E-Devlet Asal Yoklama Başvurusu

 

Asal yoklama, askerlik yoklaması olarak ifade edilir. Askerlik yoklaması ise 20 yaşını doldurmuş olan T.C. erkek vatandaşların askerlik durumlarını kontrol etmek için yapılan yoklamadır. Bu yoklama ile tecil durumları sağlık durumları ve ne zaman askere gidecekleri ile bilgiler kontrol edilir. Bu yoklamayı yaptırmak için kanunda bir süre belirtilmiştir. Bu süre içinde askerlik yoklamasını yaptırmayan 20 yaşını doldurmuş olan erkek, asker kaçağı sayılır ve gerekli mahkemeler tarafından ceza işlemi yapılır. Devlet, e-devlet sistemi aracılığı ile askerlik şubelerinde yoklama için sıra bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Asal yoklama başvurusu işlemi sayesinde, online olarak askerlik yoklamanızı yaptırmanız mümkündür. Sizlere bu işlemin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verelim;

 

E-devlet asal yoklama başvurusu nasıl yapılır;

20 yaşını doldurmuş olan her erkeğin askerlik yoklaması yaptırma yükümlüğü bulunur. Bu yoklamayı yaptırmak için ise önceki zamanlarda askerlik şubesine başvuru yapmak gerekiyordu. Bu başvuru için uzun kuyruklar oluşur, muayene de bu başvuru işlemi sırasında yapılırdı. Ancak e-devlet sistemi aracılığı ile uzun kuyruklar son bulmuş ve vatandaşlar askerlik yoklaması için gerekli olan başvurularını internet üzerinden yapabilir hale gelmiştir.

Bu başvuruyu yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi almanız gerekir. Bu şifreyi PTT şubeleri aracılığı ile alabilir ya da sisteme giriş yöntemlerinden birini kullanarak, kendiniz oluşturabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan ya da belirledikten sonra ise giriş yapmanız gerekir. Kaşınıza çıkan sayfanın sol üst köşesinde “E-hizmet” kısmı bulunur. Bu kısımdan Millî Savunma Bakanlığı uygulamasını bularak tıklayın. Bu uygulamada, yapabileceğiniz tüm işlemler listelenecektir. Bu listeden “asal yoklama başvurusu” bölümünü tıklayın ve yoklama başvurusu için gerekli olan başvuru belgesine erişim sağlayın.

Kısa yoldan bu başvuruyu yapmak isterseniz de https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu adresine tıklayın. Karşınıza kimlik doğrulama ekranı gelecektir.

E-Devlet Asal Yoklama Başvurusu

Yukarıdaki ekranda yer aldığı gibi kimlik doğrulama için sıralanan yöntemlerden birini seçerek sisteme girişinizi yapın. Asal yoklama başvurusu yapabilmek için sisteme kesinlikle giriş yapmanız gerekir. Çünkü bu başvuru yalnızca kişisel olarak yapılmaktadır.

E-Devlet Asal Yoklama Başvurusu

Askerlik yoklaması şu anda pilot bölge olan Ankara ve Manisa illerinde uygulanmaktadır. Bu illerde, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre yoklama başvurusu yapılır. Pilot uygulama sonucunda güzel sonuç alınması, diğer illerde de bu uygulamanın başlatılmasını sağlayacaktır. Manise ve Ankara dışındaki illerde ikamet eden kişiler askerlik şubesine giderek başvurularını yapmak zorundadır.

Yukarıdaki ekrana göre başvuru işlemleri sırasında ilk olarak bilgilendirme ve onay formu ile karşılaşırsınız. Bu formu onayladıktan sonra diğer işlem olan iletişim bilgileri kısmına geçersiniz. Bu bölüme cep telefonu numaranızı, ev ve iş adreslerinizi ve e-posta adresinizi girmeniz gerekir. Ardından “devam et” kısmı ile ilerleyerek fotoğraf düzenleme kısmına giriş yaparsınız. Bilgisayarınızda yüklü olan bir vesikalık fotoğrafınızı bu ekrana yükleyerek düzenlemeniz gerekir. Daha sonra karşınıza anket sorularının olduğu ekran gelecektir. Bu anket, askerlik durumunuzla ilgili sorular bulunmaktadır. Bu soruların hepsini cevapladıktan sonra da celp tarihi ekranına giriş yaparak istenilen bilgileri doldurmanız gerekir. Ardından sağlık bilgi formunuzu da buraya yükleyerek başvurunuzu ön izleme yapabileceğiniz sayfaya giriş yaparsınız. Ön izlemeyi de onayladıktan sonra ise işlem sonucunu görebiliriniz.

Başvurunuz oluştuktan sonra ise u belgenin barkodlu çıktısını almak için dosyayı indir sekmesine tıklayabilir ve anında çıktısını alabilirsiniz. Bu belge ile askerlik şubesinde gittiğinizde, evraklar ile uğraşmak zorunda kalmadan başvurunuzu yapmış ve askerlik durumunuzu bildirmiş olursunuz. İşlemin sonucunda iki adet belge alabilirsiniz. Bunlardan birincisi sınıflandırmaya esas bilgi formu ikincisi ise sağlık bilgi formu şeklindedir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf