Devletten Doktor Havuzu, Sağlıkta Yeni dönem Başlıyor

Sağlık turizminin gelişmesi ve devlet hastanelerinde, doktor eksikliği nedeniyle yaşanan sıkıntıdan dolayı hastaların tedavi edilememesi gibi durumlara el koymak üzere devlet, yeni bir model çıkarmaya hazırlanıyor. Bu modelin adı “doktor havuzu”. Yeni modele göre özel hastanelerde ve devlette çalışan doktorlar, tek bir ameliyat için birleştirilebiliyor. Daha fazla açıklayacak olursak devlet için çalışan bir doktor özel hastanede bir ameliyata girebilecek ve bundan ödeme alacak. Aynı şekilde özel için çalışan bir doktor devlet hastanesinde ameliyata girebilecek ve o da ödeme alacak.

Doktor eksikliği yaşanıyor;

Devlet hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan doktorların yüksek maaş karşılığında özel hastanelerde çalışması, devlet hastanelerinde pek çok ameliyatı yapılamaz duruma getirdi. Devlet hastanelerinde yetişen ve çok başarılı olan doktorların yüksek gelir ile özel hastanelerde çalışması sonucunda, önemli olan pek çok ameliyat gecikiyor ya da yapılamıyor. Devlet bu duruma el koymak amacıyla yeni bir sistem getirmeye hazırlanıyor.

Doktorların part-time olarak çalışacağı bu modelde, devlet hastanelerinde ihtiyaç olması halinde özel hastanelerden doktor getirilecek ve doktorun bıçak parası devlet tarafından ödenecek. Aynı şekilde özel hastaneler de devletten, bir ameliyat için geçici olarak doktor talep edebilecek. Bu doktorların parasını ve bıçak parasını ise özel hastane üstlenecek.

Yabancı hastalar da kapsama alındı;

Sağlık turizmi alanında yabancı hastalar için de tek sözleşme ile doktor talep edilmesi söz konusu olacak. Devlet ve özel hastane ilişkisi yine yabancı hastalar için de geçerli olacak. Buradaki tek fark Sağlık Bakanlığı’nın yabancı hastaların tedavisi için 4 kat fazla döner sermaye alacağı. Buna göre devletten 10 bin TL döner sermaye alarak çalışan doktor, sağlık turizmi kapsamında yabancı hastalara baktığında 40 bin TL’ye kadar ücret alabilecek.

Sonuç;

Sağlık bakanlığı genel cerrahi, beyin cerrahisi, organ nakli, kalp damar cerrahisi gibi önemli ameliyatlar için özel hastanelerde çalışan doktorlardan yardım alacak. Bunun karşılığında ise bıçak parasını devlet ödeyecek. Özel hastaneler de devletten geçici doktor talep edebilecek ve bu doktorların ücretleri de özel hastane tarafından karşılanacak. Bu esnek çalışa modeline göre yapılmayan pek çok ameliyat için özel ve devlet hastaneleri birlikte çalışarak, sağlık alanında büyük bir adım atacaklar.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf