun olup okulunu 4 yıla tamamlayan ve ara vermeden 3. Sınıfa başlayan üniversite öğrencileri
 • Vakıf üniversitesi öğrencileri
 • Milli sporcular
 • Vakıf üniversitesi okuyan öğrenciler şeklinde belirtilebilir.

Bunların dışında lise bitiminde yapılan sınavdan, üniversiteye gitmeye hak kazanmış olan ilk 100 kişiye de başbakanlık bursu verilmektedir.

Başbakanlık bursuna kimler başvuru yapamaz;

 • Bu bursa daha önce kredi ya da burs almış olan öğrenciler başvuru yapamazlar.
 • Üniversiteye giriş yılından itibaren ara vermiş ve yıl kaybı yaşamış olan öğrenciler başvuru yapamaz.
 • Yabancı uyruklu olan öğrenciler bu burstan yararlanamaz.
 • Polis akademisi ve askeri okul öğrencisi olan kişiler bu bursa başvuru yapamaz.
 • Aylık asgari ücret düzeyinde, belgelenebilir geliri olan öğrenciler, bu burs için başvuru yapamazlar.
 • Yüksek lisansın hazırlık sınıfında olan öğrenciler de bu burs için başvuru yapamazlar.

Bu bursa başvuru yapamayan kişilerde istisnai bir durum vardır. Aylık asgari ücret düzeyinde geliri olan ancak bu geliri yeti aylığı ya da nafaka olarak alan öğrenciler, başbakanlık bursu için başvuru yapabilirler.

Başbakanlık bursu ne zaman ödenir;

Başbakanlık bursu öğrencilere aylık olarak yatırılmaktadır. Ziraat Bankası kanalı ile yatırılan bu burs her ayın 7’sinde öğrencilerin hesabına aktarılır. Bayram gibi bazı istisnai durumlarda devlet, bu ödemeyi erken bir tarihte yapabilir.

Başbakanlık bursu kesilir mi;

Bu bursu almaya devam etmek için alttan en fazla 3 dersinizin olması gerekir. Eğer okula ara verirseniz ya da alttan 3’den fazla dersiniz olursa, bursunuz kesilecek ve tekrar ödenmeyecektir. Bursu kesilen öğrencilerin mağdur olmaması amacıyla öğrenim kredisi almaları sağlanır ancak bu kredi geri ödemeli olarak verilmektedir. Bu krediyi isteyen öğrenciler alabilir. Eğer krediyi aldıysanız ve daha sonra almak istemediğinize karar verdiyseniz, e-devlet üzerinden kredinizin iptali için başvuru yapabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf