Devlet Memurlarında İzin Sorunu

Bilindiği gibi devlet memurlarında hafta içi 1 saatlik öğle izni bulunmaktadır. Ancak bu iznin kanuni olmadığı yani yasalarda böyle bir izin bulunmadığı gündeme geldi. Konunun gündeme gelmesi ise, bir devlet memurunun ek izin istemesi ve bunun üzerine mahkemeye başvurması sonucunda ortaya çıktı. İşte haberin detayları…

Geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik İl Kurumunda çalışan bir görevlinin, engelli çocuğunun tedavisi için yıllık izin dışında günlük 2 saatlik, yani haftalık 3 günlük izin istemesi gündeme geldi. Bu isteğin reddedilmesi üzerine mahkemeye başvuruldu ve mahkeme bu iznin kanuna uygun olmadığını bildirdi. Bunun üzerine temyize gidildi ve izin konusunda Danıştay tarafından açıklama yapıldı.

Danıştay’da izin istemini reddetti;

Danıştay, bu konu ile ilgili vermiş olduğu kararda, devlet memuru olarak çalışanların aslında günde bir saatlik izni olmadığını vurguladı. Kanunda böyle bir madde olmadığını ancak rehabilitasyon merkezlerinde özürlü ve ailesinin aktif katılım şartının esas olduğunu belirtti. Buna göre çalışanın istemiş olduğu iznin, yıllık izinden düşüleceğini ve rehabilitasyon için yalnızca yıllık izinden kullanılmak şartıyla izin verilebileceğini açıkladı.

Günlük izin aslında yok;

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da bazı dönemlerde vurguladığı üzere aslında devlet memurlarının günde 1 saat kullandıkların izin kanuni olarak yasal değildir. Her ne kadar devlet daireleri tarafından böyle bir izin kullanılsa da, bu iznin yasal olmadığı ve kullanılmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Ülkemizde bazı kurumlar bu izni kullanmazken, pek çok kurumda günlük bir saatlik izin uygulanmaktadır.

Sonuç;

Yukarıdaki davadan da anlaşılacağı üzere devlet memuru olarak çalışanların günlük bir saatlik izinlerinin bulunmadığı, bu iznin kanunda belirtilmediği ve böyle bir uygulamanın fiili olarak uygulanmasının da doğru bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Doğal olarak çalışanlar günlük 1 saatlik izinlerini, rehabilitasyon için kullanmak istediklerinde yıllık izinlerinden kullanmak zorunda kalmaktadır. Kanunda yasal olarak günlük verilen izin, yeni doğum yapmış olan anneler için verilen süt izni olarak bilinmektedir. Bu izin günde 2 saat olarak kullanılır ve 2 yıl sonra son bulur.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf