E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik durumunuzu sorgulayabilmeniz için devlet tarafından e-devlet sisteminde yeni bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamayı kullanarak askerlik tescili ya da bunun gibi işlemler dışında kalan tüm sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem ile askerlik durumunu yapmış olan kişiler, askerliği ertelenmiş olan kişiler ve askerlikten muaf olan kişiler durumlarını kontrol edebilir ve durumları ile ilgili belgenin çıktısını alabilirler. Bu işlemi nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet askerlik durum belgesi sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet üzerinden askerlik durum belgenizi sorgulayabilmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş yapmanızın ardından ise Millî Savunma Bakanlığı uygulamasına giderek “askerlik durum belgesi sorgulama” kısmına tıklamanız, sorgunuzu yapmanız için yeterli olacaktır. Ancak bu sorgulamayı kısa yoldan ulaşmak isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama adresini tıklayabilirsiniz. Bu adrese tıkladıktan sonra karşınıza açılan aşağıdaki ekranda yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” kısmından sisteme giriş yapmanız gerekir.

E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

 

 

Giriş yapmak için şifreniz bulunmuyorsa PTT aracılığı ile alabilirsiniz. Bunun dışında, sisteme girmek için diğer seçeneklerden de faydalanabilir ve kendinize ait bir şifre oluşturabilirsiniz. Diğer seçeneklerden sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi oluşturabilmeniz için e-postanızı ve cep telefonunuzu doğrulamanız gerekir.

E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Sisteme giriş yapmanızın ardından sorgulamanız, T.C. kimlik numaranız kullanılarak otomatik olarak yapılacaktır. Yukarıdaki ekranda bayan tarafından sorgulama yapıldığı için gerekli bilgilere ulaşılamamıştır. Eğer askerlikle ilişkiniz varsa yani T.C. ’ne bağlı erkek vatandaşsanız, askerlik durumunuz ile ilgili bilgileri görüntüleyebilir ve belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

Alacağınız belgenin üzerinde barkod numarası ve kare kod bulunur. Barkod numarası ile belgenin resmi olup olmadığı ya da sahte olup olmadığı sorgulanabilir. Bu sorgulamayı yapabilmek için yine e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Mobil cihazlarınıza indireceğiniz e-devlet belge doğrulama programı aracılığı ile de belgenin üzerinde bulunan kare kodu okutarak, doğrulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik durum belgesi nedir;

Askerlik çağı gelen erkekler, eğer okumuyorlarsa ya da herhangi bir nedenden dolayı tecil işlemleri yoksa, askerlik şubesi tarafından gönderilen bir zarf alırlar. Bu zarfa istinaden bağlı bulundukları askerlik şubesine gidip yoklamalarını yaptırırlar. Bu yoklama da muayene yapılır ve birkaç ay sonra ikinci muayene için tekrar çağırılırlar. İkinci muayenenin ardından ise sülüs adı verilen bir belge alırlar. Bu belgede ne zaman askere gidecekleri ve hangi dönem için askere gidecekleri gibi bilgiler yer alır. Sülüs adı verilen bu belgeye askerlik durum belgesi adı verilir.

Bu belgeyi kaybettiyseniz ya da ikinci muayeneden sonra almadıysanız, e-devlet sistemi sayesinde hemen alabilir ve gerekli yerlere teslim edebilirsiniz.

Askerlik durum belgesinde hangi bilgiler yer alır;

  • Askerlik durum belgesinde, askere gitmek için ne kadar süreniz kaldığını öğrenebilirsiniz.
  • Hangi tarihte askere gideceğinizi görebilirsiniz.
  • Askerlik yapmak için nereye ve kaça kaç dönem olarak gideceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • Askerlikten muafsanız, neden muaf olduğunuz ile ilgili bilgiler görebilirsiniz.
  • Askerliğinizi tecil ettirdiyseniz, tecil süresinin ne zaman biteceğini görebilirsiniz.

Bunların dışında askerlik durumunuz ile ilgili tüm bilgileri görebilir ve bu belgeyi bilgisayara indir seçeneğine tıklayarak indirdikten sonra, çıktısını alabilirsiniz. Bu belge tüm resmi ve özel kurumlarda geçerlidir. Çünkü e-devlet sistemi aracılığı alınmaktadır ve belgenin üzerinde barkod numarası bulunur. Bu barkod numarasından doğrulanarak, belgenin sahta olup olmadığı kontrol edilebilir.

Askerlik durum belgenizi istediğiniz zaman e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz. bu belgeyi almak için herhangi bir vergi, ücret yada harç gibi ödemeler yapmazsınız. Bu belgenin geçerliliği ise tecil süreniz bitene kadardır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf