Doğum Raporu Kaç Gündür?

Devlet SSK’lı ve devlet memuru olarak çalışan bayanlar için doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere izin vermiştir. Bu izin boyunca bayanlar maaşlarını alabilirler ancak çalışmazlar. Bayanlara kanuni olarak tanınan bu süre ilgili çok sayıda düzenleme yapılmıştır ve dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta vardır. Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi verelim;

Doğum raporu kaç gün için verilir;

Çalışan anne için doğum raporu 8 hafta doğumdan önce 8 hafta da doğumdan sonra olmak üzere toplamda 16 hafta olarak verilir. Çalışan bayanların bu izni alabilmesi için doktor raporlarının olması gerekir. Çoğul gebelik olan annelerde ise doğum iznine 18 hafta daha eklenir ve toplamda 20 hafta izin kullanmaları mümkündür. Bu iznin 9 haftası doğumdan önce ve 9 haftası doğumdan sonra kullanılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta doğum iznin 5 haftalık kısmının doğumdan sonra da kullanılabilecek olmasıdır. Ancak bunun da doktorunuzun izni ile olması gerekir. Normal şartlar altında doğum yapma süreniz 40 hafta olarak hesaplanır. Buna göre 32. Haftada izne ayrılabilirsiniz. Ancak doktorunuz “çalışmasında herhangi bir sakınca yoktur.” şeklinde bir rapor verirse, 37. Haftanızda izne ayrılabilirsiniz.

Anne ölürse izin hakkı yanar mı?

Çalışan anne doğum sırasında ya da doğumdan sonra ölürse, bu izni baba kullanabilir. Çocuğun mağdur olmaması için bu hakkın devri babaya yapılır.

Evlat edinenler izin kullanabilir mi;

Devlet, çalışan kadınların 3 yaşından küçük olan çocukları evlat edinmesi durumunda, onlar için de doğum izni vermektedir. 8 haftalık izin, evlat dinen anneler için de geçerlidir.

Doğum izninde yapılan yeni düzenleme nasıldır;

Doğum izni kullanmış olan anneye, devlet tarafından emzirme süresi de verilmektedir. Bu süre günde toplam 1,5 saattir ve çalışan kadın bu izni istediği saatlerde kullanabilmektedir. Bu izin 2 yıl boyunca anneye hak olarak verilmektedir ve bu izni kullanana anneler, maaşlarını tam olarak alırlar, çünkü tam gün çalışmış sayılırlar.

16 haftalık izin süresini kullanan anneler, doğumdan sonra 6 ay daha ücretli izin kullanabilirler. Bu izin süresi boyunca maaşlarından biraz da olsa kesinti olacaktır ancak kullanılmış olan bu izinler, yıllık izin hesaplanırken dikkate alınmaz. Doğum ve doğumdan sonra kullanabilecek olan izin hakları, annenin yıllık izninden düşülmez ve anneye yıllık izni hak ettiği süre kadar verilir.

Annelik iznini kullanmış be bitirmiş olan çalışan kadınlar, istekler halinde ilk doğumdan sonra 60 gün, ikinci doğumdan sonra 120 gün ve üçüncü doğumdan sonra ise 180 gün süre boyunca, haftalık çalışma sürelerinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir. Evlat edinmiş olan annelerin de bu hakları vardır.

Yeni yönetmeliğe göre annelik iznini kullanmış olan kadın işçiler, 5 yıl süre ile kısmi süreli olarak çalışma hakkı kazanmıştır. Buna göre doğum yapmış olan kadınlar 5 yıla boyunca, kendileri istemeleri halinde yarım gün çalışabilirler. Ayrıca kadın işçiler, çocukları okul çağına gelene kadar bu yarım gün çalışma haklarını istedikleri zaman diliminde kullanma hakkına sahiptir.

Yukarıda da belirtildiği gibi doğum izni kullanacak olan annelerin kesinlikle doktor raporu almaları gerekir. Doktor raporu, hamile olan kadın işçilerin çalışması üzerinde de etkilidir. Buna göre doktor tarafından hamile olan bir kadın işçinin daha hafif işlerde çalışması gerektiği şeklinde bir rapor verilirse, işveren bu işçiyi daha hafif işlerde çalıştırmak zorundadır ve maaşından bu nedenle bir kesinti ya da azaltma yapılmaz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf