Doğum Yardımı Olan Süt Parası Arttı

Devlet, çalışan ya da çalışmayan kadınlara pek çok yardım yapıyor ve bu yardımlarını yapmaya devam ediyor. Bu yardımlardan biri de yeni doğum yapmış olan anneye ödene süt parası. Süt parasını almak için annenin yeni doğum yapmasının yanında bazı koşullar da aranıyor. İşte haberin detayları…

Başvuru yapmak gerekiyor;

Devlet yetim aylıkları, çeyiz parası, sigorta yardımı gibi yardımların yanında, yeni doğum yapmış olan annelere süt parası ödemesi de yapıyor. Bu ödeme 18 yaş üstü olan her kadına yapılabiliyor. Kadınların bu parayı alabilmesi için çalışıyor olması, kendi adına sigorta yatırıyor olması, eşinin çalışıyor olması ya da eşini kendi iş yerinin olması yeterli oluyor. Buna göre doğum yapan kadının eşine de süt parası verilebiliyor.

Nasıl alınıyor;

Geçtiğimiz yıl 133 TL olarak ödenen süt parasının tutarı bu yıl 149 TL’ye yükseltildi. Bu parayı alabilmek için ilgili kişilerin bulundukları ildeki SGK müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru sırasında istenen belgeler ise doğum belgesi, talep dilekçesi ile birlikte kimlik şeklindedir.

Şartlar neler;

Çalışan kadınların ya da eşi doğum yapan sigortalı erkeklerin süt parası alabilmesi için 4A ile çalışılıyorsa son bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta priminin yatmış olması gerekir. Eğer kendi adına çalışanlar süt parası almak istiyorsa, yani BAĞ-KUR’u olan kişilerin süt parası alabilmesi için yine son bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması ve bununla birlikte genel sağlık sigortası prim ve diğer borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

Bu şartların yerine getirilmesi halinde eşi doğum yapan erkekler ya da kadınlar süt yardımı ödeneğinden yararlanabilmektedir. Ancak son şart olan çocuğun yaşaması da gerekir. Çocuğu sağ olmayan anne ya da babaya bu ödenek verilmez.

Sonuç;

Her yıl yeni doğum yapan annelere ödenen süt parası yardımı bu yıl da ödenecek. Verilen bu paranın ise 14 TL olduğu bildirildi. Buna göre çocuğu sağ olarak doğan ve yaşayan her anne ile eşi çalışmayan ancak kendisi çalışıyor olan babaya süt parası ödemesi yapılacak. Bu yardımdan yararlanmak için 2 yıl içinde başvuru yapmanız gerekir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf