Devletten İşveren Desteği

Son zamanların gündemde olan konusu torba yasa ile hem işçiler hem de işverenler için büyük destekler gelmesi söz konusu. Devlet, bu yasa tasarısı ile kötü durumda olan üretim ve istihdam için yeni düzenlemeler getiriyor. Bu yasa ile ülkenin kalkınmasının hız kazandırılması amaçlanıyor. Bu nedenle işveren ve işçiler için iyileştirme çalışmaları yapılıyor. İşte yeni torba yasa ile işverenler için söz konusu olan destekler…

12 ay süreyle damga vergisi, sosyal güvenlik prim desteği ve gelir vergisi stopajı desteği verilecek

Yeni yasa tasarısına göre, 1 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında, yeni işe alınan işçiler için devlet tarafından işverenlere destek verilecek. Buna göre, bu tarihler arasında işe başlayan yeni elemanlar için asgari brüt ücret üzerinden hesaplama yapılarak, işçi başına aylık 781,54 TL destek verilecek. Bu destek bir yıl boyunca verilecek ve yıllık 9.378 TL’yi bulacak.

Devletin vermiş olduğu işçi desteğinde imalat ve bilişi sektörlerinde farklılıklar olacak. Bu sektörlerde birden fazla işe alınan kişiler için destek hesaplaması, prime esas kazanç tutarı üzerinden yapılacak. Buna göre işçinin aylık kaç lira kazancı varsa ona göre teşvik verilmesi söz konusu olacak. Bunun sonucunda ise imalat ve bilişim sektörleri için verilen destek miktarı aylık 2029 TL’yi bulacak.

Engelli ve kadın işçiler için teşvik süresi uzatılıyor;

Kanuna göre düzenlenen ve yukarıda verilen teşvikler kadın, genç ve engelli istihdamlar için 18 ay süreyle ödenecek. Bu süresin uzatılmasını amacı ise genç iş gücünün ülkemize katkı sağlaması ile daha fazla üretim yapılması, ayrıca kadınların da üretimde yer almasının sağlanması ve engelliler için istihdamın önünün açılmasıdır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf