E-Devlet Burs Başvurusu 2017

 

Üniversite öğrencilerinin okullarını rahat okuması için devlet tarafında burs imkânı sunulmuştur. Bu burslar kredi ve başbakanlık bursu olarak ikiye ayrılır. Kredi, geri dönüşü olan yani okuldan mezun olduktan sonra iş hayatına başlayan kişilerden geri alınan bir ödenektir. Başbakanlık bursu ise başarılı olan öğrenciler için verilen ve geri ödemesi olmayan bir burstur. Başbakanlık bursu, ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere verilir ve okulda derslerinden başarılı olması beklenir. Okulunu yarıda bırakan ya da sınıf tekrarlayan ya da ikiden fazla alttan dersi kalan öğrencilerden bu burs alınır ve ödenmez. Bu tür başarısız olan öğrencilerin bursu krediye dönüştürülür. Devlet tarafından ödenen bu krediyi ve bursu alabilmek için başvuruda bulunmak gerekir.

Devlet, öğrencilerin burs ve kredi başvurularını kolaylaştırmak amacıyla e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilme imanı sağlamıştır. Bunlara başvuru yapabilmek için Gençlik ve spor Bakanlığına bağlı olan Kredi Yurtlar Kurumu’na başvuru yapmak gerekir. E-devlet şifrenizi alarak bu kredi ve burs için başvuru yapabilir ve sonuçlarınızı yine e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Sizlere bu işlemlerin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

2017 burs başvurusu nasıl yapılır;

Burs ve kredi için başvuru yapma yöntemi e-devlet üzerinden 2017-2018 öğrenim yılı için uygulanmaya başlamıştır. Belirli tarihler arasında başvuru için bir uygulama açılır ve buradan başvuru yapılması sağlanır. Başvuru sırasında öğrencilerden ekonomik, sosyal ve eğitim durumlarını belirten bazı bilgiler istenir. Bu başvuruları yapan ve bilgilerini eksiksiz olarak dolduran öğrenciler arasından belirlenmiş ve Durumu uygun olan kişilere burs, durumu ve şartları uygun olan diğer tüm öğrencilere ise kredi imkânı sunulur. Bu başvuruyu yapabilmek için başvuru tarihlerini kaçırmamanız gerekir. E-devlet üzerinden başvurusunu gerçekleştirmek için mutlaka şifrenizin olması ve T.C. kimlik numaranızı gitmeniz gerekir.

Burs başvuru sonuçları nasıl sorgulanır;

Burs ya da öğrenim ve katkı kredisinin size çıkıp çıkmadığını öğrenmek için yine e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-ve-burs-sorgulama adresini tıklamanız gerekir. Bu adrese tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

E-Devlet Burs Başvurusu 2017

Yukarıdaki ekrandan kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirip sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulamanız otomatik olarak gerçekleşecektir. Çünkü e-devlet sisteminin özeliği tek bir giriş ile tüm işlemlerin yapılabilmesidir.

E-Devlet Burs Başvurusu 2017

Ekranda görüldüğü gibi adınız çıkmış olan kredinin numarası, öğrenim kredisinin türü ve tüm detayları listelenmektedir. “Detay” kısmın tıkladığınızda ise ne zaman almaya başlayacağınız ya da ne kadar süre ne kadar tutarda kredi aldığınız gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Burs ve kredilerden yararlanabilecek olanlar kimlerdir;

Burs ve krediye başvuru yapabilmek için aşağıdaki şartlardan en az birini taşıyor olmanız gerekir.

  • Ön lisans öğrencisi olanlar
  • Lisans öğrencisi olanlar
  • Yüksek lisans öğrencisi olanlar yani doktora ve master yapan öğrenciler. Bunlarda hazırlık sınıflarına burs ya da kredi verilmemektedir.
  • Amatör milli sporcu belgesine sahip olan tüm öğrenciler
  • ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav bazında ilk 100 arasına girmiş olan öğrenciler
  • İki yıllık ön lisan programlarından mezun olduktan sonra ara vermeden dört yıllık okulların üçüncü sınıfına kayıt yaptırmış olan öğrenciler. Burada da hazırlık sınıflarına burs ya da kredi verilmemektedir.
  • Açık öğretim öğrencilerinden yalnızca önceliği olan şehit çocukları, gazi çocukları hem anne hem de babası ölmüş olan çocuklar burs ve kredi alabilirler.

Devletin belirlemiş olduğu kanuna göre bir öğrenci hem kredi hem de burs alamaz. Şartları uygun olan öğrenciler önce burs sonra da öğrenim kredisi için değerlendirilir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf