E Devlet Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

Aile hekimi, kişilerin ikamet ettikleri yerin yakınlarında olan ve tüm hastalıkları için birinci derecede teşhis koymakla yükümlü olan, Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş hekim olarak tanımlanabilir. Bu hekimler, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmadan tüm hastalıklar için teşhis koyabilir ve tedavi yapabilir. Aile hekimleri, gerektiği zaman evde hizmet de veren, tam gün çalışan doktorlardır. Aile hekimlerine muayene olurken kimlik belgeniz ile girmeniz yeterlidir. Ancak herkes her aile hekimine muayene olamaz. İkamet adresinize göre size tanımlanmış olduğunuz bir aile hekimi bulunur. Aile hekiminizin kim olduğunu ise e-devlet üzerinden ya da Sağlık Bakanlığı’nın resmî sitesinden öğrenebilirsiniz. Sizlere bu sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet üzerinden aile hekimi bilgisi sorgulama nasıl yapılır;

E-devlet sistemi ile aile hekiminizin kim olduğunu öğrenebilmeniz için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yapabilmek için PTT aracılığı ile şifrenizi alabilir ya da diğer giriş yöntemlerinden birini kullanarak, girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yapmanızın ardından ana sayfanın e-hizmetler kısmından Sağlık Bakanlığı uygulamasını bulun. Bu uygulamaya ait olan işlemlerin listesini göreceksiniz. Bu listeden Aile Hekim Bilgisi Sorgulama hizmetini tıkladıktan sonra sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Bu sorgulamayı kısa yoldan yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi adresin tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir kimlik doğrulama ekranı gelecektir. Bu ekrandan e-devlet sistemine girişinizi gerçekleştirin.

E Devlet Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

 

 

Sisteme giriş yapmak istediğiniz seçeneği kullanabilirsiniz. Kimliğinizi doğruladıktan sonra sorgulama sayfasına erişirsiniz. Bu sayfadan sorgulamanız otomatik olarak yapılacak ve bağlı olduğunuz aile hekimi bilgileri karşınıza gelecektir.

E Devlet Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

Bu bilgilere göre aile hekiminize giderek sağlıkla ilgili işlemlerini halledebilirsiniz. Aile hekimleri çocuk, anne, baba ya da yaşlılar için de hizmet vermektedir. Bütün hastalıklarınız için ön muayene amacıyla aile hekiminize başvuru yapabilirsiniz. Eğer aile hekimi tarafından tedavi edilemeyecek bir hastalık teşhisi koyulursa, gerekli birime sevk işleminiz yapılır.

Sağlık bakanlığı üzerinden aile hekimi bilgisi sorgulama;

Aile hekim bilginizi sorgulamak için yalnızca e-devlet ve sağlık bakanlığının resmi internet sitelerini kullanmanız gerekir. Bunun için gerekli açıklama Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden sorgulama yapabilmek için de https://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adreste tıklayınca aşağıdaki bilgi formu karşınıza gelecektir.

E Devlet Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

Yukarıda yer alan T.C. kimlik numarası, anne adı baba adı ve doğum yeri bilgilerinizi girdikten sonra “ben robot değilim” kısmını işaretleyip gerekli sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Eğer anne ya da babanızın adı iki isimli ise mutlaka iki ismi de yazmanız gerekir.

Aile hekimin görevleri nelerdir;

  • Aile hekimlerinin ilk ve en temel görevi kişiye özel koruyucu sağlık hizmeti vermektir. Koruyu sağlık hizmeti, birinci basamak teşhis koymak, tedavi etmek, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti vermektir.
  • Aile hekimleri kendisine kayıtlı olan kişileri cinsiyet ve yaş ayrımı yapmadan tedavi etmekle yükümlüdür.
  • Aile hekimleri kendisine kayıtlı olan kişiler için rehberlik hizmeti verir. Yani aile planlaması için bilgi vermekle, anne ve bebek salığı için bilgilendirme yapmakla ve hastalarını bilinçlendirmekle yükümlüdür. Örneğin; annenin bebeğini nasıl emzirmesi gerektiği, annenin ve babanın nasıl korunması gerektiği, yaygın hastalıklardan nasıl korunulması gerektiği gibi bilgilendirmeleri yapmakla yükümlüdür.
  • Aile hekimleri kendilerine kayıtlı olan kişileri ilk 6 ay içinde ziyaret ederek iletişime geçmekle yükümlüdür.
  • Aile hekimleri özellikle bebekler için periyodik sağlık muayenesi yapmak la yükümlüdür. Bu muayene her hasta grubu için geçerlidir.
  • Aile hekimleri kendisine kayıtlı olan hastaların sağlık kayıtlarını yılda bir kez güncellemekle yükümlüdür.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf